Jos syön neljä luomu kananmunaa päivässä?
onko liikaa
vanha rouva55
768
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllähän noista saa tuhdin annoksen kolesterolia. Mikäli vähäkään on riskitekijöitä sydän- ja verisuonitauteihin, niin en kyllä noin paljon munia söisi. Ei luomukasvatus niitä kolesteria poista.
Ei ole! kananmunissa on paljon vitamiineja hivenaineita ja hyvää proteiinia! Ja se kolestroli jota kananmunissa on, se on sitä hyvä laatusta :)
Tässä linkki jos kiinnostaa mitä kaikkiea ravintoaineita kananmunassa on
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=858&lang=fi
No sitä vähän mietin kun kolesteroli arvot vähän koholla.
Käytän vain oliivi- ja rypsiöljyä ruan laitossa
On liikaa. Saat 1200 mg kolesterolia ja suositus on vain 300 mg/pv.
Sanoiko lääkäri tarkalleen, mitä kolestrolia se on? kun on sitä "hyvää kolestrolia" ja sitten "huonoa kolestrolia"? voithan sä kokeilla jättää kananmunat pois ruokavaliosta vaikka kuukaudeks ja käydä uudestaan lääkärissä katsomassa onko se yhtään laskenut :) Noiden kasviöljyjenhän pitäis laskea kolestrolia :O Mut keskustele lääkärin kanssa.
Oli sitä huonoa kolesterolia.
Kokeilen nyt, että jätän kananmunat pois ja käyn kokeissa muutaman kuukauden päästä.
Kiitos vastauksista
Kolesteroli on riskitekijä vain nuorehkolle miehille, eikä kolestolia syömällä pysty nostamaan tai laskemaan veren kolesterolia. Se on tärkeä aine ja elimistö tuottaa sitä itse jos ravinnosta ei saa riittävästi.