Oli kysymys jota toistettiin monia kertoja kesällä 1944.
No, kuten tiedetään oli suurin osa Me-109 koneista varikolla odottamassa varaosien tuloa Saksasta.
Sen sijaan punahaukat iskivät kuin vihaiset ampiaiset suomalaisten kimppuun.
Että se siitä ilmavoimien sankaruudesta.
No, kuten tiedetään oli suurin osa Me-109 koneista varikolla odottamassa varaosien tuloa Saksasta.
Sen sijaan punahaukat iskivät kuin vihaiset ampiaiset suomalaisten kimppuun.
Että se siitä ilmavoimien sankaruudesta.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Leningradin alueen ilmavoimien komentaja sai N-liiton korkeimman kunniamerkin Helsingin tuhoamisesta sodan aikana, kun valvontakomissio sitten tuli kaupunkiin sodan jälkeen, niin ne olleet uskoa silmiään, kaupungin piti olla kokonaan maan tasalla.
Ilmavoimien komentaja siirrettiin muihin hommiin, Stalin ei sulattanut asiaa, se siitä sankaruudesta, miehellä oli kaikki resurssit käytössä eikä saanut yhtä pikkukaupunkia matalaksi, vaikka länsimaat oli pommittaneet maan tasalle satoja saksalaiskaupunkeja samanaikaisesti.
"Leningradin alueen ilmavoimien komentaja sai N-liiton korkeimman kunniamerkin Helsingin tuhoamisesta sodan aikana,"
Se oli ADD:n eli Kaukotoimintailmavoimien komentaja. Kun asia selvisi Stalinille tämä itsenäinen ilmavoimien aselaji muutettiin tavalliseksi lentoarmeijakunnaksi.
kaikella irtisaadulla teholla. Ylivoima vain oli liian suuri.
Vasta kun saatiin täydennystä Saksasta ja lento-osasto Kuhlmey apuun, alkoi vastarinta purra.
Ilmavoimien toiminta oli erittäin menestyksekästä ja auttoi maavoimat torjuntavoittoihin.
Ei mersuja mitään mahdotonta määrää korjaamolla ollut ja niitä saatiin Saksasta kaikkiaan liki 150 kpl. Mersut saivat oivan pudotussuhteen punakoneisiin nähden ja vähitellen punakone hyytyi myös ilmassa.
Eli se siitä punalentäjien ylivomasta! Heillä oli määrällinen ylivoima ja laadullinen paha alivoima!
Mutta siltikin NL vain voitti.
Ja voitot mitätöitiin 1991 kaikkien muiden paitsi Karjalan suhteen. hehehehe
NL voitti, koska USA oli sen liittolainen ja tärkein tukija.
Omin voimin se ei olisi sodasta selvinnyt.
Ja nyt voitot on mitätöity. Sitähän persepää itkee. Enää ei ole muuta jäljellä kuin Putin kaasuineen ja ydinaseineen. Ukrainalaisia ei kiinnosta slaavilainen imperialismi paska sen enempää kuin valkovenäläistäkään. Tarkkispojan harmiksi Putin tietää, että mikäli tulee liian lähelle länttä saa kunnolla selkäänsä. Minua taas ei kiinnosta paskaakaan näiden ryssien vetistelyt. Hyyhyyhhy miljoonia ryssiä kuoli ympäri Eurooppaa ja turhaan jos entiset alueet menevät NATOON. Onko Putin esimerkiksi koskaan miettinyt miksi virolaiset, ukrainalaiset, puolalaiset ja suomalaiset eivät halua olla missään tekemisissä Venäjän kanssa.
"Ja nyt voitot on mitätöity."
.No koskahan sitten NL palauttaa karjalan takaisin Suomelle ja maksaa takaisin nuo järkyttävän suuret aikoinaan Suoimen maksamat sotakorvaukset?
Jos kerran nyt ne voitot on mitätöity...heheheheheeee.
Alue elää muutenkin jo parasiittina Suomen kyljessä "kehitysyhteistyö rahoilla" ja muulla roskalla, samahan tuo olisi vaikka palauttaisi. Vituttaako.
Olisitte pyytäneet meiltä Focke-Wulfeja, ne olivat paljon parempia kuin Me-109 hävittäjät.
Useimmissa meikäläisissä eli saksalaisten lentäjien raporteista voidaan nähdä että Suomen ilmavoimat eivät kyenneet pysäytämään Stalinin haukkojen raivokkaita hyökkäyksiä.
Onneksi minä tein päätöksen lähettää Saksalaisen lento-osaston tueksenne.
Puna-armeija olisi varmasti edennyt Helsinkiin ilman Saksan apua- jos Stalin olisi niin päättänyt- ja ehkä siitä huolimattakin.
materiaaliavusta tuli taistelujen päätyttyä heinä-elokuussa.
"Puna-armeija olisi varmasti edennyt Helsinkiin ilman Saksan apua- jos Stalin olisi niin päättänyt- ja ehkä siitä huolimattakin."
Puna-armeijalla annettiin 23.6. 44 käsky tuhota Suomen armeija ja edetä Lappeenrannan-Kymijoen tasalle.
Miehityssuunnitelma oli valmiina.
Marsalkka Govorov unelmoi voitonparaatista Helsingissä.
Mitähän mahtoi tapahtua?
Taas tietämätöntä höpinää idiootilta.
Paremmat tiedot tuolla on kuin sinulla, joka et edes osaa muuta kuin pylly- ja kakkajuttuja!
Keväällä 1944 Saksan nestemäisten polttoaineiden tuotannosta pommitettiin suurin osa pois pelistä ihan pysyvästi. Eräs Saksan tappion perussyy kuuluukin: EI ollut bensiiniä.
Pitää muistaa, että Saksan panssarit ja pääosin muukin kalusto kulki bensiinillä, aivan kuten jenkeillä ja briteilläkin. Vain NL:n panssarit käytti dieseliä. Toki osa Saksan käyttämistä kuorma-autoista käytti diesel -moottoreita, olihan se saksalainen keksintö.
Saksan ase- ja sotataloustuotanto nostettiin kesällä 1944 huippuunsa, sillä vasta tuolloin oli suoritettu täysmobilisaatio. Panssareita sekä lentokoneita valmistui ennätysvauhtia. "Tammikuussa 1944 Saksa tuotti 1759 hävittäjäkonetta - syyskuussa samana vuonna 4314 kpl.", (Valtonen s.16-17) Saksan polttoainepula aiheutti sen, että lentokoneita riitti JOPA pienelle Suomellekin annettavaksi. Suomessa oli näet aika isot polttoainevarastot.
Suomen Lapissa olleilla Saksan joukoilla oli varmaankin noin puolen vuoden varastot kaikkea sotamateriaalia, myös bensiiniä. Pitää muistaa kuinka kesän 1944 torjuntataisteluiden aikana osasto Kuhlmayn Focke-Wulf -koneiden korkeaoktaaninen, (C3 eli 93 -oktaaninen), polttoainehuolto saatiin Saksan Lapin joukoilta. Aluksi sitä tuotiin Immolaan Nurmoilasta ja Äänislinnasta, jonne sitä oli varastoitu Saksan Ju 188 kaukotiedustelukoneita varten. (Valtonen s. 108)
"16.6.1944 ilmoitti yhteysupseeri majuri Pauli Ervi Saksasta, että Suomen vientiin on vapautettu mm. 242 kpl BF 109 -koneita sekä 180 moottoria edellämainittuihin." (Valtonen s. 16-17)
Vuoden 1944 kevään pommitusten jälkeen Saksan polttoainetuotanto romahti 5%:n tasolle siitä, mitä se oli huhtikuun 1944 tasosta eli parhaimmillaan. Saksalaisilla ei ollut polttoainetta edes koelentoihin. (Valtonen s. 16-17)
Lähteenä: Valtonen, Hannu: Lento-osasto Kuhlmey: Saksan Luftwaffe Suomen tukena kesällä 1944. Tikkakoski: Keski-Suomen ilmailumuseo, 1991. ISBN 951-95688-1-6.
Tilanne oli lentokoneiden osalta niin hyvä, että Suomessa oli sodan loputtua NL:a vastaan syksyllä 1944 102 kpl lentokuntoista Me 109 konetta.
Lentokonetilannne oli tällainen Suomen ilmasodan pikkujättiläisen mukaan, (s. 388).
Samoin oli muunkin sotamateriaalin laita, sillä Suomen armeija oli vahvimmillaan syksyllä 1944 ja sillä oli materiaalia, aseita ja ammuksia puolen vuoden täysimittaista sotaa varten. (lähteenä Suomen sota 1941-1945, osa 11, Sotatalous)
Suomen sota 1941-1945. 11. osa: Sotatalous / E. O. Tirronen /toimittanut Sotatieteen laitoksen sotahistorian toimisto. Porvoo: WSOY, 1975
Saksan asetuotantoluvuista saa jonkinlaisen käsityksen tuolta:
Statistics, numbers and losses
http://www.feldgrau.com/stats.html
Production Stats on German AFVs 1938-1945
http://www.feldgrau.com/afvstats.html
Production Stats on German Tube-fired Weapons 1939-1945
http://www.feldgrau.com/weaprod.html
No tarkkispojat?
Vaihteeksi asiaa...
Vaka Vanha: tavallaan käy kateeksi sinua. Joku voi olla noin onnellisen tietämätön kaikesta. Mahtaa olla elämä helppoa...
Mutta, jos nyt kiinnostaa tai satut ymmärtämään numeroita, niin suomalaiset mersut pudottivat kesä -44 aikana n. 450 konetta ja menettivät ilmataisteluissa n. 15 konetta. Tapposuhde siis n. 30:1. Se siitä rysssähaukkojen sankaruudesta....
Mitä ajatuksia Bror Erikille, Vaka Vanhalle ym. punikkiääliöille tämä herättää?
Taitaa kiukkua lisätä tietous rysssäilmavoimien kyvyttömyydestä, eikö?
Ja siltikin vain NL voitti aikoinaan kaikki sotimansa sodat natsi-saksaa ja Suomea vastaan.. heheheheheeee...
tiedoksi: kyllähän massa aina lopulta voittaa taidon. Ja on hyvä, että stallareilla on jotain riemuittavaa,
Missä päin muuten se sodan voittanut NL mahtaa sijaita? Jos tulisi mieleen lähteä käymään.
Ja mitä niistä on jäljellä. Saksa on yhdistetty ja Suomi rikkaampi kuin Venäjä. TURHAAN SIIS PUNA ARMEIJASSA KUOLIVAT!
Niinpä,kyllä Puna-armeija kuitenkin veti pidemmän korren jatkosodassa.Se voitti!
Kerro nyt mitä niistä voitoista on jäljellä? Kurillit, Karjalan tasavalta ja Kalingrad jotka kaikki pyörivät läihinnä valtiolta tulevalla rahalla. Tiedätkö mistä Putin repii ne rahat esimerkiksi Kalingradin elättämiseksi? Kaltaisiltasi mielisairalta ja dementikoilta. Jos edes vähän panostaisi noiden alueiden elättämisen sijaan sosiaalihuoltoon.
Mut ku se Karjala, Kurilli loimaa paskala. Oooh ne jämptei. Entäs Kalingradin väljä pillu tauti persjalka huorat. Kyllä on plussaa vieläkin voitoista.
Köningsbergin taistelussa kuoli kuusikymmentätuhatta piippalakkia ja Otto Lasch saatiin sotavangiksi. Lasch vapautettiin lokakuussa 1955. Vasilevskin tappiot olivat Kurillien valtauksessa lähinnä Suomussalmen taistelun luokkaa, Kurillien ja Mantsurian puolustajat otettiin sotavangiksi ja vapautettiin 1956. Suomessa lopputulos oli tuhansia kuolleita, ei yhtään ainutta merkittävää upseeria sotavankina ja alkuperäisten tavoitteiden täydellinen epäonnistuminen.
Joitakin japanilaisia luovutettiin Kiinan kansantasavaltaan. Suomesta ei saatu Vihmaa, ei Siilasvuota, Oeschia tai ketään muutakaan. Nooh älä tarkkis huoli, olihan niillä ryssä sankareillasi Lauri Pekuri vankina.
Neuvostoliitto luovutti jopa Itä-Preussissa saadun Friedrich Mullerin Kreikkaan kuolemaan. Eikö muuten tarkkiksen sankari Stalin tavallaan paskantanut omiensa päälle. Surkea Neuvostoliitto ei saanut "vapauttamistaan alueista" muita kuin Kalingradin. Puolalaisia velliperseitä ei ollut kuollut Itä-Preussin taisteluissa juuri lainkaan, tästä huolimatta he saivat käytännössä kaikki "vapautetut alueet" itselleen. Perseelle meni Lieksan partisaani! Vituttaako!? hahahaha. Puoli miljoonaa ryssää jotta puolalaisilla olisi rikkaita entisiä saksalaisia alueita.
"Missä päin muuten se sodan voittanut NL mahtaa sijaita?"
Kylläpä sinä olet pöhveli nyt taas todella tietämätön porvarintollikka.
Kyllä se suuri ja mahtava Suomen rajanaapuri on täysin siellä missä ennenkin. hehehehehheeee.
Niitä lyhyitä neuvostoihmisiä toki näkyy täällä rajaseudulla paljon. Lähetänkö tarkkispoju sulle kuvan jotta pääset runkkaamaan sen 150 senttisen maatuskan ripaskassa.
Raiskalehan sinä nyt vain sitä omaa äitiäsi.Kun et sinä onneton pöhveli edes mihinkään muuhun pysty. hehehehehehehheheehheeee.
Sinulla mielisairaalla ei siis ole varaa edes matkustaa Karjalan tasavaltaan. Olet jätettä ja tuhlaat happea, tee siis asialle jotain ja säästä rahaa yhteiskunnalta.
Mutta minulla on aina varaa elättää myös sinut.. hehehheheheheeee
Sinä surkimus et elätä edes itseäsi.