kaksiosainen loppuottelu

Kun jääkiekon mm kisoissa esim vuosina 1998 ja 1999 pelattiin kaksiosaiset loppuottelut, niin miten voittaja näissä finaaleissa ratkaistiin, kun otteluita oli parillinen määrä.
42271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vuonna 1998 kaiketi laskettiin maalit joukkuekohtaisesti yhteen. Ruotsi voitti ensimmäisen osaottelun luvuin 1-0 ja toinen osaottelu päättyi 0-0-tasapeliin. Ruotsille kultaa ja Suomelle kultaa.

Vuonna 1999 kaiketi katsottiin, jos toinen joukkueista voittaisi molemmat ottelut. Koska Tšekki voitti ensimmäisen ja Suomi toisen, pelattiin toisen osaottelun jälkeen jatkoaika. Tšekki teki jatkoajalla maalin. Tšekille kultaa ja Suomelle hopeaa.

Olin itse tuohon aikaan sen verran pieni, etten voi omakohtaisesti muistaa tarkalleen. Jos Suomi olisi vuonna 1998 voittanut toisen osaottelun, en tiedä, oltaisiinko menty jatkoajalle. Kuten siis vuonna 1999. Mutta Wikipediaa tarkasteltaessa päättelin jotenkin näin.

Äänestä

Nyt kun lueskelin CHL-kaudesta 2008-2009 Wikipedian kautta tuli mieleen, jospa MM-finaalit pelattiin vuosina -98 ja -99 samalla tavalla.

"Välierät pelattiin kaksiosaisina. Jos peli oli tasan ensimmäisen osaottelun jälkeen, jatkoaikaa ei pelattu. Jos peli oli tasan seuraavan pelin jälkeen, tai kumpikin joukkue oli voittanut kerran, pelattiin sen jälkeen rangaistuslaukauskilpailu."

Olettaisin, että jääkiekon MM-kisoissa oli varmaan vuosina 1998-1999 sama systeemi. Olisihan se ehkä ollut sekavaa, jos tuon edeltävän viestini tavalla olisi ollut.

Äänestä
  • Kiitos vastauksista!

    Äänestä

  • an297 kirjoitti:

    Kiitos vastauksista!

    Juu, eipä mitään! Tulin tossa ekassa viestissäni vahingossa kirjoittaneeksi, että Suomikin olisi ottanut kultaa. Melko mahdotontahan se olisi, jos jääkiekon MM-kisoissa olisi kaksi kultamaata saman turnauksen seurauksena. Ruotsille kultaa ja Suomelle hopeaa siis silloinkin. Mutta hienoa, jos pystyin antamaan tyydyttävän vastauksen. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


an297 kirjoitti:

Kun jääkiekon mm kisoissa esim vuosina 1998 ja 1999 pelattiin kaksiosaiset loppuottelut, niin miten voittaja näissä finaaleissa ratkaistiin, kun otteluita oli parillinen määrä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu