Evoluutioteoria perustuu naturistiseen lähtö-olettamukseen, joka olettaa että mitään yliluonnollista ei voi olla olemassa. Siksi havainnot jotka viittaavat älysuunnittelijaan voidaan lakaista maton alle sillä verukkeella, että itse suunnittelijasta ei ole havaintoa.
Evoluutioteoria perustuu naturistiseen lähtöolettamukseen
14
90
Vastaukset
- Ei todisteita
Eihän älykkäästä suunnittelijasta olekkaan mitään havaintoja tai todisteita.
- huutis.
Ei nyt ihan noinkaan. Lähtökohtana ei ole se ettei yliluonnollista voi olla olemassa, vaan se, ettei ole mitään ideaa lähteä siitä olettamuksesta, että kaikki mitä emme heti ymmärrä, olisi yliluonnollisen aikaansaamaa.
»Siksi havainnot jotka viittaavat älysuunnittelijaan voidaan lakaista maton alle..»
Ai niinku mitkä havainnot viittaisivat älysuunnittelijaan?xxxxx Ai niinku mitkä havainnot viittaisivat älysuunnittelijaan? xxxxx
Kaikki, mitä voimme aisteilla havaita ja kokea todistavat älyllisestä suunnittelijasta, Jumalasta.Jaakob kirjoitti:
xxxxx Ai niinku mitkä havainnot viittaisivat älysuunnittelijaan? xxxxx
Kaikki, mitä voimme aisteilla havaita ja kokea todistavat älyllisestä suunnittelijasta, Jumalasta.Annat kokonaan uuden ulottuvuuden peräpukamille.
- huutis.
Jaakob kirjoitti:
xxxxx Ai niinku mitkä havainnot viittaisivat älysuunnittelijaan? xxxxx
Kaikki, mitä voimme aisteilla havaita ja kokea todistavat älyllisestä suunnittelijasta, Jumalasta.Millä tavalla ne todistavat yliluonnollisesta, jos voimme kertoa niiden luonnollisen selityksen?
Kyllä osaa taas kretupelleneiti olla pihalla kaikesta. Hyvä jos edes sidesanat meni oikein. :D
Evoluutioteoria on kokoelma Jumalan luomia luonnonlakeja, joihin on sekoitettu ihmisen taikauskoa. Nämä on sitten asetettu sellaiseen järjestykseen, että ne palvelevat Jumalfobiaa ja ateismia.
- De Göthe
Miten sinä todistat, että ne todella ovat Jumalan luomia?
- huutis.
De Göthe kirjoitti:
Miten sinä todistat, että ne todella ovat Jumalan luomia?
Tiedäthän sinä uskisten merkityksen sanalle "todistaa". Esimerkiksi Jahveen USKOVAT ovat Jehovan TODISTAJIA.
- De göthe
huutis. kirjoitti:
Tiedäthän sinä uskisten merkityksen sanalle "todistaa". Esimerkiksi Jahveen USKOVAT ovat Jehovan TODISTAJIA.
Oot täysin oikeassa, enkä kyseistä seikkaa olekaan tuolta kantilta ennen ajatellutkaan. Pitänee minunkin oikeasti yrittää muistaa, että todistaa tarkoittaa matikantunnilla eri asiaa kuin kaatumaseuroilla...
Naturistinen lähtöoletus sopii kyllä moneen kivaan juttuun, mutta harvemmin olen sitä tieteissä kuullut käytetyn.
Evoluutioteoria perustuu havaintoihin evoluutiosta. Evoluutiota tapahtuu, tämä on kiistaton fakta. Evoluutioteoria tarjoaa mallin, joka selittää miten tuo evoluutio tapahtuu. Tähän mennessä mikään evoluutiossa ei ole tarvinnut yliluonnollisia tapahtumia, joten niitä ei luonnollisesti ole evoluutiota selittävässä mallissakaan.
Älysuunnittelijastasi en tiedä. Enkä ole tietoinen yhdestäkään havainnosta, joka sellaiseen viittaisi. Tämä ei tarkoita, etteikö sellaista olisi. Se vain tarkoittaa, ettei sellaista tarvita selittämään evoluutiota. Tämä on toki aivan loogista. jos vaikkapa Jumala on kaikkitietävä ja kaikkivoipa, niin miksi ihmeessä hän vaikuttaisi enää tässä vaiheessa. Hänhän olisi helposti voinut jo luomistapahtumassa pistää asiat siten, että lopputulos on haluttu. Tätä ei tietenkään voida päätellä enää prosessia tarkkailemalla, mutta eipä sillä ole merkitystäkään.
Jumala on turha hypoteesi.- Epäjumalienkieltäjä
Tieteen menetelmä (ei filosofia) perustuu naturalismiin, koska se yrittää ymmärtää luonnonlakeja. Näyttöjen perusteella (rokotteet, satelliiti, tietokoneet jne) tieteen menetelmä toimii.
Palstalla on lukuisia kertoja kysytty mikä olisi kilpaileva edes jotenkin toimiva menetelmä, jolla tieteen naturalistisen metodin voisi korvata. Vastauksena on ollut tyhjänpäiväistä höpötystä ja käsien heilutusta.- tieteenharjoittaja
Nythän sentään tarjottiin jotakin ihan uutta:
"Evoluutioteoria perustuu naturistiseen lähtö-olettamukseen,.."
Siitä vain kuteet nurkkaan ja tieteilemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825107Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun233069SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612697Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers72665SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032253Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292117Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752095Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059