Evoluutioteoria perustuu naturistiseen lähtöolettamukseen

teologi 90

Evoluutioteoria perustuu naturistiseen lähtö-olettamukseen, joka olettaa että mitään yliluonnollista ei voi olla olemassa. Siksi havainnot jotka viittaavat älysuunnittelijaan voidaan lakaista maton alle sillä verukkeella, että itse suunnittelijasta ei ole havaintoa.

14

98

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei todisteita

      Eihän älykkäästä suunnittelijasta olekkaan mitään havaintoja tai todisteita.

    • huutis.

      Ei nyt ihan noinkaan. Lähtökohtana ei ole se ettei yliluonnollista voi olla olemassa, vaan se, ettei ole mitään ideaa lähteä siitä olettamuksesta, että kaikki mitä emme heti ymmärrä, olisi yliluonnollisen aikaansaamaa.

      »Siksi havainnot jotka viittaavat älysuunnittelijaan voidaan lakaista maton alle..»

      Ai niinku mitkä havainnot viittaisivat älysuunnittelijaan?

      • xxxxx Ai niinku mitkä havainnot viittaisivat älysuunnittelijaan? xxxxx

        Kaikki, mitä voimme aisteilla havaita ja kokea todistavat älyllisestä suunnittelijasta, Jumalasta.


      • Jaakob kirjoitti:

        xxxxx Ai niinku mitkä havainnot viittaisivat älysuunnittelijaan? xxxxx

        Kaikki, mitä voimme aisteilla havaita ja kokea todistavat älyllisestä suunnittelijasta, Jumalasta.

        Annat kokonaan uuden ulottuvuuden peräpukamille.


      • huutis.
        Jaakob kirjoitti:

        xxxxx Ai niinku mitkä havainnot viittaisivat älysuunnittelijaan? xxxxx

        Kaikki, mitä voimme aisteilla havaita ja kokea todistavat älyllisestä suunnittelijasta, Jumalasta.

        Millä tavalla ne todistavat yliluonnollisesta, jos voimme kertoa niiden luonnollisen selityksen?


    • Kyllä osaa taas kretupelleneiti olla pihalla kaikesta. Hyvä jos edes sidesanat meni oikein. :D

    • Evoluutioteoria on kokoelma Jumalan luomia luonnonlakeja, joihin on sekoitettu ihmisen taikauskoa. Nämä on sitten asetettu sellaiseen järjestykseen, että ne palvelevat Jumalfobiaa ja ateismia.

      • De Göthe

        Miten sinä todistat, että ne todella ovat Jumalan luomia?


      • huutis.
        De Göthe kirjoitti:

        Miten sinä todistat, että ne todella ovat Jumalan luomia?

        Tiedäthän sinä uskisten merkityksen sanalle "todistaa". Esimerkiksi Jahveen USKOVAT ovat Jehovan TODISTAJIA.


      • De göthe
        huutis. kirjoitti:

        Tiedäthän sinä uskisten merkityksen sanalle "todistaa". Esimerkiksi Jahveen USKOVAT ovat Jehovan TODISTAJIA.

        Oot täysin oikeassa, enkä kyseistä seikkaa olekaan tuolta kantilta ennen ajatellutkaan. Pitänee minunkin oikeasti yrittää muistaa, että todistaa tarkoittaa matikantunnilla eri asiaa kuin kaatumaseuroilla...


    • Naturistinen lähtöoletus sopii kyllä moneen kivaan juttuun, mutta harvemmin olen sitä tieteissä kuullut käytetyn.

    • Evoluutioteoria perustuu havaintoihin evoluutiosta. Evoluutiota tapahtuu, tämä on kiistaton fakta. Evoluutioteoria tarjoaa mallin, joka selittää miten tuo evoluutio tapahtuu. Tähän mennessä mikään evoluutiossa ei ole tarvinnut yliluonnollisia tapahtumia, joten niitä ei luonnollisesti ole evoluutiota selittävässä mallissakaan.

      Älysuunnittelijastasi en tiedä. Enkä ole tietoinen yhdestäkään havainnosta, joka sellaiseen viittaisi. Tämä ei tarkoita, etteikö sellaista olisi. Se vain tarkoittaa, ettei sellaista tarvita selittämään evoluutiota. Tämä on toki aivan loogista. jos vaikkapa Jumala on kaikkitietävä ja kaikkivoipa, niin miksi ihmeessä hän vaikuttaisi enää tässä vaiheessa. Hänhän olisi helposti voinut jo luomistapahtumassa pistää asiat siten, että lopputulos on haluttu. Tätä ei tietenkään voida päätellä enää prosessia tarkkailemalla, mutta eipä sillä ole merkitystäkään.

      Jumala on turha hypoteesi.

    • Epäjumalienkieltäjä

      Tieteen menetelmä (ei filosofia) perustuu naturalismiin, koska se yrittää ymmärtää luonnonlakeja. Näyttöjen perusteella (rokotteet, satelliiti, tietokoneet jne) tieteen menetelmä toimii.

      Palstalla on lukuisia kertoja kysytty mikä olisi kilpaileva edes jotenkin toimiva menetelmä, jolla tieteen naturalistisen metodin voisi korvata. Vastauksena on ollut tyhjänpäiväistä höpötystä ja käsien heilutusta.

      • tieteenharjoittaja

        Nythän sentään tarjottiin jotakin ihan uutta:

        "Evoluutioteoria perustuu naturistiseen lähtö-olettamukseen,.."

        Siitä vain kuteet nurkkaan ja tieteilemään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      79
      1877
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1202
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 85
      723
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      65
      710
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      637
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      574
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      571
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      548
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      514
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      408
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    Aihe