re85

Käykö R85 -02 avensikseen
689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

en tiedä mitä toi R85 on mutta E85 tai RE85 käyvät kyseiseen autoon jos onnistut jollakin keinolla lisäämään polttoaineen syöttöä n.30 prosenttia.

Äänestä

Muutossarja maksaa noin 100 e. kannattaa laittaa se niin toimii millä seoksella E85 ja 95e kanssa. kannattaa ensin selvittää että kestääkö avensis sen etanolin. toiset mallit kestää ja joissain autoisa taas tiivisteet ja letkut ottaa nokkiisa tuosta

Äänestä
  • Miksi laittaa laiton muunto sarja kun voi vaan tankata laillisesti E85:sta ja ajella menemään. Eikä niihin tartte kokotankillista laittaa vaan jos hirvittää niin aloittaa testaamaan vaikka 50% sella seoksella mutta yli 70%:n seosta en suosittele jos syöttöille ei tehdä mitään joka on laitonta. Tuo prosentti määrä on vain arvio se riippuu täysin auton moottorinohjauksesta ja lambda-anturista mutta kokeilemalla siitä selviää ja muutamalla bensapumpulla jos kyseesä on vanhempiauto

    Äänestä

  • testailia kirjoitti:

    Miksi laittaa laiton muunto sarja kun voi vaan tankata laillisesti E85:sta ja ajella menemään. Eikä niihin tartte kokotankillista laittaa vaan jos hirvittää niin aloittaa testaamaan vaikka 50% sella seoksella mutta yli 70%:n seosta en suosittele jos syöttöille ei tehdä mitään joka on laitonta. Tuo prosentti määrä on vain arvio se riippuu täysin auton moottorinohjauksesta ja lambda-anturista mutta kokeilemalla siitä selviää ja muutamalla bensapumpulla jos kyseesä on vanhempiauto

    Itse olen testannut 50/50 seoksella ja tuntuu toimivan hyvin. Ei nakuta ja tehoakin tuntuu löytyvän. Keskikulutus hieman lisääntynyt mutta ei oleellisesti.. Boxin laitto ei ole laitonta jos laitattaa valtuutetuilla asentajilla.. poksin hinta 149€ työ noin saturaisen.. Harkitsen laittoa talveksi..

    Äänestä

  • kokeiltu on kirjoitti:

    Itse olen testannut 50/50 seoksella ja tuntuu toimivan hyvin. Ei nakuta ja tehoakin tuntuu löytyvän. Keskikulutus hieman lisääntynyt mutta ei oleellisesti.. Boxin laitto ei ole laitonta jos laitattaa valtuutetuilla asentajilla.. poksin hinta 149€ työ noin saturaisen.. Harkitsen laittoa talveksi..

    Poksin laitto on laitonta vähäpäästöisiin autoihin JOS sitä ei ole tyyppihyväksytty kyseiseen automerkkiin ja malliin riippumatta siitä kuka sen asentaa. Epäilen vaan melko vahvasti että ei niitä joka malliin ja merkkiin ole hyväksytty muutta kannattaahan se toki kokeilla hoksaako katsastusmies koko poksia.

    Äänestä

Mikäli moottorina 2.0 suorasuihku, niin ei käy etanoli polttoaineeksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


polttoaine kallista kirjoitti:

Käykö R85 -02 avensikseen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu