Saamen kielelle ei rahaa ministeriöltä

2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suomi voi siis lopettaa välittömästi kaikki avustukset Ahvenanmaalle, koska Ahvenanmaalla on itsehallinto.

Äänestä

Saamen kieli on saanut viime aikoina paljon huomiota. Syynä on se, että saamelaisjohtajat alkoivat vosuamaan RKP:n kanssa.

Siten on ihme, että RKP:n talutushihnassa oleva svekohallitus ei myönnä varoja!

Ehkä Stubb pistää etuilupuoluetta hieman aisoihin? Katainenhan ei sitä tehnyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


icke saame kirjoitti:

Pakkoruotsiin riittää aina rahaa, mutta oikeasti uhanalaiseen saamen ei.

http://yle.fi/uutiset/ministerio_kehottaa_saamelaiskarajia_rahoittamaan_giellagaldua_nykyisesta_budjetista__teillahan_on_kulttuuri-itsehallinto/7342820

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu