Heipat,
Tähän väliin positiivinen aihe. Eli mikä rakkaudesta kertova laulu/kappale/biisi koskettaa sinua.
Ja laululle on vain yksi ehto: muuta sanomaa laulussa ei juuri saa olla kuin oma rakkaus omana tunteena (ei esimerkiksi isän rakkaus minua kohtaan) ja miten sen itse kokee. No, joku kohde tällä omalla rakkaudella kai pitää olla, joten siitä saa mainita jotakin.
Olipas sekavaa. Osaako joku tiivistää rakkaudesta laulamisen selkeämmin. Ajatuksena siis rajata rakkauden lähde/kohde olemassa ololtaan kiistattomiin olioihin, kuten minä itse.
Itselle tulee mieleen Crazy little thing called love.
Tähän väliin positiivinen aihe. Eli mikä rakkaudesta kertova laulu/kappale/biisi koskettaa sinua.
Ja laululle on vain yksi ehto: muuta sanomaa laulussa ei juuri saa olla kuin oma rakkaus omana tunteena (ei esimerkiksi isän rakkaus minua kohtaan) ja miten sen itse kokee. No, joku kohde tällä omalla rakkaudella kai pitää olla, joten siitä saa mainita jotakin.
Olipas sekavaa. Osaako joku tiivistää rakkaudesta laulamisen selkeämmin. Ajatuksena siis rajata rakkauden lähde/kohde olemassa ololtaan kiistattomiin olioihin, kuten minä itse.
Itselle tulee mieleen Crazy little thing called love.
Vastaukset 25
Vanhimmat
"Ajatuksena siis rajata rakkauden lähde/kohde olemassa ololtaan kiistattomiin olioihin, kuten minä itse."
Ei kuule ole kiistatonta, että minä tai kukaan meistä on olemassa. Tämä on filosofinen kesto-ongelma, tieto-opillista laatua. Vähäiseksi taitaa tällä ehdolla laulut jäädä.
Rakkauttakaan ei ole. Se on vain biologiaa ja rakkauslaulujakaan ei ole. Ne ovat vain ilman värähtelyä.
Kyllä jotain täytyy olla olemassa.
Ajattelija voi olla myös joku muu kuin minä. Ajattelija vain on erehtynyt luulemaan itseään minäksi.
Niin, kysyin parempia määritelmiä. Mikä on siis ehdotuksesi?
Ja kysyin myös sitä biisiä/ilman värähtelyä...
Biisejä ei ole. On vain ilman värähtelyä, joka osuu tärykalvolle ja sieltä informaatio etenee hermoimpulssina aivoihin.
Kaikki äänet (ml. ns. kappaleet) koskettavat tällä lailla tärykalvoa. That's it. Muu on hihhulointia.
Tämä:
http://www.youtube.com/watch?v=nnyo9AFiSEw
Ei kiistellä makuasioista, mutta en ole koskaan tajunnut miksi tästä niin kovasti pidetään. Vähän väliä sitä jossain toivotaan soitettavaksi, vaikka soi muutenkin riittävästi. Ei pidä sitten yhtään.
Musta siinä on alistunut masentunut fiilis. Kaiketi joidenkin mielestä ihanaa haikeutta. En pidä myöskään laulajasta, ei voi mitään, sorry.
Loistava biisi:
https://www.youtube.com/watch?v=XXfmjMlPEic
Kaikki laulut ovat vain harhaisia ihmisiä varten. Oikeasti kyse on ilman värähtelystä. Elokuviakaan ei ole vaan kysymys on ainoastaan sähköisesti tuotetusta valoilmiöstä.
Tämä myös, rakkaudesta paaviin:
https://www.youtube.com/watch?v=rTIorwtJbhE
Tarharyhmå: Rakkauslaulu
Jos näitä nyt enemmänkin tähän piti kerätä, niin henkilökohtaisesti koskettavia on myös Eppujen Viides toukokuuta ja Vihreän joen rannalla.
Tuo Tarharyhmän Rakkauslaulu on kyllä parempi, mutta myöhemmältä ajalta, kun olin jo päälle 20. Eppujen biisit taas osuu paremmin siihen nuoruuden ensirakastumiseen. Mistä tulikin sitten mieleen lisää:
Scorpions: Still Loving You
ZZ Top: I Need You Tonight
Häissä soi Romanssi. Juhlallinen kappale se.
Huomenlahjaksi annoin jotain liki ikuista. Eli kannettavan cd-soittimen, josta laitoin soimaan Aamu-kappaleen. Soitin on toki hajonnut ja levy hukkunut, mutta niin katoavat myös timatit. Informaatio on ikuisempaa, ja aina tuon soidessa rouva muistaa ko. aamun.
Epätieteellistä hihhulointia. Nuo ns. Kappaleet olivat vain sähköisesti tuotettua ilman värähtelyä. Naurettavaa ajatella sellaista juhlallisesta tms.
Minä näen sateenkaaren kahdella tavalla. Ensiksi se on kaunis katsella, toiseksi esimerkki valon taittumisesta.
Sinä näet varmaan kolmannen tavan, sateenkaaren merkkinä krist. jumalan lupauksesta olla toistamiseen hukuttamatta koko maailmaa. Minä en näe tuolla kolmannella tavalla. Mutta älä väitä, etten silti näkisi kahdella muulla tavalla.
Kauneus ei ole tieteellisesti todennettava ilmiö. Ensimmäinen "näkeminen" on siis tieteellisesti tarkasteltuna pelkkää harhaisuutta.
Ei, vaan harhaisuutta olisi esimerkiksi olla uskomatta selitystä valon taittumisesta. Kauneus on toisentyyppinen käsite.
Osoita kauneus tieteellisesti.
Sehän on helppoa. Valitaan halutun kokoinen koejoukko, esitetään heille kuvia, musiikkia, tai mitä vain ja pyydetään arvioimaan esitetyn kauneutta.
Koska koehenkilöt kykenevät arvioimaan kauneutta, täytyy sellaisen käsitteen kuin kauneus olla olemassa.
Kauneus ei tietenkään ole minkään kuvan tai musiikkikappaleen ominaisuus, siinä missä vaikkapa pituus on. Absoluuttista kauneutta ei ole olemassa. Mutta siitähän tässä ei ollut kyse. Kauneus käsitteenä on täysin todellinen, samoin kuin ihmisen kyky arvioida kauneutta.
Ei ole puhuttu nyt siitä, mitä ihminen voi päässään ajatella (vaihda kauneuden tilalle vaikka Jumala) vaan sitä mikä on. Odotan, että osoitat kauneuden tieteellisesti.
"Ei ole puhuttu nyt siitä, mitä ihminen voi päässään ajatella"
Kyllä on, juuri siitä.
Olet hihhuli.
En tykää lälly-rakkauslauluista, kuten en myöskään lälly-rauhanlauluista, molemmissa pitää olla ytyä, munaa.
En muista laulun nimeä, mutta sen esittää Saionmaa ja kaiketi se on Chydeniuksen sävellys, C on kyllä haka tekemään hyviä sävellyksiä, melodioita.
"Tule minua lähämäksi juuri täänä päivänä... ei suruni sammu pois jos menet kättäni koskettamatta...
Arja Laulaa ku viimeistä päivää kurkku suorana, taitaa mennä mittarit välillä punaiselle - kananlihalle menee kun sitä kuuntelee.
Ruhanlauluista vaikkapa Edvin Starrin War, Dylanin Masters of war, Keijo Räikkösen Pikku sotilaat, joka muuten julkaistiin salanimellä Sergei, koska Räikkönen oli juuri menossa armeijaan, eikä uskaltanut omalla nimellään levyttää. Sen verran rankaa tekstiä sotilaista tuossa laulussa.
Inhokki rauhanlaulu on euroviisuvoittaja ein bischen frieden. MIksi vain pikkuisen rauhaa? Lällyä!
http://www.youtube.com/watch?v=EBrZJIk4zGk
Heti eka pätkä on loistava, joku uskovainen tollo vois olla ihan innoissaan noin vakuuttavasta "saarnasta"!