30.000 turhaa kuolemaa vai syntymää?

Suomen Kuvalehdessä oli hyvä mielipidekirjoitus kehitysavun pohjattomasta kaivosta. Arkkipiispammehan yhdessä presidentin kanssa murehtivat, että joka päivä kuolee 30.000 lasta turhaan. Kirjoittaja pohti, että miksei ajatella, että 30.000 lasta syntyi turhaan. Tosi suuri viisaus, sillä etenkin Afrikan ongelma ei ole kuolevuus vaan liikasyntyvyys.
5568
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

maanosassa:
http://www.kaapeli.fi/mronkko/diversifikaatio.htm

" rakennesopeutusohjelmien ja liberalisoinnin aiheuttamat ongelmat ovat entisestään ja uudella tavalla kärjistäneet Afrikan maiden ongelmia ja entisestään kaventaneet ihmisten mahdollisuuksia osallistua elämiinsä vaikuttavien päätösten tekemiseen. Nykyisin länsimaiden retoriikassa niin suositut ´hyvän hallinnon´ ja ´osallistavuuden´ kaltaiset iskulauseet eivät poista sitä tosiasiaa että useimmissa Afrikan maissa nykyisin harjoitettu länsimaisten rahoituslaitosten sanelema politiikka on täysin vastakkaista sille todellisen demokratian ja aidon vapauden ihanteelle jonka puolesta Frantz Fanon ja Amilcar Cabral puhuivat. Tässäkin mielessä heidän sanomansa on edelleen mitä ajankohtaisin."
http://www.sci.fi/~tumakaup/EXTRA02/9.htm

Äänestä
  • wanhaa... kaikkihan sen tietää, että mitä enemmän rahaa afrikkaan > sitä enemmän ihmisiä > sitä enemmän nälänhätää.

    korjataan asia > vähemmän rahaa sinne > vähemmän ihmisiä > vähemmän nälänhätää..

    helppoa, muttei kovinkaan "moraalisesti oikein"

    Äänestä

Olisi erittäin suotavaa että Afrikassa köyhät kuolisivat sukupuuttoon. Köyhyys näyttäisi olevan perinnöllistä.

Äänestä
  • Rahattomuus sopii vain henkisesti köyhille.

    Äänestä

  • Roope kirjoitti:

    Rahattomuus sopii vain henkisesti köyhille.

    Köyhyys aiheuttaa aika pitkälti syntyvyyttä. Lapsia hankitaan :
    a)että vanhemmille olisi eläketurvaa, koska yhteiskunta ei sitä järjestä. Lapsia tarvitaan muutenkin työvoimaksi maatilalle. Jo kaksitoista vuotias penska tuottaa enemmän omalla työpanoksellaan kuin kuluttaa
    b)lapsia hankitaan paljon, koska pikkuisten kuolleisuus on vieläkin isoa ja isosta määrästä lapsi seuraa se että todennäköisesti ainakin yksi kasvaa isoksi ja elättää vanhempia heidän ollessa työkyvyttömiä.

    Lapsi hankitaan niin paljon kuin heitä halutaan/tarvitaan toimeentulon takia. Esim. suurilla ehkäisykamppanjoilla 3. maailmassa ei ole niin paljoa vaikutusta, koska lapsia tarvitaan.
    Esim Kiinan yhdenlapsen politiikka levähti aika pahasti käsille kun samalla poistettiin eläketurva.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rikas Costa kirjoitti:

Suomen Kuvalehdessä oli hyvä mielipidekirjoitus kehitysavun pohjattomasta kaivosta. Arkkipiispammehan yhdessä presidentin kanssa murehtivat, että joka päivä kuolee 30.000 lasta turhaan. Kirjoittaja pohti, että miksei ajatella, että 30.000 lasta syntyi turhaan. Tosi suuri viisaus, sillä etenkin Afrikan ongelma ei ole kuolevuus vaan liikasyntyvyys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu