suomalaisten venäjä-vastaisuus

light

http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id818.html

Hei, suomipoika! Kerro miksi sinä suhtaudut kielteiesti Venäjään! Mitä pahaa venäjä on sinulle tehnyt?
Toivon asiallisia vastauksia!
Kiitos!

Hei, suomipoika! Kerro miksi sinä suhtaudut kielteiesti Venäjään! Mitä pahaa venäjä on sinulle tehnyt?
Toivon asiallisia vastauksia!
Kiitos!

10

1865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soldat

      Kuulehan veli r***ä.Tulisi niin pitkä lista,että
      paperi ei riittäisi.

    • Korpikenraali

      Vanhat kaunat, puuttuu anteeksiantamisen taito. Viha on siirtynyt "kolmanteen ja neljänteen polveen". Ei osata erottaa toisistaan kansa/valtionjohto. Venäläisiäkään ei ole tehty liukuhihnalla, jokainen ihminen on yksilö. Jos suomalaisista 90% inhoaa Bushia ei se tee kaikista jenkeistä toheloita.

    • Kerettiläinen

      Hyvä että kysyt.

      Venäjä miehittää edelleen yli 10% minun maastani.

      Venäjä aloitti hyökkäyssodan Suomea vastaan 1939. Se, että Suomi ja Saksa kävivät molemmat sotaa Venäjää vastaan vuoteen 1944, on suora seuraus tästä Venäjän imperialistisesta agressiosta vuonna 1939.

      Venäjä on vaatinut ja saanut maata Suomen Lapista sodan jälkeenkin.

      Jokin voimala Lapissa ei ehkä ole suuri juttu. Kuitenkin Venäjä aina sortaa pienempiään, eikä sille mikään riitä.

      Virallinen Venäjä ei pyydä edes anteeksi, kuten esimerkiksi Saksa on tehnyt.

      Suomalaisia siviilejä ja pikkulapsia teurastaneet partisaanit ovat Venäjällä sotasankareita. Heillä on mitalit ja eläke-edut. Samalla logiikalla Shamil Basajeville tulisi maksaa eläkettä Beslanin ansiosta.

      Venäjä on vaatinut ja saanut suhteellisesti suurimmat koskaan maksetut sotakorvaukset, vaikka se itse aloitti viime sodan Suomea vastaan. Silti sodanjälkeiseltä ajalta Venäjä on kaupankäynnistä velkaa Suomelle. Kovin kiinnostunut se ei ole takaisin maksamisesta.

      Venäjä vääristelee tarkoituksella historiaa, muuttaa paikannimetkin venäjänkielisiksi miehitetyillä alueilla jne. Mitään olennaista eroa ei CCCP:n ja Venäjän Federaation välillä ole, vaikka näin alkuun maailmalla toivottiinkin.

      Venäjä ei välitä Koivistolle ja Uuraaseen matkalla olevien öljytankkereiden turvallisuusvaatimuksista (kaksoispohjat), vaikka tällaisen haaksirikkoutuminen voisi tuhota koko Suomenlahden luonnon lopullisesti.

      Venäjä on sodan jälkeen toistuvasti puuttunut Suomen sisäisiin asioihin. Tätä nykyä se painostaa Soneraa, ettei tämä sallisi vapautensa puolesta taistelevan Tsetshenian kansan tiedostussivujen (www.kavkazcenter.com, www.kavkaz.org) avautua suomalaisten palvelinten kautta.

      Ymmärrän, että venäläisiä loukkaa suomalaisten sympatia tsetseenejä kohtaan. Asiat eivät olisi näin, jos Venäjä korjaisi edes joitakin omia virheitään.

      Oletko muuten tullut ajatelleeksi, että yhtäkään venäläistä sotarikollista ei ole todella tuomittu missään ?

      Miksi Venäjän suomensukuisten kansojen mahdollisuuksia saada koulutusta ja toimeentuloa omilla kielillään vaikeutetaan kaiken aikaa? Miksi Venäjä painostaa kieliasioissa Viroa ja Liettuaa, vaikka itse yritti vuosikymmenet kokonaan tuhota näiden maiden oman kielen ja kulttuurin?

      Nämä ovat pikaisia mietteitä. Kuten huomaat, syyt kohdistuvat viralliseen Venäjään. Tässä kirjoituksessani sanottua ei pidä ottaa syytöksenä jokaista venäläistä kohtaan. Venäjän kansa on hieno, lahjakas kansa, venäjän kieli on ilmaisuvoimainen, kaunis kieli. Venäläisten kanssa on mahdollista käydä molempia osapuolia hyödyttävää kauppaa ja kulttuurivaihtoa.

      Maillamme on hyviäkin hetkiä yhteisessä historiassamme. Esimerkiksi 1800-luvun alku. Miksi se oli hyvää? Siksi, että Venäjä antoi Suomen kehittyä ilman venäläistämispyrkimyksiä. Tämä katkesi ns. sortovuosiin. Aivan kuten sittemminkin, viimeksi räikeimmillään 1939.

      On hyvä että kysyt tätä. Saat varmasti erilaisia, parempiakin vastauksia.

      Pääongelmana on mielestäni tämä miehityskysymys. Mitä itse ajattelet? Voit ostaa talon miltei mistä tahansa tällä planeetalla. Samoin voi ostaa suomalainenkin.

      Mutta suomalainen ei voi edes ostaa saati muulla tavalla saada takaisin häneltä ryövättyä taloa vaikkapa Viipurista. Ei, ja sen päälle juuri häntä jatkuvasti syytetään tapahtuneesta. Oikein valtion (Venäjän Federaatio) virallisesti toteamana. Ja pisteenä i:n päälle: valtio virallisesti ilmoittaa, ettei ongelmaa ole.

      Juuri tällä tavalla ne ongelmat pysyvät ja pahenevat.

      Asialliset venäläiset ovat mielestäni tervetulleita asumaan, työskentelemään ja elämään Suomessa. Kansojemme kokoeron vuoksi viisumipakko on pidettävä voimassa, kunnes parempi käytäntö keksitään.

      Meidän suomalaisten pitää oppia hyväksymään venäläisyys paremmin. Sitä ennen Venäjän on korjattava miehitysrikkomuksiaan. Mikäli Suomessa asuvat venäläiset mitenkään voivat (eivät ehkä voi?), olisi hyvä, jos he toimisivat välittäjinä Viralliseen Äiti Venäjään päin.

      • glaukos

        lyhyin ja hyvine perusteluineen. Yhden epäkohdan huomasin, sillä suomalaisten käydessä visiteeraamassa tuossa Uuraaseen perustetussa öljysatamassa, valtuuskunnalle oli näytetty asiakirjoja öljyonnettomuuksien tiimoilta. Niissä kuuleman mukaan mainittiin selkeästi, ettei ilman kaksoispohjaa olevia aluksia päästetä rahtaamaan öljyä tai kemikaaleja. Samaa en ole toistaiseksi kuullut Koiviston osalta.
        No, saahan sen aikanaan nopeastikin selville, toivottavasti ei sentään onnettomuuden kautta.
        Katsotaanpa nyt ovatko määräykset ja käytäntö sopusoinnussa annettujen tietojen mukaan, vai ovatko ne ikivenäläiseen tapaan taas kerran vain paperilla.
        VTSS:n kautta ja rajavalvontamme ohella näitä kuljetuksia ja aluksia on helppo valvoa.
        Oikeastaan yksirunkoisten öljytankkereiden kulku Itämerelle tulisi pysäyttää jo Tanskan salmiin kansainvälisin sopimuksin.


    • toteaja

      Suomalaisten junttien ahdasmielinen kyräilymentaliteetti ja pohjaton halu vihata.

      • Kerettiläinen

        Ei pidä paikkaansa. Väitteesi perustuu hyvin ennakkoluuloiselle etukäteisolettamalle.

        Ei kriittisesti nykyiseen(kin) viralliseen Venäjään suhtautuvan tarvitse olla ahdasmielinen kyräilevä pohjattomasti vihaamista haluava juntti. Ei yhteensä tuota kaikkea eikä erikseenkään.

        Syyt venäläisvastaisuudelle ovat enimmäkseen aivan muualla.

        Hyvinhän niitä on tuossa listattu...


      • toteaja
        Kerettiläinen kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa. Väitteesi perustuu hyvin ennakkoluuloiselle etukäteisolettamalle.

        Ei kriittisesti nykyiseen(kin) viralliseen Venäjään suhtautuvan tarvitse olla ahdasmielinen kyräilevä pohjattomasti vihaamista haluava juntti. Ei yhteensä tuota kaikkea eikä erikseenkään.

        Syyt venäläisvastaisuudelle ovat enimmäkseen aivan muualla.

        Hyvinhän niitä on tuossa listattu...

        "Ei kriittisesti nykyiseen(kin) viralliseen Venäjään suhtautuvan tarvitse olla ahdasmielinen kyräilevä pohjattomasti vihaamista haluava juntti."

        Ei kai tarvitsekaan, mutta näilläkin nettipalstoilla kirjoittelevien juttujen perusteella he sitä ovat mitä ilmeisimmin.


    • o morbidii

      Niinhän se on, että suomalaiset suhtautuvat kriittisesti kaikkiin kansoihin. Samaan aikaan oavt täysin kritiikittömiä oman maansa suhteen.

      • V.Vespiä

        "Niinhän se on, että suomalaiset suhtautuvat kriittisesti kaikkiin kansoihin. Samaan aikaan oavt täysin kritiikittömiä oman maansa suhteen. "

        Eikä siinä vielä kaikki. Ne suomalaiset jotka erehtyvät sitä kritiikkiä omaa maata ja maan historiaa kohtaan suhteessa venäläisiin julki tuomaan leimataan "kaappipanslavisteiksi" tms. venäläismielisiksi, kuten nimim. kerettiläinen joka käänteessä tekee.

        Mutta jos esitän vastaavasti kritiikkiä Suomen suhteessa USAan, niin leimataanko minut vastaavasti "kaappijenkiksi"? Ei. Venäjän arvostelu nyt vain on muodikasta siinä missä kommunistijahtikin stallareineen.


    • Sinä Stalinin äpärä

      Ammuitte faijan rammaksi!

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      642
      7882
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2157
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2065
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1648
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1220
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1192
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1063
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      827
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      709
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      696
    Aihe