Älykkyys vai kauneus?

Pohdintoja

Mieleeni tuli tällainen pohdiskeluun pakottava kysymys. Kaveriporukassa tätä mietimme, ja muelipiteitä oli molemmin puolin. Eli tässä kysymys:

Kumpi olisit mielummin: Tyhmä ja kaunis, vai älykäs ja ruma? Huomaa, että rumalla ei tarkoiteta normaalien purukuminuorien itsetunto-kriisejä, vaan oikeasti rumia ihmisiä, joilla on erikokoiset silmät ja liian suuri nenä. Sellainen naama, jota katsoessa silmiin konkreettisesti sattuu. Älykkäällä tarkoitetaan oikeasti älykästä, ÄO vähintäänkin tuhat. Näillä aivoilla kykenisi rakentamaan aikakoneen mikroaaltouunista ja tehosekoittimesta. Kuitenkin naamaa on mahdotonta kaunistaa.
Kauniilla tarkoitetaan missikisojen ylivoimaista voittajaa, joka saa 100% äänistä. Häntä pidettäisiin jumalattarena pelkän kauneuden takia. Kuitenkin hän olisi niin tyhmä, että olisi älyllisesti korkeintaan kärpäsen tasolla. Sosiaaliset taidot olisivat nollatasoa ja arkipäivän rutiinit sujuisivat juuri ja juuri. Kumpi näistä olisit?

10

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimim erkki

      Kellään ei oo ÄO 1000.

      • Pohdintoja

        Se nyt oli vaan liiottelua, että kaikki tajuaisivat pointin. Älkää tarttuko sanamuotoihin!


    • Jos olisin ihan helvetin tyhmä, mutta kaunis (tsiis minun tapauksessani komea), niin enhän minä tajuaisi, miksi pitäisi olla älykäs. Jos pärjään pelkällä ulkonäölläni elämässä, enkä osaa edes ajatella niin pitkälle, että tajuaisin älyn viehätyksen, niin en haluaisi vaihtaa ulkonäköäni älyyn.

      Jos olisin äärimmäinen nero, joka on kuitenkin ruma. Toki kaipaisin parempaa ulkonäköä, mutta en vaihtaisi kyllä älyäni noin suureen tyhmyyteen mistään hinnasta.

      Nyt kun olen mitä olen eli helvetin älykäs ihminen (En siltikään NOIN älykäs, kuin tuossa kuvaillaan), jonka ulkonäkö on ihan okei, niin... Minä en ottaisi noista kumpaakaan. En voi väittää olevani tyytyväinen itseeni näinkään ja älyä ja komeutta ei voi olla liikaa, MUTTA minä en halua olla tyhmä, kuin kärpänen enkä halua muuttua tästä rumemmaksi. Kieltäydyn vastaamasta itse kysymykseen tämän paremmin. Toivottavasti ei haittaa.

      • Pohdintoja

        Ei haittaa, kysymys on vaikea, ja tuossakin oli vastausta paljon! Omasta mielestänikin kysymys on vaikea, ja sen vaikeus osoittaa jokaisen olevan enemmän tai vähemmän ulkonäkökeskeinen. Itsekkään en vapaaehtoisesti ottaisi noista kumpaakaan, ja jos olisi pakko, en oikeasti tietäisi.


      • Bjm j lk ,lk k, k ,
        Pohdintoja kirjoitti:

        Ei haittaa, kysymys on vaikea, ja tuossakin oli vastausta paljon! Omasta mielestänikin kysymys on vaikea, ja sen vaikeus osoittaa jokaisen olevan enemmän tai vähemmän ulkonäkökeskeinen. Itsekkään en vapaaehtoisesti ottaisi noista kumpaakaan, ja jos olisi pakko, en oikeasti tietäisi.

        Molemmat


    • N24

      Älykäs ja ruma, hands down

    • Joku vaa

      Tyhmänä ei tosiaan osaisi älyä kaivata, elämä olisi melko onnellista. Tosin kyllä ottaisin älyn, en sitä sen paremmin selittää.

    • Haloo helvetti

      En haluaisi missään tapauksessa olla kumpikaan, mutta jos olisi aivan pakko valita, olisin ehkä se kaunis, koska hänen elämänsä olisi varmaan helpompaa.
      Tosin jos ÄO olisi yli 1000, niin sitten varmaan osaisi leikellä itselleen kauniimman naaman.

    • oicoiocicoi

      No tuota ei tarvitse edes pohtia. Olisin mieluummin karmean rumaa kuin tyhmä. (Ps. Kauneus on muutenkin katoavaista ja yleensä käsiten eksistenssi on vain ihmisten "korvien välissä". Tarkoittaa siis mm. sitä, että kauneus on hyvin suhteellinen käsite.)
      Ehdottomasti valitsen ÄO:n.

    • Älykäs ja kaunis

      Mielluummin olisin älykäs ja ruma. Sillä olisi helppo saada mielenkiintoinen ja hyvä palkkainen työ. Ja jos oikeasti äo olisi tuhat, niin eiköhän sillä pystyisi jo kehittämään jonkinlaisen uudenaikaisen naamansiiron. Ja tietenkin ostaisin uudet lasit. Eli lopputulos on älykäs ja kaunis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4632
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1937
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1620
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      128
      1164
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1101
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1046
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      943
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      916
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe