Tynkkynen: "Rinteen hirmuvalta näkyy"

vai sanooko? Rinne kun vaatii eduskuntaryhmälleen ryhmäkuria tasa-arvoisen adoptio-oikeuden edessä aika vakavasti uhkaillen.

http://www.sdp.fi/fi/component/content/article/10-sdp/ajankohtaista/uutiset/8235-antti-rinne-avioliittolain-muutos-on-ihmisoikeuskysymys

Vihreiden Oras Tynkkynen arvostelee perussuomalaisten puoluekuria.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014062718445070_uu.shtml

Odotankin nyt Tynkkyseltä samaa lausuntoa Rinteestä.
6137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Homot kusta ruikkii silmille.
Ei pidä antaa sitä rehdä.
Kuri heillekkin, vähemmistölle.

Koirat kusee kintuille.

Äänestä
  • sairaat homopedofiilit ratsastaa vaaleissa iljettävillä taipumuksillaan.
    Eikö politikoilla ole Suomessa mitään tärkeämpää tekemistä, kuin olla homojen juoksupoikia.

    Äänestä

Vai että siihen malliin on Virheiden "Nestehukka" nyt ulvomassa...

Otsikkosi muuten on harhaanjohtava, kun Tynkkynen ei arvostellut Rinnettä vaan Soinia.

Itse uutisesta: Juvonen on perussuomalainen feministi (Luultavasti Ruohonen-Lernerin tapaan puolueen piilodemarisiipeä). Tyypillisen feministin tavoin Juvosen logiikka ontuu. Hän sanoo, että ei voinut osallistua tasa-arvoista avioliittolakia koskevaan äänestykseen, koska persujen kanta (puolueena) on kielteinen ja Juvosen myönteinen (Kuten muuten piilodemarilta voi olettaakin).

Kuitenkin uutisessa on pari kummallisuutta: Ensinnäkin persujen Niikko kyllä sai äänestettyä, tosin hän edusti kielteistä kantaa (Hyvä Niikko). Toiseksi persuilla ei ole puoluekuria, joten Juvonen lasketteli tekosyyn kuin saavillisen olutta juonut housuihinsa.

Toivottavasti Juvosen tilalle saadaan joku miespuolinen edustaja ensi kaudelle. Joku joka on aito persu eikä piilodemari kuten Ruohis ja Juvonen.

Äänestä

Nestehukka Tynkkynen sanoo:

"Tuntuu erityisen oudolta, että kun kaikki muut eduskuntapuolueet antavat vapaat kädet äänestää omantuntonsa mukaan niin juurikin sitten perussuomalainen puolue pakottaa kansanedustajat äänestämään omaan suuntaansa."

Itse asiassa Tynkkynen on saanut tosiasiat juuri perseelleen lausunnossaan. Juuri persut ovat liberaali puolue ryhmäkurin osalta, kun taas vihervasemmiston puolueet pudottavat armotta seuraavista vaaleista edustajia, jotka eivät äänestä konsensuksen mukaan, listoilta.

Mielenkiintoista muuten, että Nestehukan annetaan vapaasti nostaa koipea ja virtsata Soinin päälle lausunnossaan tämän "hirmuvallasta" eikä Soinia näemmä ole edes tavoiteltu lausuntoa varten Juvosen asiassa..

Äänestä

Perussuomalaisten täytyy saada vapaasti äänestää kuten omatunto sanoo, muille puolueille asia on sitten Tasa-Arvo kysymys. Jotta oman tahtonsa saa läpi täytyy etsiä hyviä selityksiä takin käännölleen.

Äänestä
  • Koko ajan ne on olleet tasa arvoisia, miksi mölytä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ryhmäkuri paha kirjoitti:

vai sanooko? Rinne kun vaatii eduskuntaryhmälleen ryhmäkuria tasa-arvoisen adoptio-oikeuden edessä aika vakavasti uhkaillen.

http://www.sdp.fi/fi/component/content/article/10-sdp/ajankohtaista/uutiset/8235-antti-rinne-avioliittolain-muutos-on-ihmisoikeuskysymys

Vihreiden Oras Tynkkynen arvostelee perussuomalaisten puoluekuria.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014062718445070_uu.shtml

Odotankin nyt Tynkkyseltä samaa lausuntoa Rinteestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu