Vesiosuuskunnan osakkaat maksaa jäte-ja vesilaskuissa Kunnan

Abraham

veden osakkaiden hoito ja laskutuskuluja. Kunta on lopettanut linjojen hoito ja korjaukset laskutuksesta puhumattakaan. Jos vielä Kuntaa veloittaa jäte-ja vedenhintaa enemmän kuin omalle, niin vesiosuuskuntien kannattaa liittyä kunnalliseen järjestelmään, velkoineen.
Kuntalaiset samaan asemaan, myös vesihuollossa?
(Ohkola teki viisaasti, jäi Mäntsälän veden alaiseksi)

8

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuka pöljä

      liittyi vesiosuuskuntaan. Sellaista pykälää ei löydy että olisi pakko liittyä. Me emme liittyneet ja parivuotta ennen putken vetoa loppui painostus. Olemme oman kaivon varassa ja emme maksa turhasta.

    • be ware for water

      Milloinka vesiosuuskunnilla on ollut omat veden ottamot ja paskavesien puhdistamot kuten Porvoontien varrella Mäntsälän vedellä.
      Mistäs ne ottaa puhtaan veden - omista kaivoistako vai naapurilta kun oma kaivo ehtyy.
      Eihän kaksoislaksutus ole kielletty...
      Entäs ne kuuluisat valokaapelit, mitäs tekemistä niillä on osuuskunnan kanssa.

      • Kiäh kiäh

        Ei ole oma kaivo ehtynyt vielä kertaakaan. Taidanpa ihan huvikseni kun päivä koittaa pestä autoni ja muijan auton siinä sivussa kun ei maksa mitään. Meilläpäin vesiosuukunnan pellet heitettiin helevettiin paasaamasta ja ei liitytty kun mikään laki ei pakota vaikka niin väittivät.


    • rs.

      Koko jätevesi asetus on täysin fiasko.Nyt todella kalliilla jätevedet olisi putkitettava ja minne ne päätyvät Mäntsälänkin puhdistamoa kuormittamaan.Josta se hulvahtaa jokeen.Nyt tunnetaan Tampereen seudun vatsataudit.Kun tarpeeksi kuormitetaan ja kootaan yksiin paikkoihin on tulos tämä.Haja-alue pystyy itse parhaiten puhdistamaan jätevetensä jopa niillä entisillä menetelmillä.Sanotaankin,että joukossa tyhmyys tiivistyy.Tämä sopii hyvin tähänkin jätevesi härdelliin.
      Sopii muistaa,että ampumaradan vierellä on entinen lokakaivojen ja muunkin jätteen kaatopaikka .Selkeäsuo.Jos aluetta ruvetaan möyrimään olisi ensin tutkittava mitä tuolta alueelta lähtee liikkeelle.Tuskin ovat näiden vuosien aikana hävinneet.

    • rs.

      "kun oma kaivo ehtyy"Jo ammoisista ajoista on kaivot ns.ehtyessään joko kunnostettu tai tehty uusi.Eikä siihen ole naapurin tai yhteiskunnan varoja käytetty.
      Toisaalta hätätilanteessa on annettava vettä tarvitsevalle.
      Putkituksissa on omat ongelmansa.Vesi otetaan jostain ja käsitellään kemikaalein.
      Vesi ei tuolloin ole sitä aitoa elävää vettä.Olisikin kiintoista tietää mitä kemikaaleja käytetään.Millaisia pitoisuudet ovat.Ymmärrän hyvin,ettei tälläistä joukoille tarkoitettua vettä voi ns.raakana asiakkaille tuottaa monistakin syistä.Voiko noista aiheutua terveydellistä haittaa joillekkin.

    • järkeä vailla.

      Näinä päivinä on ollut tapeetilla koko jätevesi härdellin mielekkyys.Joko se kumotaan älyttömänä tai lähdetään jälleen entrailemaan.mm.Maaseudun tulevaisuudessa on useampia juttuja jopa tänään.Uusi ympäristöministeri suhtautuu kriittisesti.
      Perus Suomalaiset kriittisisiä jne..monet muut.Iltasanomissa juttua.
      Näin meitä pomotettiin kuka kaiken maksaa erittäin kalliilla.Kuka tästä vetää voitot.
      Meneekö ylikansalliselle jonnekkin.Ja nauravat partaansa haja-alueiden nöyriä kansalaisia.

    • Abraham

      Kunnan antama 6 miljoonan etu Tokmannille, onkin siirtynyt Yhdysvaltalaisen kiinteistö omaisuudeksi, jolla on valta ja voima tehdä sillä mitä tahtoo, mutta vesi-osuuskuntia voidaan rokottaa ilman osakkaiden tahtoa?

    • rs.

      Vahvemman voimilla näissä bineksissä pelataan.Tavis on nöyrä alamainen ja kaikesta jopa turhuudesta maksaa kalleimman mukaan kun joku ilkeää sanoa näistä vesien putkituksista,että on pakko.Mökin mummo niijaa armollisesti syvään ja vimeisillä voimillaan varoillaan tekee niin kuin ylhäältä annetaan.
      Tänään juuri jouduin Kellokoski-Hirvihaara tielle.Siellä olikin tienvarteen jo linjaa raivattu ja metsätien alitusrumpua juuri kaivurilla ja täryttimellä viimeistelivät.
      Saapa nähdä kuka uskaltaa ottaa kantaa ampumaradan viereisen Selkeis-suon vuosien lokakaivojen tyhjennyksestä liikkeelle lähtevät aromit.Hirvihaaran ,Mustijokeen jne..viimein päätyvät.Tuskimpa aluetta on tutkittu.Kovin hiljaa ainakin ympäristö puolikin on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      70
      3905
    2. 47
      3233
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2979
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      55
      2902
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2436
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1954
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1941
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      153
      1884
    9. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      3
      1777
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      90
      1277
    Aihe