Uskotko sinä että sunnuntailaki tulee voimaan ja seitsemännen päivän adventisteja laitetaan jopa vankilaan sapatin tähden?
Näin te "sapattikristityt" uskotte
täysin valoin
11146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aikoinaan kun menin valtiolle töihin, "helluntalaisena", sanottiin, että jos vietät sapattia, saat lopputilin.
Tuossa on radioäänenä tämän esimiehenäni toimineen henkilön veli edelleen.
Eli yhteiskunnassa voi olla uskostakin erilaiset sanktiot olemassa, niin ehkä adventistit voivat joutua vankilaan, jos tämä lainsäädännön ratas yht'äkkiä pyörähtää johonkin vinksin, vonksin suuntaan.
Että, minä kyllä uskon kaikennäköisiin mahdollisuuksiin, vaikka aloittajan esittämään.
Onhan nyt jo kirkko vaikuttamassa "sunnuntaivapaat, lisät, ylityökorvaukset" lainsäädännössä ja kirkollisten pyhien kohdalla. Ei se niin kaukana ole tämä "sunnuntai" meitä jokaista.
Minäkin olen työelämässä saanut kirkollisen sunnuntaikorvauksen työstäni.
Oikein ammattiliitto on asiaan paneutunut ja asiaa ajanut.
Onko se sinulle vieras ajatus, noin aloittajan ajatuksia kyselen.??
Aloittaja voisitko kuunnella Erkki Luukon tai Mark Finley puheet
Audiopankki.com tuosta aiheesta ja antaa palautetta sen jälkeen.
>>Aikoinaan kun menin valtiolle töihin, "helluntalaisena", sanottiin, että jos vietät sapattia, saat lopputilin.>>
No, pitäisitkö itse kovinkaan kauan töissä sellaista työntekijää, joka ei noudata työaikoja vaan pitää vapaata silloin kuin itse tykkää?
Antikristus tätä maailmaa hallitsee, ja antikristukset lait suurimmalta osin.
"Antikristus tätä maailmaa hallitsee, ja antikristukset lait suurimmalta osin."
Näinhän se on, että me pakanakristityt joudumme elämään kaikenlaisten kulttuurien keskellä, emmekä voi itse päättää yhteiskuntamme laeista - toisin kuin juutalaiset - joten sapatinkin viettäminen on meille paljon vaikeampaa kuin juutalaisille.
>>Näinhän se on, että me pakanakristityt joudumme elämään kaikenlaisten kulttuurien keskellä, emmekä voi itse päättää yhteiskuntamme laeista - toisin kuin juutalaiset - joten sapatinkin viettäminen on meille paljon vaikeampaa kuin juutalaisille.>>
Juutalaiset joutuivat elämään pari vuosituhatta pakanain kaikenlaisten kulttuurien keskellä ja edelleenkin suuri(n) osa elää. Eivät he päätä yhteiskunnan laeista muualla kuin Israelin valtiossa. Mutta jos sapatin viettäminen on heille helpompaa, miksette käänny juutalaisuuteen.
Jeesus sanoo: Tule ja seuraa minua ! Jeesus piti sapatin pyhänäpäivänä. Jeesus ei syönyt saastaisia eläimiä, kuten sikaa.
omalle lehmälle vastaten.
Meinaan valtiolla silloin sai ryypätä, vaikka kuinka ja olla ryyppäämisen takia hukassa vaikka kuinka. Se oli esimiehen suunnalta suotavaa, sillä Neukkuaikaan johtajataso oli ryyppymiehiä.
Mutta, hengellisellä tasolla, niin lopputili olisi sapatista tullut.
Eli tässä järjestelmässä "itse tykkääjät" saivat noudattaa työaikoja, kuinka ryyppyputkeen sopi. Se ei ollut ongelma.
Ongelma oli kristitty. Kristitty, joka poisti työpaikan seiniltä, jossa aisakkaat kävi, niin alastomien akkojen kuvat roskiin. Meinaan alaikäiset siellä kävi myös asioimassa.
Mitä tapahtui. Jopa vanhat ukot tuli silmille, "teippasivat tortunkuvat takaisin seinille.".... Eli siinä teidän ateistisen maailman arvomaailman todellinen kuva.
Hyvää siellä ei ole, eikä sitä tavoitella, mutta saasta kelpaa.
Minulle "naisen alastomuus" ei ole ollut ongelma. Se on puolisoni kohdalla ja kotona Jumalan luoma kaunis kokonaisuus. Mutta, maailmassahan jo nykyään hypätään lähes alastomana esiintymislavoilla, koska se MYY.
Ukot katsoo tillottaa silmä kovana, ja se myy ja voi hyvät sykkyrät, kuinka tyhmä on tämä luomakunnan kruunu lankeemuksensa tilassa.
Täysi eläin.
Nimimerkille "tätä se on". Kirjoitat: >>Ongelma oli kristitty. >>
Kysyn nyt oliko kristitty sinänsä ongelema vai oliko ongelma sellainen kristitty, joka ei viikkorytmissään sopeutunut sen yhteiskunnan sääntöihin, jossa hän eli ja työskenteli ja jonka jäsen hän kaikesta huolimatta oli.
Vaikka nuo mainitsemasi alaastomien naisten kuvat seinillä ja työntekijöiden ryyppuputkista johtuvat poissaolotovatkin sopimattomia niin millä tavalla ne liittyvät sapatinvietosta johtuviin poissaoloihin?
Suomen valtio ja eduskunta on siis antikristus mielestäsi?
Eduskuntahan se Suomessa lait säätää ja niistä päättää.
Antikristus on satua siinä missä se toinenkin kristus.
Paavalin aikaankin monta antikristusta ilmaantunut !