Täällä se on:
http://kansataisteli.sshs.fi/index.php?year=1950
Todellinen sotahistorian suurlukemisto nyt kaikkien luettavissa!
http://kansataisteli.sshs.fi/index.php?year=1950
Todellinen sotahistorian suurlukemisto nyt kaikkien luettavissa!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Täyttä asiaa!
Kansa Taisteli...
Isäni oli näköjään voittanut 3 000 mk 9/1958 kirjoituskilpailuissa.
Hee heee kertoili paskaa, jonka upseerit uskoivat.
aina sotatapahtumien oikeellisuuden.
"Hee heee kertoili ******, jonka upseerit uskoivat."
Omista uroteoistaan jokainen vastasi itse. Jos tuli liikaa kehuttua, niin kaverit palauttivat maan pinnalle.
Mitenkähän nuo esikuntaupseerit se "totuuden" tarkasti. Ei niistä ollut ainutkaan siellä, missä heitettiin käsikranaattia naapurille ja luodin konepistooleista vinkuivat.
Tuollaiset puheet voit laittaa Valehtelet! jatkeeksi ja huudat perään Stallari, Tallaari Valehteleet!
yhteyshenkilöitä kaikissa entisissä yhtymissä. Jokaisen tarinan kehys oli helppo tarkistaa paikalla olleilta.
Sen sijaan henkilökohtaiset muistot olivat jokaisen omalla vastuulla.
On huomattavaa, että lukijakunta koostui paljolti veteraaneista. Ja kun kirjoitettiin omalla nimellä, tuli heti palautetta, jos valehteli.
Et tunne lainkaan asiaa, mutta yrität sotkea sen valehtelemalla tapasi mukaan.
Näiden lehtien kertomuksien mukaan tapoimme puna-armeijan kolmeen kertaan ja Hitler tuli vihaiseksi, kun punasolttuja ei riittänyt hänen SA-miehilleen.
Lehdet kertovat yleensä jostain mieleen jääneestä tai erikoisesta tapahtumasta yksittäisen sotilaan näkökulmasta.
Lehti ilmestyi YYA-sopimuksen aikana ja se oli otettava huomioon.
"Näiden lehtien kertomuksien mukaan tapoimme puna-armeijan kolmeen kertaan ja Hitler tuli vihaiseksi, kun punasolttuja ei riittänyt hänen SA-miehilleen."
Tuo on muuten taivaan tosi! Itsekin ko. lehteä 1970-luvulla lukeneena ihmettelen miten Suomi on voinut hävitä Talvi ja Jatkosodan, eihän naapurista ollut mihinkään meidän miehiä vastaan.
"Tuo on muuten taivaan tosi! Itsekin ko. lehteä 1970-luvulla lukeneena ihmettelen miten Suomi on voinut hävitä Talvi ja Jatkosodan, eihän naapurista ollut mihinkään meidän miehiä vastaan. "
Jos ongelmana olikin luetun ymmärtäminen ;)
Eihän missään sanotakkaan etteikö Suomi olisi varsinkin Jatkosotaa voinut jatkaa.
Sekä Airo että Paasonen pitivät jotain kolmen kuukauden sotimista mahdollisena.
Sota oli kuitenkin jo hävitty, joten jatkaminen olisi ollut mieletöntä, varsinkin kun rauhanehdot olivat keväästä hieman lientyneet.
Ja mitä tulee veteraanienkertomuksiin, niin menestys jossain taistelussa tai operaatiossa on kokonaan toinen asia kuin sodan voittaminen. Sota hävittiin, kun Saksa hävisi. Ja se oli viimeistään kesällä -44 selvä muille paitsi Saksaan kii8hkeimmin uskoville.
Mannerheim oli alkanut uumoilla Saksan häviötä jo loppuvuodesta -41 ja piti sitä selviönä seuraavana kesänä Saksasta palattuaan.
Mielenkiintoista olisi tietää olisiko Stalin lopulta kuitenkin vetänyt joukkonsa Tarton rauhan rajojen taakse jos Suomi olisi yksiselitteisesti tiedottanut Moskovaan että vain Tarton rauhan rajat kelpaavat ja sotakorvauksista suosiolla luovutaan. Tällä tavalla siis jos Suomen ja Balttian rintama ei olisi tuottanut tulosta puna-armeijalle jos Suomi olisi aiemmin jo tiedottanut Saksaan että Suomi lähtee vastahyökkäykseen valtaamaan Viipurin takaisin ja Hitler olisi suostunut toimittamaan aseita ja kalustoa suomalaisille, siis mitä tahansa Suomi olisi vain silloin rohkennut pyytää.
suuria ajattelemasta.
Uhittelu olisi vain huonontanut lopputulosta. Stalin tunsi tilanteen ja tiesi voittavansa.
Pieni Suomi oli kahdesti nolannut suuren naapurin. Siitä piti saada opetus.
Sotaa ei ratkaissut Suomi, vaan Saksa ja NL. Ja Saksa hävisi.
Suomihan olisi pystynyt voittamaan sodan Saksalle jos Suomi olisi osallistunut Leningradin piiritykseen ja sulkenut Leningradin saartorenkaan kokonaan pohjoisesta vuonna 1941 ja jos olisi vielä sen lisäksi katkaissut Murmanskin radan sana tai seuraavana vuonna silläkin uhalla että USA olisi julistanut sodan Suomelle.
Kyllä tuossa vaiheessa oli voiton eväät jo syöty,eikä mihinkään saneluun ollut
Suomella enää pattia.Sota oli hävitty mahtavalle Puna-Armeijalle joka halutessaan
olisi parissa viikossa ollut Pohjanlahden rannalla.
Stalin kuitenkin säälistä armahti pienen naapurinsa miehitykseltä ja tyytyi
rankaisemaan aivan oikeutetusti hyökänneitä suomalaisia aluemenetyksillä ja
sotakorvauksilla.Suomi oli lyöty ja Stalin halusi antaa opetuksen vastaisen
varalle.Ja se opetus pätee tänäkin päivänä.Tyhmä sota oli jatkosota!
Kiitos vinkistä ja linkistä! Tulee menemään monta iltaa mukavasti, näitä lukiessa.
Ole hyvä vaan.
Täällä on aina joku järkeväkin lukija seassa... Suurin osa on silkkoa...
Miehet väisteli.
Nyt on asiaa!
Meillä faija välillä luki näitä ja naureskeli. Se matki usein muuttaen ääntään "meidän rakastettu kapteenimme, miesten miehistä rohkein ja uljain seisoi luotisateessa ja kertoi tiukan käskynsä -ei taaksepäin! Tapamme ryssät!...." Tulimme loistavan upseerimme, majuri Persuksen kanssa taisteluun suoraan junasta. Majuri kulki etummaisena ja ampui molemmin puolin vihollista kuoliaaksi kymmenittäin. Voi, kun me ihailtiin ja unohdettiin itse ampua mitään!"
Itse asiassa tarkkispoika parodioi tuolla tekstillä oivasti neukkujen sotakirjoja (Konstantin Simonov ja kumppanit)! NIISSÄ on vain puhdasotsaisia sankareita ja miehiä, jotka uskovat Staliniin ja kuolevat hänen nimensä huulillaan! Saksalaisia kaatuu kuin heinää ja neukkuja tuskin laisinkaan!
Suomalaiset sotaromaanit 'Tuntematonta' myöten ovat niihin verraten varsin maltillisia ja realistisia!
Nämä "Puuttini tiltut" ovat naurettavia räksyttäjiä. Mitään asiallista sanottavaa ei näytä olevan. Kaikki keskustelu pitää sotkea kiroiluksi, kun ei muita eväitä repusta löydy. Palstalla on varmasti aivan asiallisiakin lukijoita (?), jotka tekevät kyllä omat johtopäätöksensä tuon tyylin "historioitsijoista".
Hei unohdit Stallari Valehtelet! Hei unohdit Stallari Valehtelet! Hei unohdit Stallari Valehtelet! Hei unohdit Stallari Valehtelet! Hei unohdit Stallari Valehtelet! Hei unohdit Stallari Valehtelet! Hei unohdit Stallari Valehtelet! Hei unohdit Stallari Valehtelet! Hei unohdit Stallari Valehtelet! Hei unohdit Stallari Valehtelet
joko sait ?
http://kemppinen.blogspot.fi/2014/06/kansa-taisteli-verkossa.html?m=1
http://agricola.utu.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=5&t=5703
Ansaitsee noston.
Aiheesta lisää täällä:
Milloinka Hakkapeliitta tulee digimuotoon . Rymy-Eetu oli hauska sarjakuva .
Olisi tosiaan aika saattaa myös tämän suojeluskuntien julkaisun aineistoa
esiin.Sillä oli sentään aikanaan melkoinen levikki.
Korkeajännitys- lehdet heti nettiin!
niiin ja Herätkää!