http://richarddawkins.net/2014/06/creationist-group-releases-trailer-for-anti-science-documentary-evolutions-achilles-heels/
Kreationistitieteilijöiden tieteellinen dokumentti evoluutiosta herättää hirvittävää hälyä evoleirissä. Dawkins ja muut evotieteilijät ovat kauhuissaan kun leipä uhkaa loppua pöydästä, jos satutarinat eivät menekään yleisöön enää kuin häkä.
Kreationistitieteilijöiden tieteellinen dokumentti evoluutiosta herättää hirvittävää hälyä evoleirissä. Dawkins ja muut evotieteilijät ovat kauhuissaan kun leipä uhkaa loppua pöydästä, jos satutarinat eivät menekään yleisöön enää kuin häkä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kevyesti kauhuissaan sopii olla vain siitä pirullisesta kiihkosta jolla kreationistit haluaisivat tyhmistää ihmisiä omalle tasolleen, jos voisivat.
Onneksi te olette nulliteetteja kaikkialla muualla paitsi Yhdysvalloissa ja mustimmassa Afrikassa. Jenkeissäkin tilanne kehittyy parempaan päin, kun nuoriso ei ole enää yhtä helposti jallitettavissa kuin vanhempansa.
"Kreationistitieteilijät" eivät saisi tieteelliset vaatimukset täyttävää dokumenttia aikaan vaikka evokit heitä kädestä ja jalasta taluttaisivat. Eihän saulus-lähetyskään saa "haastatteluohjelmistaan" edes kellon tikitystä pois ellei joku järkevä ihminen tule säälistä auttamaan.
On se rankkaa että 15 tohtoritutkinnon tehnyttä pääsee aukomaan suitaan evoluutiosta.
Ai siinä oli mukana ihan kaikki maailman YEC-kretutohtorit. Hienoa, että sopu säilyi porukassa (kai).
"On se rankkaa että 15 tohtoritutkinnon tehnyttä pääsee aukomaan suitaan evoluutiosta."
Se on vain rankkaa huumoria, että 15 tohtorintutkinnon suorittanutta kreationistia aukoo suitaan evoluutiosta. Odotan filmiä mielenkiinnolla, varasin jo popcornit ja hivenen olutta.
Enkeli vieressä käy : Enkelissä on kaikki aikakauden viritysosat, ja 1 000 kuution kilpamoottori tuottaa 100–110 hv.
Miten uskispöydässä riittää leipää, kun rukoilu ei tuo rahaa ja Jeesus ei ilmesty.
Jääkaappi on tyhjänä, eikä Jeesuksenlihaa tirise pannulla. Jeesus hätäteurastettaisiin tuhatpäisen uskislauman toimesta kivellä,joten uskaltaako Jeesus saapua? Meno olisi kuin elävien kuolleiden päivä - leffassa kun jeesusta syötäisii!
Miten minusta näyttää ihan siltä että aloittaja on käsittänyt just väärinpäin...
Jep jep. Tuohan on ateistisella sivustolla ja teksti viittaa kaikkeen muuhun kuin evokkien tutinaan. :-)
Ohhoh. Nyt pelottaa. Eiköhän se evoteoria kaadu viimeistään nyt. Eikun hei, unohdin että se on maailman laajuinen salaliitto, evoluutio ja koko tiede ylipäätänsä joka ei sovi yhteen fundamentalistisen raamatun tulkinnan mukaan.
Mitä tohon USAn tilanteeseen tulee, niin sehän on mennyt huonompaan suuntaan. Siellä kuitenkin ihan tosissaan ajetaan kreationismia osavaltiotasolla kouluihin, ja jopa kongressiin saatetaan saada omia edustajia. Kotikoulut on suosiossa ja niissä kasvatetaan kreationisteja, jotka näkevät evoluutioteorian olevan ateistien hyökkäys uskontoa kohtaan.
Kaikkihan ei välttämättä ole YE-kreationisteja, mutta sellainen yleinen kulttuurisota-asetelma, uskovien ja liberaalien vastakkainasettelu ja tieteen vastaisuus näkyy siinä kun ajetaan "teach the controversy" periaatteella evoluutioteorian kritiikkiä. ID:n nimissä tämä tapahtuu osittain, mutta kuten hyvin tiedetään, ID on oikeasti kristillisen teologian tuputtamista.
Ja aika hyvin näyttää myös olevan resursseja rahoittaa sairaan takapajuista herätystoimintaa Afrikassa.
Tiedä sitten miten tilanne kehittyy, mutta oikeasti vastakkainasettelu ja se kulttuurisota on käynnissä siellä Bible belt -alueella.
Kunnon röhönauru saa kyllä puntitkin tutisemaan kun koko vartalo tutisee:D