Venäläinen seteli voi olla haitaksi lapsille: http://yle.fi/uutiset/venajalla_nousi_k ... le/7344898
Seuraavaksi Venäjän taidemuseoista kenties piilotetaan kaikki alastonkuvat tai vähintäänkin sisäänpääsyn ikärajaksi asetetaan 18 vuotta.
Asia olisi koominen ellei Venäjä olisi seksiasioissa niin järjettömän 1800-lukulainen.
Seuraavaksi Venäjän taidemuseoista kenties piilotetaan kaikki alastonkuvat tai vähintäänkin sisäänpääsyn ikärajaksi asetetaan 18 vuotta.
Asia olisi koominen ellei Venäjä olisi seksiasioissa niin järjettömän 1800-lukulainen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kopionkopiolinkki ei näköjään skulaakaan, tässä toimiva:
http://yle.fi/uutiset/venajalla_nousi_kohu_sadan_ruplan_setelista_pornoa_alaikaisille/7344898
"Apollon-aihe on kopioitu veistoksesta Moskovan Bolshoi-teatterin katolta."
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b4/Bolschoi-theater.jpg/300px-Bolschoi-theater.jpg
Poistetaanko tuo patsaskin, vai sensuroidaanko?
Uskovaiset ovat perinteisesti harrastaneet sensuuria. Ainakin Vatikaani taisi hakata omistamistaan ihmispatsaista tuhmia ruumiinosia pois jossain vaiheessa. :(
Kristitythän aikoinaan kielsi aku ankankin suomesta koska akulla ei ole housuja.
Ai nyt tuo vanha huhu on muuttunut niin, että kristityt olisivat kieltäneet akun Suomessa. Aikaisemmin kieltäjinä ovat olleet sekä kommunistit että porvarit.
No, joka tapauksessa juttu oli uutisankka :)
http://yle.fi/uutiset/maailmalla_jattikohu_suomen_aku_ankka_-sensuurista_1970-luvulla/5463166
Kas kun Suomessa (EU:ssa) ei kukaan intoilija ole huomannut 2€:n kolikkoa.
http://www.riemurasia.net/kuva/Totuus-2-kolikosta/15772
Mahtoiko olla tosissaan tehty kantelu?
"Izvestija-lehden mukaan Hudjakov on jo lähettänyt setelistä kantelukirjeen Venäjän keskuspankkiin. Ei ole kuitenkaan tiedossa, kuinka vakavalla mielellä kantelu on tehty vai onko kyseessä kenties jopa hienoinen yritys kritisoida Venäjän yhä tiukemmiksi käyviä lakeja."
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288711809378.html?pos=ksk-trm-uuti-ostu
Puolue jota Hudjakov edustaa, liberaalidemokraatit:
"Puolueen tavoitteisiin kuuluu revansismi, entisten neuvostotasavaltojen uudelleen liittäminen Venäjään, Venäjän liittovaltiosysteemin kumoaminen viidestätoista nimitettyjen kuvernöörien hallitsemasta provinssista koostuvalla järjestelmällä, kuolemanrangaistus terrorismista ja murhasta, ei-perinteisten ja fanaattisten uskonlahkojen kieltäminen, sekä kommunismin ja marxismin vastustaminen sekä ulkomaalaisvastaisuus."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Venäjän_liberaalidemokraattinen_puolue
Voi siis jopa olla aivan vakivissaankin tehty kantelu.
Sellaista asiaa ei olekaan, jota joku poliitikko ei tosissaan pyrkisi kieltämään.
Muistettakoon suomalainen tuhannen markan seteli vuodelta 1922:
http://imgcdn.geocaching.com/cache/large/2e7dc8e4-f6e0-4e7d-abca-fe2c2d28f2bb.jpg
Mikä olikaan Eliel Saarisen jälkimmäinen etunimi? :-)