Harvat ovat valitut

Keskustelin vl-vanhempieni kanssa uskonasioista (tai pikemminki huudettiin) ja kun sanoin että kaikki uskovaiset sis jotka uskoo Jeesukseen Kristukseen, pääsee taivaaseen niin isäni sanoi puolustaakseen:" Raamatussa sanotaan, että harvat ovat valitut." Minua jäi vaivaamaan tämä Raamatun kohta. Entisenä vanhoillisena tietenkin aloin epäröimään puhuukohan tuo ihan totta... En ole päässyt siitä lestadiolaisuudesta eroon kunnolla. Vaikka kielsin lestauskon kojta neljä vuotta sitten. Kertokaa omia näkemyksiä tuosta Raamatun kohasta.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuota Raamatun kohtaa on käytetty aika moneen tarkoitukseen. Yksi niistä lienee vallankäyttö, kun asetetaan se oma näkemys ainoaksi oikeaksi, jonka kautta pelastuu, voidaan sitten määritellä ne, ketkä otetaan tuohon yhteisöön mukaan ja ketkä ei.

Selityksiä lienee myös monia. Miten sinä miellät sen? Ota vaikka Raamattu ja lue ensin. Matteuksen evankeliumi 22.

Siinä alussa puhutaan häistä, mihin on kutsuttu vieraita. Mutta noilla vierailla on jotain tärkeämpää tekemistä (yleensä siihen omaisuuteen liittyvää, joka kertoo siitä miten omaisuus vie mielenkiinnon kaikelta muulta) ja palvelijoita, jotka ovat kutsumassa, jopa tapetaan. Sitten kuningas suuttuu, ja käskee kutsumaan vieraita ihan kaikkialta ”…, sekä pahat että hyvät…” – etenkin juuri niistä halveksituista ja väheksytyistä ryhmistä.

Joukkoon tuli yksi, joka oli tullut joku, joka ei piitannut siitä, että häissä pukeudutaan asianmukaisesti. Hän siis oli tullut kuokkimaan muuten vain. Hänelle on kohdistetut nuo sanat:

mat. 22:14 Sillä monet ovat kutsutut, mutta harvat valitut."

Tuosta onkin sitten hyvä alkaa tulkita, mistä on kyse.

Tuskin kaikilla vierailla oli varaa johonkin erityisiin vaatteisiin, koska todennäköisesti joukko oli monen kirjaavaa – miksi siis tältä yhdeltä vaadittiin häävaatteita?

Onko kyse siis jostain muusta kuin pukeutumisesta? Kysehän on vertauskuvasta, jonka Jeesus kertoo.

Miten siis tuo vertauskuva tuodaan tähän päivään? Mitä se nyt merkitsee? Vai onko sillä oikeastaan mitään merkitystä?

Äänestä

Mutta kirkkohan on sokean ja alaston, vaikka ei näe sitä - ja esiintyy monenkirjavana.

Äänestä

Lestadiolaiset ovat eriseura lahkossa, ja se miten he lahkoille ominaiseen tapaan ovat omineen keskuuteensa ikäänkin itselleen ne "taivasten valtakunnan avaimet", eli uskovat olevansa ainut Jumalan perhekuntaisten pelastuvien joukko koska, he tulkitsevat täysin omavaltaisesti edustavansa sitä Jumalaa "joka saattaa henkensä lepäämään pohjoisessa maassa" ja omaavansa muka katkeamottoma kätten päälepanon ketjun aina alkaen apostoleista asti, ja kaikkien näiden virheellisten ja Raamatulle vieraiden täysin lihallisten erityistulkintojen avulla he esiintyvät keskuudessaan taivasten valtakunnan avainten haltijoina, vaikka ovat nimeomaan kirkkolahkon eriseurana omaksuneen itseasissa täysin katolista perua olevan "avaintenkin vallan hallintaopin" lahkotulkintojensa tueksi. Uskomalla Jeesukseen Kristukseen ja Jumalan sanaan sinä voi täydin ilman näitä "taivasten valtakunnan avainten ryöstäjiä" omistaa syntien anteeksi saamisen uskossa Kristukseen, sekä uskossa omistaa sen ikuisen olämän jonka Jumala itse ilmoittaa sanassaan lahjoittaneensa niille jotka uskovat sen lahjan omakseen ja Pojassa lahoitetuksi JUMALAN TEKONA JA LAHJAN: lue 1 Joh.5:9-13. Et tarvitse tähän uskossa omistamiseen mitään ihmisten "välikäsiä" etkä "arpapelejä".

Äänestä

Kiitos vastauksista!

Äänestä

Johanneksen ilmestyksen seitsemännen luvun mukaan pelastettujen joukko on niin suuri, ettei kukaan kykene sitä laskemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


karkkii1 kirjoitti:

Keskustelin vl-vanhempieni kanssa uskonasioista (tai pikemminki huudettiin) ja kun sanoin että kaikki uskovaiset sis jotka uskoo Jeesukseen Kristukseen, pääsee taivaaseen niin isäni sanoi puolustaakseen:" Raamatussa sanotaan, että harvat ovat valitut." Minua jäi vaivaamaan tämä Raamatun kohta. Entisenä vanhoillisena tietenkin aloin epäröimään puhuukohan tuo ihan totta... En ole päässyt siitä lestadiolaisuudesta eroon kunnolla. Vaikka kielsin lestauskon kojta neljä vuotta sitten. Kertokaa omia näkemyksiä tuosta Raamatun kohasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu