Ihmiskunnanloppu ennen maailmanloppua

Finninaamainentonttu

Maailmanloppu on uskonnollista ja tekotieteellistä p4skaa. Ihmiskunta ei koskaan tule näkemään maailmanloppua. Sen sijaan ihmiskunnan loppu tullaan näkemään. Voin vain kuvitella viimeisten hengissäolevien ihmisten mieteet.

Nykyelämänmuoto tulee saavuttamaan kestokykynsä pian. Eri kulttuurien, tapojen, ihmisluonteiden, korruptoituneisuuden, ahneuden, resurssipakon jne yhteentörmäys johtaa lopulta tilanteeseen, jossa hallitukset, talousjärjestelmät, terveyshuolto jne tulee kaatumaan. Seurauksena on kaaos kun ihmiset alkavat elää omankädenoikeuden kautta. Vähitellen sähkönjakelu, lämmitys jne loppuu. Se kaikki harventaa ihmiskuntaa rankalla kädellä. Jäljelle jääneillä ihmisillä on joko yllinkyllin resursseja, jolloin sama elämän kierto alkaa päätyen uuteen kaaokseen. Todennäköisin vaihtoehto on, että ihminen taantuu vähitellen luonnon asukiksi, kuten mikä tahansa eläin. Enää ei rakenneta megacityjä, pilvenpiirtäjiä, ei rehvastella osakkeilla ja pörsseillä. Ihminen hankkii luonnosta ravinnon ja tulee liikkumaan riistan perässä. Vähitellen maiden rajat himmenee. Kansakuntia alkaa sekoittumaan keskenään, aivan kuten jääkauden lopussa ja sen jälkeen. Ihmiskunnan kehitys ei ole automaattisesti nousujohteista teknologista ylivoimaa. Se on johtamiskyvyistä, älykkyydestä ja resursseista muodostunut elämänsuunta, jolla on kuitenkin herkkä pohja. Se on riippuvainen monesta asiasta, ja kun tukevat järjestelmät pettää, niin ihmiskunnan taantuminen on väistämätöntä. 20-luvulta asti on taiteiltu futuristisia kuvia, ja tehty scifi-leffoja yms tulevaisuuden maailmasta, mutta uskon vahvasti, että tulevaisuuden maailma on se kun luonto ottaa takaisin omansa. Kaupungit metsittyy ja vähitellen häviää. Kuin myös valtaosa ihmiskunnasta, joka vähitellen kuolee sukupuuttoon.

Nämä tulevaisuudenvisiot on synkkiä, mutta väistämättömiä.

10

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punainenpilvi

      Maailmanloppu on suhteellinen käsite. Auringon loppuajaksi on arvioitu n. 5 miljardia vuotta. Kaikki elämä maapallolla loppuun planeetan kuumenemisen takia jo reilussa miljardissa vuodessa. Auringonkaan tuhoutuminen ei ole mikään maailmanloppu vaan vain yhden galaksin yhden tähden loppu. Sen planeetat menettävät elinkelpoisuutensa jo paljon sitä ennen ja aurinko imaisee lähimmät (mm. maan) sisäänsä.

      • Onneksi elämälle suotuisa vyöhyke siirtyy kuitenkin muokkaamaan Marsin elämälle paremmin soveltuvaksi.


    • taistelurobotti

      Ihmiskunta loppuu ennen maailmaa.

      • Hypoteettisesti on myös mahdollista, että jonkinlainen kosmisen laajenemisen aiheuttama "Big Rip" -skenaario repii koko olemassaolon kudelman - tällainenhan tapahtumahan voisi olla jo meneillään saavuttaen meidätkin aikanaan ja jatkaen eteenpäin.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Big_rip


    • h3vonpaskaa

      Aloittaja, eiks sun pitäis olla koulussa tai jotain

    • muoloiöl

      Maailmanloppu tarkoittaa ihmiskunnan loppua, jos ette ole sattuneet huomaamaan.

      • Asia ei ole niin mustavalkoinen kun näytät kuvittelevan. Käsitteen sisältö on määriteltävissä tarkemmin kosmologisin, geologisin, biologisin, antropologisin yms. tavoin - ja nyt en puhu mistään kieliopillisista tekijöistä, kuten maailman loppu vs. maailmanloppu.


      • muoilji9
        khaosmonaut kirjoitti:

        Asia ei ole niin mustavalkoinen kun näytät kuvittelevan. Käsitteen sisältö on määriteltävissä tarkemmin kosmologisin, geologisin, biologisin, antropologisin yms. tavoin - ja nyt en puhu mistään kieliopillisista tekijöistä, kuten maailman loppu vs. maailmanloppu.

        Ihmiskunnan loppu = maailmanloppu, koska käsite on näin määritelty.


    • alfa123om222

      Enemmän tulee palvo ja palvella Luojaa kuin luotua. Hänelle ei mikään ole mahdotonta. Hänestä on jopa sanottu: Näistä kivistä hän voi herättää Abrahamille lapsia. Kuolema ei ole ongelmista suurin enää nykyisin, vaan voipi iankaikkinen elämä olla se suurempi ongelma kun ei aina ole tietoa millaisiin ahdingoihin Iankaikkisen elämän omaava joutuu iankaikkisen elämänsä aikana.

      Ihmiskunta on Koraanissa määrätty jopa helvettiin joutuvaksi esim. tekopyhyyden takia. Se että teeskentelee pyhää kun itse asiassa on ajatuksiltaan tai teoiltaan synnissä rypevä ei ole islamin mukaan oikein. Jos puu on huono tehkää sen hedelmäkin huonoksi ja jos puu on hyvä tehkää sen hedelmäkin hyväksi.

      Kyllä ihmiskunnan osana on vaikeudet ja ahdingot kirjotusten mukaan. Vain ne harvat, jotka seuraavat Jeesuksen opetusta puhtaasta sydämestä ketään tuomitsematta ja syyttelemättä ovat vapaat kärsimyksistä (Kirje Filadelfian seurakunnalle, Ilmestyskirja):

      Jos ihminen elää kieltäymyksissä hän nimittäin ilman Jeesuksen opetuksen seuraamista tulee keksineeksi uudistuksia, jotka koituvat vahingoksi maailmalle ja luonnolle. Kun esim. libido suuntautuu keksintöjen tekemiseen eikä osata laskea ja profetoida mihin tuo keksintö johtaa voi luonto haavoittua syvästikin.

      Itselläni on ongelma kun Jeesus tahtoo estää joutmasta kärsimyksiin ja vaatii tiukkapipoisuutta. Sen sijaan Jehova sallii käyttämään libidon uusien keksintöjen tekemiseen. Hän jopa lahjoitti tiedon ja ymmärryksen hengen sitä varten. Ristiriita on ilmeinen. Teen keksintöjä, jotka tuhoavat maailmaa ja samalla yritän seurata Jeesuksen opetusta jonkin verran vielä. Noiden Jeesuksen opetusten tarkoitushan pelastaa maailma. Nyt sekä tuhoan maailmaa että samalla yritän pelastaa sitä.

    • kerty

      Syökää suplaphkinäitä ja käyttäkää suolana merisuolaa(vähemmän kuin tavallista), niin väistynee ainakin omalta kohdalta osaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      111
      3607
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      64
      3232
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2714
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      83
      2533
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2154
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2113
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1752
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1716
    Aihe