Hei,
Oletko Helsinkiläinen (tai pääkaupunkiseudulta, mutta sinulla on mahdollisuus liikkua Helsingissä), 18-30 vuotias, mies tai nainen, ja mielestäsi syrjäytynyt? Etkö omaa työpaikkaa, kavereita, tai sosiaaliset suhteet ovat muuten vaikeita saavuttaa? Etsitkö elämääsi sisältöä? Kuluvatko päivät internetissä?
Haluaisimme kuulla sinusta.
Kerro itsestäsi hieman lähettämällä sähköpostia. Kerrothan vähintään etunimesi, ikäsi, pienen tarinan itsestäsi miten olet päätynyt siihen missä nyt olet, sekä mitä harrastuksia sinulla tällä hetkellä on.
[email protected]
-Yufu
Syrjäytyneille
4
197
Vastaukset
- Mies 36v
Miksi ihmeessä heikossa asemassa olevan pitäisi avata koko elämänsä paremmassa asemassa olevien ruodittavaksi ja arvosteltavaksi? Media ruotii jo nyt ihan tarpeeksi näitä asioita negatiivisessa valossa.
Ainoastaan kiusanhenget ja ahdistelijat kaipaavat täsmää tietoa kurjassa asemassa olevista ihmisistä voidakseen käyttää tietoja kiusaamiseen muuta syytä en kyllä keksi miksi joku vaatii heikossa asemassa olevaa avaamaan koko elämäänsä muiden ruodittavaksi. Eivät ihmiset tiedoilla tee mitään muuta kuin juoruamis- ja kiusaamistarkoituksessa. Todellisesta köyhyydestä tietävät eivät edes jaksa ruotia yksittäisten ihmisten tarinoita, koska heille on päivän selvää ne mekanismit ja rakenteen, jolla suurin osa tämän maapallon väestöstä on tuomittu köyhiksi jo ennen syntymäänsä.
Itse en ainakaan kerro elämästäni mitään paitsi jos sinä avaat ensin oman oikean nimesi kera oman elämäsi sairauskertomuksineen, jotta voin ruotia elämäsi likaisemmatkin yksityiskohdat läpi siinä tapauksessa, että alat käyttää saamiasi tietoja köyhien kiusaamiseen. Jos, sinulla on oikeus ruotia köyhän elämää pitää minulla olla oikeus ruotia sinun elämääsi. - luukkuhariö
mnä enn kerrro
- Anonyymi
Yritetäänkö tässä houkutella ihmisiä radikalisoitumaan vai yritetäänkö
haalia itselleen heidän omaisuutensa oman elämän rahoittamiseksi.
Tämä on vaan normoille, hikky ei saa vastata.- Anonyymi
Tyhmä buumeri tää o 8 v vanha lanka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit345227Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984516Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1372977Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182028Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231900
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459