Mirena laitettiin tänään...

Ei missään

Tässä kokeilin, niin en tunne mitään naruja missään, vaikka miten sormella kokeilisin syvältä emättimestä. Tuntuvatko ne aina? Onko mahdollista, että eivät tunnu koskaan?
Tunnen sormessa vaan emättimen seinämän
Yksityisellä gynekologi laittoi.

4

282

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gyne

      Luultavasti on käynyt niin että on mennyt liian syvälle kohtuun. Menee syvälle poikittain ja vaarana että vahingoittaa munasarjoja jonka seurauksena sisäisiä verenvuotoja, hedelmällisyyden menettäminen tms. Koita olla liikkumatta ja hankkiudu pikaisesti lääkäriin!

    • Tsemppiä kierukan ka

      No tuo kyllä oli asiaton kommentti edellisellä aika yleistä että jos kierukan lanka leikataan lyhyeksi et tunne lankoja helposti ne vetäytyy kohdunkaulakanavaan. Jos ei hirveitä kipuja ole? Kävitkö yksityisellä varmistettiinko ultralla että kierukka on kohdussa oikein? Olen itse töissä äitiysneuvolassa terveydenhoitajana. Ota yhteyttä sinne missä ko. kierukka laitettiin että saat mielenrauhan. Mutta ei aiheuta mitään hedelmättömyyttä tuo oli niin asiaton kommentti. Vain jos sinulla olisi sisäsynnytintulehdus esim. klamydia se voisi vauriottaa pysyvästi munatorvia ja munajohtimia. Sen takia suosittelen että jokainen joka harrastaa seksiä on sit naimisissa tai sinkku joka vuosi papa ja sp-tauti testit. Valitettavasti nykyään löytyy paljon tauteja naisilta jotka ovat "uskollisesti" naimisissa.Luulevat ettei miehet petä.

      • haluaisin kysyä nimimerkillä Tsemppiä kierukan kanssa kirjoittaneelta Mirenasta laitettiin 3,6 14 ja nyt on menossa toiset menkat tai tiputtelua kestänyt nyt pari viikkoa kuukautisten jälkeen. Pikkuhousun suojalla pärjään. Saattaa olla päivän tiputtamatta mut sit isommman tarpeen jälkeen tulee paperiin punaista/ ruskehtavaa vuotoa.
        Laitetttu keskussairaalassa naistentautien pkl, paikallaan on kun ultrattiin. Onko tämä normaalia kun laitosta on vähäinen aika? Kuinka kauan tuo tiputtelu voi yhtä jaksosisesti jatkua? En ole synnyttänyt tai harrastanut seksiä, runsaisiin kuukautisiin laitettiin, olen 36 v nainen


      • Ei missään

        Ultralla ei katsottu onko paikoillaan.
        Gynekologi sanoi myös, että ei tarvitse käydä tarkistuksessa, vaikka Mirenan ohjeessa niin sanotaan.
        Laiton jälkeen oli aluksi aavistus vaalean ruskeaa tuhruvuotoa, viime aikoina on välillä tullut pienen pieni ruskea viiva, mutta nyt on useana päivänä tullut rennommin helakan punaista.
        Öisin ja aamuisin ei tule juuri mitään, mutta päivällä alkaa tulla punaista, ei kuitenkaan mahdottomasti.
        Ei oikein tiedä ovatko nyt kuukautiset vai ei.
        Kipuja ei ole, joskin tänään alaselkää särkenyt.
        Onko normaalia, että Mirenan laiton jälkeen tulisi aluksi vain olematonta vaalean ruskeaa ja sitten pitkään helakan punaista vuotoa?
        Harmittaa, jos tämä jatkuu.
        Miksi en vain pitäytynyt Mini-Pill pillereissä.

        Kun kierukka on laitettu yksityisellä, voinko käydä neuvolassa tarkistuttamassa sen?
        Ja lankoja ei ole tuntunut koko aikana. Kierukan laittaja sanoi, että narut ovat n. 1 cm pitkät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      80
      4336
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      198
      3574
    3. 202
      2951
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      69
      2790
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      51
      2687
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1230
    7. 59
      1217
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1042
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      953
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      58
      949
    Aihe