Lava-auto vs. maasturi

kumpi?

Minulla on neljän hengen perhe (siis itseni mukaan luettuna). Olen nyt miettimässä auton hankintaa ja puntaroin välilä maasturi vs. pitkällä ohjaamolla oleva lava-auto.

Auton käyttö olisi työmatkoilla ja vetojuhtana. Sillä tultaisiin vetämään kesällä venetraileria ja/tai matkailuvaunua sekä talvella perävaunua moottorikelkan kanssa. Työssän en tarvitse maasturin tai lava-auton kuljetuskapasiteettia, harrastuksissani toisinaan.

Eli nyt kaipaisin nimenomaan vetokyky ja arkikäyttö-näkökulmista perusteluja puolesta ja vastaan siitä, kumman hankin: maasturin vai lava-auton?

5

1669

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teinikikuli rules

      Olet tullut oikeaan paikkaan autokyselyinesi!!!
      Kohta saat teinikikuleilta mitä asiantuntevimpia neuvoja pikku pulmaasi. Muistathan sitten myös noudattaa niitä pilkulleen.........

    • lvholv

      5-paikkanen automaatti avolava kovakatteella ollu mulla jo vuosia. Etuina monta kymppitonnia halvempi hinta, pitemmällä akselivälillä (yli 3m) parempi maantieajossa, tavaratila ainakin tuplaten isompi ja katteen kun heittää pois voi kuskata korkeitakin kuormia, ei tartte varoa koska tehty raakaan työkäyttöön (erillinen järeä runko, sisustus helppohoitoista ja nippelit sekä nappelit isokokoisina ja vankkoina käytettävissä vaikka kinttaat kädessä, vähemmän hienoa tekniikkaa niin eipä ole herkästi rikkoutuvia kohteita). Miinuksena lähes 5,5 metrisenä ei parhaimmillaan parkkipaikoilla ja se et ei oo niin hieno kuin joku LandCruiseri, ML, Disco, Pajero... Verot, vetokyvyt, tehot, väännöt, kulutukset ja maasto-ominaisuudet samat.

      Ite pohdin samaa kuin sinä vuosia sitten, mutta loppupeleissä hinta ratkaisi. Tavallinen duunari kun olen ja ite omalla ruumiillisella työllä autoiluni maksan.

    • Ehdottomasti maasturi

      Maasturissa etuna on lämmin takakontti, kun taas lava-autossa on kylmä lava. Lisäksi maasturissa on reilusti suuremmat takatilat kuin monissa pick-upeissa. Tilavat takatilat löytyy lähinnä vain joistain uudemmista suurista jenkeistä. Nämä tosin eivät enää ole mitään halpoja, ei maastureidenkaan hintoja voi tietysti halvoiksi sanoa. Noilla suurilla lava-autoilla voi pysäköintikin tosiaan olla hankalaa.

    • Ei petetty

      Esim. pitkäkoppinen hiluxi ja kovakate,kaikki mahtuu kyytiin , mutta ajo-ominaisuudet eivät ole ihan parhaat . Jos ostat 3.0 l koneella ,niin onpa hyvä ajella ja on vetokykyä. Voin suositella.

    • Stetsonihattu

      Yhdysvallat ovat maailman supervalta ja siellä ovat siis maailman viisaimmat ja kyvykkäimmät ihmiset. Siellä siis tiedetään parhaimmat automallitkin. Eli mikä on Amerikan myydyin automalli on tietysti näin ollen pakko olla paraskin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1233
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      240
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      24
      505
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe