Mikä on huumorin ja nauramisen idea?

Naurun jumaluus

Nauraminen ravistelee ihmisen olemuspuolia. Myös fyysinen keho saa naurusta osakseen hyvässä mielessä. On todettu, että nauraminen hytkyttää vatsaa ja sen lähellä olevaa solar plexusta.

Kun sisäenergia nousee korkeammalle kuin solar plexus vatsan seudulla, lähestytään jumalallista elämää. Nauraminen avaa vatsaa ja saa sisäenergian nousemaan jopa päähän saakka. Päässä on keskus, jolla voidaan saada intuitiivinen tuntuma ajattomasta elämästä. Sydämessä on myös keskus sitä varten.

Kokonaisvaltainen nauru yhdistää pään ja sydämen - eheyttää olemuksen.

Tähän perustuu naurun voima. Nauru nostaa parhaassa tapauksessa suoraan ajattomaan elämään. Naurun aallot ovat taivaallisia Äänisen aaltoja, jotka virkistävät ja tuovat uutta elämää.

Matkatessamme naurun aalloilla olemme samalla buddhisella tasolla. Nauraja , nauru ja nauramisen kohde sulautuvat toisiinsa. Lähenemme ykseyttä. Se voi olla hiljaista pientä vipinää olemuksessamme, ja nauru muuttuukin korkeammille tasoille matkatessaan hienovireiseksi sähkömagneettiseksi säteilyksi - valoksi.

4

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajattelu on tärkein

      Otsikkoon vastausta; Ideaa kuin orgasmilla, tai hallitulla kivulla. Viedä ihminen tuntemuksiinsa syvemmälle.
      Se miksi nuo luonnolliset tuntemuksensa määrittää, siis jopa jotkut järjeksi tai vain tunteeksi, se ohjaa sitä miten henkisyys tai kehollisuus tajutaan.

      • Perusta ja syy

        Itsetuntemus saa aikaan lisääntyvää orgasmia? Totta.

        Ja orgasmi saa aikaan lisääntyvää itsetuntemusta. Totta tämäkin.

        Virtaus ylöspäin on orgasmia, jatkuvaa kun virtaus on jatkuvaa. Tämä on itsetuntemuksen syventäjä.

        Ihminen kysyy itseltään: kuka minä olen? Tällöin virtaus saa suunnan sinne, missä minä on. Minän alkuperä, alkuperäinen henkinen minä.

        Kun tämän ihminen löytää, on atman = brahman. Eli ihminen on universumin jumaluus ja universumin jumaluus on sama kuin ihminen. Kirjaimellisesti yhditymme itseemme, joka onkin kaiken perusta ja syy.

        Näin koemme henkisessä orgasmissa, joka on nyt mystiikasta poistettu. Henkinen orgasmi on sama kuin luonnollinen virtaus, jonka tulisi ollakin jatkuvaa. Tuo virtaus kasvattaa ihmistä.


      • Perustaa kohti

        Se voidaan määrittää maailmanjärjeksi.

        Virtauksen edetessä havaittavissa lisääntyvää järkevyyttä ja luonnollisuutta. Kykenemme yhdistämään mystiset totuudet luonnollisiin asioihin.

        Mystiikka rationalisoituu ja loogistuu. Henkinen maailma onkin fyysistä.


    • Yx inssi

      Kvanttifysiikan mukaan tietoisuus on materian ominaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      148
      5607
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      186
      5607
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      220
      4169
    4. 223
      3434
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      104
      3244
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      125
      3193
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2956
    8. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      127
      1924
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      172
      1919
    10. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      5
      1759
    Aihe