Onko kukaan milloinkaan päässyt videoimaan oikeuskomiteaistuntoa? Oikeuskomiteaistunnosta on monenlaisia kertomuksia ja kokemuksia, mutta mitkä kertomuksesta ovat totta, mikä liioteltua ja mikä suoranaista valhetta.
OIKEUSKOMITEA-ISTUNTO
Totuus esiin
689
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja youtubeen laitettu kuva/ääni nauhoite oikeuskomitean istunnosta. Tästä videosta käy esiin miten lohduton asema syytetyllä komiteakokoonpanon edessä todellisuudessa onkaan. Se, onko jehovantodistajavanhimpien muodostama oikeuskomitea tämän kuvanauhoitteen kaltainen, en voi ottaa kantaa. Päättäkää siitä itse kukin oman kokemuksensa perusteella!
https://www.youtube.com/watch?v=oAfADMcqqps
Totuus esiin>>Onko kukaan milloinkaan päässyt videoimaan oikeuskomiteaistuntoa?>>
Jt-ikeuskomitea istuntoa ei anneta videoida.
Salaa videoitu>>Tästä videosta käy esiin miten lohduton asema syytetyllä komiteakokoonpanon edessä todellisuudessa onkaan.>>
Tässä pätkässä sentään oli syytetylle järjestetty puolustaja.
Todellisissa jt-oikeuskomiteoissa ei ole syytetyllä puolustajaa ja niissä vain selvitetään mitä on tapahtunut, katuuko synnintekijä vai ei, voiko hän enää olla jehovantodistaja.
Jos vanhimmat päättävät että synnintekijä ei voi enää olla jehovantodistaja, niin erotetaan.
Erotetuksi voi siis joutua jo pelkästään siitä, että on seurustellut vastakkaisen sukupuolen kanssa ja nainut tämän kanssa, vaikkei ole käynyt vihillä.(esiaviollinen seksi kielletään)
Mutta se että joutuuko erotetuksi, riippuu siitä että osaako uskottavasti katua vanhinten edessä oikeuskomiteassa.
Uskottava katuminen on se avainsana. Jos vanhimmat päättävät että katuminen näyttää aidolta, niin ei eroteta.
Myös jt-pedofiilit pääsevät palkähästä, jos osaavat katua uskottavasti, ja pahuus taas pääsee rehottamaan. Eiks oo kiva?
>>Todellisissa jt-oikeuskomiteoissa ei ole syytetyllä puolustajaa ja niissä vain selvitetään mitä on tapahtunut>>
Miten niissä selvitetään? Ennakkokäsityksien ja mielikuvituksen turvin(ko)?
Voihan oikeuskomiteaan menevä ottaa mukaan vaikkapa sanelukoneen rintataskuunsa jos sellaista silmälaseihin liitettyä 'agentti' videokameraa(maksaa muutaman satasen) ei ole.
Nykytekniikalla niitä on helppo nauhoittaa. Uskon että jonkinlainen ruumiintarkastus suoritetaan, mutta tässä yhteydessä voidaan vedota, että yksityinen ihminen ei saa kopeloida toista millään tavalla.
Ei taida taviksella olla henkilöön käypää tarkastusoikeutta. tehtävä ei taida täyttää julkista valtaa tai erityista julkista valtaa käyttävän ehtoja.