Sylkikivet

leikkaukseen?

Millaisia oireita sylkikivet teillä on aiheuttaneet, kenellä niitä nyt on löytynyt.
Minulla röntgenissä löydettiin kivet, oireina kasvojen tuntohäiriötä(puutumisen tunne)turvotusta aaltomaisesti poskilla,tosi hölmö ja tukala olo.

3

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ölkkbgp

      Onko sulla korvasylkirauhasessa?
      Mulla leuanaluskivet ja turpoilee melko mukavasti koko ajan. Muita oireita ei ole tai sitten olen jo tottunut vuosien varrella.. Ei ole vielä tulehtuneet tai menneet lopullisesti tukkoon onneksi.
      On koitettu onkia pois puudutuksessa, ei lähteneet joten leikkaus jossain vaiheessa edessä.
      Tuntohäiriöt kuulostaa inhottavilta, painaakohan ne kasvohermoa tms.?

    • leikkaukseen?

      Korvasylkirauhasissa juu.Oireet alkoivat tuossa vuoden alussa, ja pahentunut on.Nyt aika hammaspkl ensi kuun lopussa.Kyllä ne kasvohermoja painaa, kun näitä tuntopuutoksia.Oikealla puolella kaksi ja vasemmalla yksi kivi.Kiva kun ihmisten ilmoilla liikkuu ja naama alkaa turpoilemaan,etenkin tuo oika puoli kasvoista.Onko sulla milloin kivet löydetty?

    • etykjö

      Yli 5v sitten...Sinnitellyt kaula turvoksissa, rauhasta "lypsäen" :) Veikkaan että se onkimisyritys venytti tiehyttä jonkin verran, oli sen jälkeen hetken helpompaa.
      Mitä hammaspkl sanottiin--leikataanko rauhaset pois? Puhuttiinko ultraäänellä käsittelystä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      73
      2622
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1670
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1555
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1236
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      25
      1088
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      79
      986
    Aihe