Lääkäri ja kirjailija, entinen kova ateisti, nykyinen kreationisti ja jumaluskonpuolustaja Pekka Reinikainen luennoi nykytieteen ja Raamatun valossa, elämän ihmeellisyksistä maailmassamme ja sen edellytysten ja hienosäädön tilastollisesta epätodennäköisyydestä, vaan täällä sitä ollaan -Jumalan armosta.
https://www.youtube.com/watch?v=g2FtEEipAsY
https://www.youtube.com/watch?v=g2FtEEipAsY
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tällä palstalla on useassa ketjussa kehotettu pitämään tiedeasiat poissa keskustelusta. Mikäli mitään viheliäistä kaksinaismoralismia ei asian suhteen ole, niin sama kehotus varmasti koskee myös pseudotiedettä.
Uskova lääkäri kertoo menneisyydestään, miksi ja miten tuli uskoon ja opiskeluistaan lääkärinä ja biolääketiedettä.
Kato ite, et kadu.
Reinikainen puhuu lempeästi, mutta Howard antaa lähdöt vihollisille kokouksissan, joten sinne ei kannata mennä vempuloimaan.
http://www.youtube.com/watch?v=7fLXn_5YeH8#t=40
Herroilla onkin syvää sanomaa. Hyvin kertovat totuutta.
Kuka kuuntelee?
Eikö kelpaa?
Hitaasti.
Erikoisia elämän tarinoita kummallakin herralla.
...
Liemessä ollaan jos Raamatun sanaa ja profetioihin emme usko.
Kiitos ketjusta. Kuuntelin kummatkin linkit.