löytyykö suomesta säilöntäaineetonta olutta

bisseä

löytyykö suomesta säilöntäaineetonta olutta. Jotain ulkomaalaista.

7

209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aineeton

      Ostat mitä tahansa muuta kun bulkkipaskaa niin ei ole säilöntäaineita.

      Vielä muistutukseksi niitä SUOMALAISIA panimoita joiden oluissa ei käytetä säilöntäaineita:

      Nokian panimo,
      Rekolan panimo,
      Mallaskosken panimo,
      Saimaan juomatehdas,
      Suomenlinnan panimo,
      Stadin panimo,
      Bryggeri Helsinki,
      Rousal Brygghus,
      Panimo & Tislaamo Teerenpeli,
      Kuninkaankartanon Panimo,
      Laitilan panimo,
      Lammin Sahti,
      Malmgårdin Panimo,
      Beer Hunter'sin panimo,
      Pyynikin Käsityöläispanimo,
      Ruosniemen Panimo
      Stallhagen Bryggeri,
      Vakka-Suomen Panimo,
      Olutverstas

    • bisseä

      okno noissa litlin saksalaisissa oluissa säilöntäaineita? mitä olutta suosittelisit mitä saa tavallisesta ruokakaupasta jossa ei säilöntäaineita.

      • Työllistä ja nauti

        Suurin osa pienpanimoista löytyy myös ns maitokaupasta ja Alkosta saa lisää.
        Lidlin tuotteista kannattaa kysyä Lidliltä jos vastauksia haluaa. Jos maku ratkaiseen pysy kotimaisissa pienpanimoissa.


    • Au.ssie

      Fosters sisältö on pelkästään vesi, ohra ja humala, todella raitis kylmänä eikä tulee bulkkioluen kaltainen krapula olo.

      • En kehu

        Jos tykkää liki mauttomasta oluesta - siitä vaan. Tähän kotimaiset bulkkilagerpanimot ovat meidät opettaneet, ei poikkea mitenkään heidän oluistaan.
        Tulee aivan vastaava krapula jos juo liikaa...


    • Pirkkamaisteri

      Suosittelisin Pirkkaa, sitä sinistä kolmosta. Säilöntäaineena on käytetty c-vitamiinia. Todella maukas, kaikin puolin erinomainen kotimainen olut.

      • ei sama asia

        Lainaus "Elintarviketeollisuus käyttää askorbiinihappoa ja sen suoloja lisäaineina, muun muassa E-koodilla E300 (askorbiinihappo, C6H8O6), E301 (natriumaskorbaatti, C6H7NaO6) ja E302 (kalsiumaskorbaatti, C12H14CaO12). Näitä yhdisteitä käytetään harvemmin elintarvikkeiden vitaminointiin, enimmäkseen niitä lisätään säilöntäaineiksi hapettumista hidastamaan"

        Nämä säilönnässä käytety askorbiinihapot tuotetaan teollisesti eivätkä vastaa luontaista C-vitaamiinia kuin kaavaltaan. Olut ei kaipaa C-vitamiinia eikä säilöntäaineita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      254
      6937
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      66
      4464
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      139
      3258
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2342
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1880
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      171
      1626
    7. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      31
      1508
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1504
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      39
      1405
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      112
      1077
    Aihe