Loistavaa tekstiä, nauroin makeasti heti aamusta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288704200844.html
Anna sanan säilän heilahtaa.
Muuten meillä ei ole sananvapautta.
Hyvää juhannusta itse kullekin säädylle
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288704200844.html
Anna sanan säilän heilahtaa.
Muuten meillä ei ole sananvapautta.
Hyvää juhannusta itse kullekin säädylle
Vastaukset 23
Vanhimmat
Hienoa! Siinä todellakin nyittiin oikeista naruista.
Raakkuna kykenee kyllä tunnistamaan Jyrki Lehtolan kirjoittamassa satiirisessa esityksessä hänen isänsä puolelta alenevaa Savolaista Suomisen sukujuuren sarkasmia.
KATOS VAAN!!
Lukuhetkellä siinä oli Sofin kuva ja sen kirjoittajaksi oli merkitty SOFI
NYT siinä luki
"
Päivitetty klo 11.55: Korjattu kolumnin kirjoittajaksi Jyrki Lehtola."
Mä luin se aamulla ja linkkasin vielä klo 11:13
Mä jo luulin, että Sofi kirjoitti kunnon performanssia.
Tuo on Lehtolan suusta rienaamista.
Sofilta tuo teksti olisi ollu eri merkityksessä.
Mitä Lehtolalla on Sofa vastaa? Hä?
Sattuu sitä lehdellekin aika mojovasti.
Joku sai huudot - toimituksessa?
Lukekaas idiootit tämä juttu ja miettikää.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12318397
Tyhmä, idiottimainen kirjoitus...sopii jokaiselle joka ei halua huomata, että häntä manipuloidaan ....Jyrki Lehtola puhuu itsestään salanimella Sofi Oksanen. Jyrki Lehtola on kieroilija!
Naurettava yritys kirjoittaa satiiria. Lehtola epäonnistui siinä pahasti. Ei osannut edes nimeään kirjoittaa, joten kannattaisi siirtyä muihin hommiin. "Päivitetty klo 11.55: Korjattu kolumnin kirjoittajaksi Jyrki Lehtola."
Tuollaiset lehtolat eivät ole kelvollisia edes solmimaan Sofin rastoja, saati sitten arvostelemaan hänen tekstejään.
Lehtola ei itsekään ole elänyt aikoja joista hän puhuu ja selvästikin hän on tulkinnut historiankirjoja väärin.
Tuossa ei ollut mitään sisältöä, eikä se ollut hauska, joten mies todisti vain tyhmyytensä.
Erinomainen kirjoitus. Siinä oli kaikki se, mitä Sofi Oksanen on tuonut esille kirjoissaan!Nyt nekin, jotka eivät ole lukeneet yhtään Sofin kirjaa, tietävät kirjojen pääsisällön!
Minua kiinnostaisi lukea jostakin Sifin äidin haastattelu. Hän se on, joka eli Viron Neuvostoliittoaikaa ja onnekseen löysi suomalaisen rakennusmiehen pelastamaan hänet pahasta! Mutta tuo kuuluukin salaisiin asioihin!
Siinä ei ole kuin haju Oksasen kirjoituksista. Sofi tuntee Venäjän/neuvostoliiton historia paremmin kuin monikaan itseään ammattimaiseksi historijoitsijaksi sanova. Sofin tekstit ovat kylmää kyytiä russofiileille.
Sofin kirjojen lukeminen kuuluu yleissivistykseen. Matkailu Neuvostoliitossa ja sen aikaisessa itäblokissa vahvistaa, että kirjat ovat täyttä asiaa. Kovin moni nykysuomalainen ei ole näitä kauheuksia kokenut omakohtaisesti. Minä olen, mutta minulla oli onnekseni vapaan maan passi jolla pääsi pois. Muille koko itäinen Eurooppa oli itsessään jo vankila josta pakenemaan yrittäneet tapettiin. Voitte vain kuvitella, että millaisia ovat olleet tämän jättiläismäisen vankileirien saariston pakkotyöleirit. Natsien keskitysleireiltäkin selvisi varmemmin hengissä pois.
Idiootto kehuu täällä oksasta vaikka kyseessä oli lehtolan satiiri kyseisestä pellestä.ilta sanomien tollot tahallaan irittivät vesittää jutun laittamalla tekijäksi oksasen itsensä.kuvaan kuuluu että asian kommntointi ilts sanomien sivuilla on estetty.
Sofi on RAUTAA!
KUULE JAKKE
Se oli lukuhetkellä klo 11 vielä merkitty SOFIn kirjoitukseksi ja siinä oli vieläpä SOFIN KUVA
Katso sitä tekstiä siinä alla
"
Päivitetty klo 11.55: Korjattu kolumnin kirjoittajaksi Jyrki Lehtola."
Lehtolan kynästä tuo on törkeys, Sofin tekeleenä se olisi ollut ihan toisessa merkityksessä.
Tuon julkaisu Iltasanomien sivustolla saa iltasanomat ERITTÄIN KYSEENALAISEEN asemaan. EI osoita hyvää makua eikä arvostelukykyä.
Iltapaska yrittää surkaa paikkausta emämokaansa; "Ilta-Sanomien verkkosivuilla perjantaina julkaistussa kolumnissa oli väärä nimi ja kuva.
Jyrki Lehtolan kirjoittaman Uusi Venäjä –kolumnin yhteydessä oli virheellisesti Sofi Oksasen nimi ja kuva.
Ilta-Sanomat pahoittelee virhettä."
Toisen nimellä ja jopa kuvalla esiintyminen on aivan kauhistuttava moka toimittajalta ja vielä rikos siihen päälle.
Lehtolalle pitäisi antaa heti potkut, mutta eihän tuo roskalehti mitään tee.
Iltapaska teki sen tahallaan. Tätä luokkaa on meille syötettävä informaatio nyt!
Olen todella pettynyt ja surullinen.
Se vaikutti tahalliselta haukkumiselta.
Kerrankin jokin iloinen ja rohkea kirjoitus olikin huijaus ja vieläpä rienaava.
Ei toisen nimellä saa feikata kirjoittavansa.
Töykeää. Iltasanomat lähti pois pikavalikosta.
Sääli, pidin sitä parempana kuin iltalehteä.
Sofi Rules - turha yrittää.
Kysymys Lehtolalle:
Tässä maassa on paljon persoonia kuten katainen joka ajoi suomen konkurssiin, stubelo joka riehuu (täys katastrofi), murhaajia, huijareita ja pettureita. Mutta niistä sinä et kirjoita tuollaista henkilökohtaista juttua, eikä lehti hyökkää heitä päin näin henkilökohtaisesti.
Mutta Sofi Oksasen tyyli ärsyttää niin paljon, että teit ja teitte tämän.
Miten kehtasit? Ei tuo näyttänyt vahingolta.
Raukkamaista.
Mitä voit tällä tempulla?
Todella järkyttävää.
Asiaa. Joku uskaltaa ääneen todeta, että oksanen on vastenmielinen, ylimielinen ja luotaantyöntävä.
Eikä ole, sinä olet asioista mitään tietämätön neukkuhenkinen vieläkin!
vainolaisen sielun.
Hän on älykkäämpi kuin psykopaatit, kuten koulupojanpuku-Bäckman ja raiskari- Willelooog, weed-Hyrskylahti ja muut russofiilit yhteensä.
En pysty käsittämään tämän tempun motiiveja?
Sofi sai aivan ansioittensa mukaan. Hempukka joka näkee Venäjässä vain pahaa, ei voi olla aivan terve.
hän on terve, on hän älykäs ja oikeassa.
Toisin kuin kaltaisesi mitättömyydet.
Venäjässä ei ole mitään hyvää. Yksikään maa ei ole hyväksynyt Krimin ryöstöä. Siitä tulee vielä putlerille iso ongelma.
Krimistä tulee Putinille mitalli rintaan ja se tulee olemaan Putinin paras saavutus.
Krimin niemimaan lahjoitti huru-ukko Hrutsov ilmaiseksi Ukrainalle ja nyt se palautettiin laillisesti takaisin ja kansan ylivoimainen enemmistö oli myös sillä kannalla, eli oiken meni.
Hienoa tekstiä, jossa bii- saa kuulla kunniansa.