Tarvitsen hyvämn auton halvalla!

Olen etsinyt pari viikkoa käytettyä autoa. Entisen myin pois 200 eurolla. Ostaja aikoo itse korjata katsastuksessa havaittuja suuria vikoja, ruostetta pohjassa ja helmoissa yms.. Kallis remontti tulee 25 vuotta vanhaa lahonneeseen autoon.
Mutta siis, etsin nyt hyvää autoa, joka on ruosteeton, katsastettu, vähän ajettu ja tekniikaltaan kunnossa. Hinta saa olla maksimissaan 1000 euroa.
Entinen maksoi 4 vuotta sitten 500 e.
19292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Mnääki tartten sellasen.

Äänestä

Ettekö osaa käyttää www.nettiauto.com -sivustoa? Pistätte van Tarkka haku -toimintoon hakukriteeriksi hinnan 800-1200 euroa ja alatte valitsemaan.

Äänestä

Kuten jo edellä mainittiin, niin nettiautoon, edullisimmat hyvät autot löytyy pääkaupunkiseudulta. Liikkeestä kun ostat, niin virhevastuukin on olemassa.

Äänestä
  • Tuossa hintaluokassa ei virhevastuulta kannata odottaa liikoja. Halvassa autossa kuuluu ollakin vikoja ja on turha kuvitella, että liike vastaisi kaikesta. Tonnin autoon et saa ilmaista kahden tonnin remonttia.

    Äänestä

Toyota Carina II tai Carina E. Nissan Primera/Almera. Tapauskohtaisesti muitakin, ei VW:tä kuitenkaan.

Äänestä

Audi 80:n kohtuu kilometreillä voi saada alle tonnilla. Vastustaa hyvin ruostetta, on hyvä ajaa ja luotettava.

Äänestä

Ette opi koskaan, halvalla saa juuri halvan p-kan ja isommalla rahalla laatua, niin se menee tajuat eli et.......

Ja taas itketään soomi palstalla silmät ja korvat punaisiksi kun on huijattu ja myyty kakkaaa ostajalle, voi teitä äidin pikku p-ka p-seitä.

Ootteko oikeasti uunoja vai leikittekö vaan, ihan tosi lapsukaiset......

Äänestä
  • Kehotan kääntymään jobbarin puoleen, heiltä saa halvemmalla kuin liikkeistä. Takuuta ei ole kummassakaan.

    Äänestä

  • Tonnilla ei takuuta kirjoitti:

    Kehotan kääntymään jobbarin puoleen, heiltä saa halvemmalla kuin liikkeistä. Takuuta ei ole kummassakaan.

    Mites edullinen joppariliike?

    Äänestä

Osta kunnon auto ensivuonna kun hankitahinnasta verot on lähteneet.

Äänestä

ei sillä kovin uudenkarheaa autoa saa. Mutta joskus tonilla saattaa saada kohtalaisen ja ainakin hintansa väärtin.

Usein tuollainen auto on jo 10-15 vutta vanha
Todennäköiseti ajettu 200 000-30 0000 km

Vuoden sisällä tai seuraavina tulee todennäköisesti
ellei ole juuri vaihdettu

- starttimaattori 100-150 € plus asennus 150
- laturi 100-120 € 150
- renkaat tai kahdet 300 50
- akku 80
-pakoputki 300 200
- jarruremonttia 100
- niveliä ym. 50

auton hinta jo pelkkiin uusiin edullisiin osiin.

1500 jos joutuu hankiin kahdet uudet renkaat
Töineen hyvinkin 2000 €.

Äänestä

mutta mutta ja tonnin auto

Edullinen tonnin tai muutaman auto voi olla edullinen Sinulle käytössä
Jos tunnet hyvin autotekniikka
Tullet hyvin hankittavan merkin ja mallin
Jos osaat tarkastaa ajokojin huolella ja "hyväksi" havaita
Onnistut saamaan hyvin pidetyn ja "vähän" ajetun niillä renkailla ym.
Osaat itse korjata ja huoltaa autoa
Saat edullisesti osia
Sinulla riskinottokykyä ja hyvä itsetunto iäkkään autonkin suhteen

Halvalla mennään

Äänestä
  • Provoileva kilpailija massapostittaa tälle palstalle jatkuvasti halvalla autoja myyvän liikkeen linkkejä. Miksi Ylläpito ei bannaa häirikköä? Hän yrittää saada ihmiset haukkumaan uhriaan mainostamisesta.

    Äänestä

  • Hyvää huumoria. Nauran vedet silmistä valuen. "Tarra kuuluu hintaan".

    Äänestä

  • Provoilu on tyhmää kirjoitti:

    Provoileva kilpailija massapostittaa tälle palstalle jatkuvasti halvalla autoja myyvän liikkeen linkkejä. Miksi Ylläpito ei bannaa häirikköä? Hän yrittää saada ihmiset haukkumaan uhriaan mainostamisesta.

    Ja sinä olet aina täällä vinkumassa samasta asiasta! Anna muiden olla, kun sinullekaan ei kukaan tee mitään. Mene nyt lomalle kuhastelemaan.

    Äänestä

  • Provoilu on tyhmää kirjoitti:

    Provoileva kilpailija massapostittaa tälle palstalle jatkuvasti halvalla autoja myyvän liikkeen linkkejä. Miksi Ylläpito ei bannaa häirikköä? Hän yrittää saada ihmiset haukkumaan uhriaan mainostamisesta.

    Eikös sitä puljua just pitänyt ylistää?

    Äänestä

Oikeasti sinua itkettää oma surkeutesi ja toisten menestys.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tonnin auto kirjoitti:

Olen etsinyt pari viikkoa käytettyä autoa. Entisen myin pois 200 eurolla. Ostaja aikoo itse korjata katsastuksessa havaittuja suuria vikoja, ruostetta pohjassa ja helmoissa yms.. Kallis remontti tulee 25 vuotta vanhaa lahonneeseen autoon.
Mutta siis, etsin nyt hyvää autoa, joka on ruosteeton, katsastettu, vähän ajettu ja tekniikaltaan kunnossa. Hinta saa olla maksimissaan 1000 euroa.
Entinen maksoi 4 vuotta sitten 500 e.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu