Loppuuko tämä lama ikinä tuleeko koskaan enää työtä joka olisi varma vuosia? Taitaa olla parempi että ei tämä maailma on mennyt niin pahaksi ja syrjiväksi kokoomuksen takia!
Kannattaakohan hankkia lapsia?
N31
1793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
EHDOTTOMASTI EI KANNATA TÄMÄ NYKYMENO EI LOPU KOSKAAN PAITSI KÖYHIEN NÄLKÄKUOLEMIIN! KOKOOMUKSEN ANSIOSTA KUN ROMUTTI YHDESSÄ HALLITUSKAUDESSA HYVINVOINTIVALTION TÄSTÄ TULI PAHOINVOINTIVALTIO! NYT SITTEN KUN SUOMALAINEN ROTU KUIHTUU JA LOPPUU POIS YRITETÄÄN SITÄ VÄKISIN TEKOHENGITTÄÄ MAAHANMUUTOLLA. LAPSIA EI ENÄÄ USKALLETA HANKKIA KOKOOMUSHAN JO LEIKKASI NIILTÄ JA TYÖTÄ ET TULE SAAMAAN KOSKAAN KOLMEA KUUKAUTTA KAUEMPAA! AJATTELE MITEN SURKEAAN ELÄMÄÄN TÄNNEKIN LAPSIA TULEE KUN KAIKKI ON PILALLA KIITOS KOKOOMUKSEN FANTASTISEN HALLITUSPOLITIIKAN
Ei kannata, väestöä on jo aivan liikaa, joka puolella.
se on sustainable development
GGS500M A II I onnea vaan :D
etsi rikas mies
Luonto tikanpojan puuhun ajaa... Tai jotain sinne päin. Lisääntyminen ja elämän jatkuminen se on tämän elämän tarkoitus, eikä mikään muu, vaikka länsimainen kulttuuri muuta antaa ymmärtääkin.
Eihän siinä ole mitään tarkoistusta. Lisäänny jotta lapsesi voi lisääntyä ja kuolla. Sama kehä uudestaan ja uudestaan. Ei se itsetarkoitus voi olla. Raamatusa löytyy paljon fiksumpi elämän tarkoitus.
Mina tekee sinu kansa lapsi, ala ota suomi mies juo vaan kalja.
Siis kansalaisil,et osais äänestää oikeita eikä missejä päättää!
Työ varmuutta ei tuu enne,kun porukka tajuu ! eli minä minä asenne poistuu.
Tuo minä asenne on juurikin sitä AY-liikkeen satoa . Työntekijän palkkaaminen on aivan liian riskialtista touhua nykyisin Pätkätyöt ovat tulleet jäädäkseen , kiitos saikuttajien .
jossa Kokoomuksen Tujunen kertoo puolueensa perusideologian. https://www.youtube.com/watch?v=MHdHTyrOgPI
Lasten hankkiminen ei kannata koskaan. Siis taloudellisesti. Mutta lasten kannattaisi hankkia. Se on tosin tehty hankalaksi. Jos asiaa räknäilee toisenkin nortin verran, niin sitä päätyy ajatelmaan, että lapsia ei oikeastaan hankita, sillä niitä joko saadaan tai sitten ei. Se voi tuntua höpöltä, kunnes osuu omalle kohdalle.
eikös sitä sanota jotta VAHINGOSTA viisastuu....
Suomalaisen Miehen ei kannata ryhtyä Isäksi. Tiedossa vain rahan menoa. Erossa äiti saa aina lapset ja Isän oikeus ja velvollisuus on maksaa elatusmaksuja.
Isän ja lasen tapaamisten toteutumista EI VALVO KUKAAN ! lähiäiti voi koska tahansa estää lapsia tapaamasta Isää ja kukaan ei TEE MITÄÄN !
Ainut vaihtoehto on vielä asia OIKEUTEEN, joka sitten vahvistaa tapaamiset - jos vahvistaa ja sen jälkeen on oikeus vaatia tapaamisten toteutamista.
Ei lapsia hankita,, niitä SAADAAN jos luoja suo.
Hanki ennemmin vaikka uusi grilli tai uusi auto tai muuta sellaista.
Minä vaimoni kanssa ainakin HANKIN LAPSIA ja Jumala antoi meille terveet lapset,
Ihan normaalia miehen ja naisen seksuaalista kanssakäymistä ilman ehkäisyä, niin siten meidän lapset ovat alkunsa saaneet.
kyllä VANHEMMILLA ON TÄYSI VASTUU KUINKA MONTA LASTA HANKITAAN !
Vaimollani todettiin avilittomme alussa naisten sairaus ja meille EI LUVATTU LAPSIA mutta käskettiin KOVASTI HARJOITELLA ja me teimme työtä käskettyä josta siis siksi 3 tervettä - nyt jo aikuista lasta.
Me olemme terveitä ja meillä on tervettä kolme lasta. Mutta kyllä vaan on aika tiukkaa. Hieman siinä on omaa valintaakin.
Omistuskämppä on ahdas - okei voishan sitä muuttaa aina vaan laidemmalle, mutta kun ei haluta. Vuokralla saisi tilavan asunnon, mut sit ei olis mitään kunnon pääomaa.
Mukavaa ja kiinnostavaa työtä on kiva tehdä eikä siitä terveyskään kärsi niinkuin joistain aiemmista uhkasi kärsiä, mutta huonohan kivasta työstä palkka on.
Ahdasta on on ja ruoka on aika lailla omatekoista. No kyllähän tämä näinkin.
tasaarvo toi pätkä suhteet eli pitää ainakin tietää mitä on tekemässä jos lapsia yrittää tehdä.