Näkövammainen pappi pahoinpideltiin eikä muut paikallaolijat puuttuneet mitenkään asiaan.
Täytyy muistaa, että 80%n todennäköisyydellä sekä pahoinpitelijät että välinpitämättömät kanssamatkaajat olivat luterilaisen kirkon kasvatteja. Sitä saa mitä tilaa.
Täytyy muistaa, että 80%n todennäköisyydellä sekä pahoinpitelijät että välinpitämättömät kanssamatkaajat olivat luterilaisen kirkon kasvatteja. Sitä saa mitä tilaa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Onko se jotenkin pahempi asia jos pappia pahoinpidellään kuin jos vaikka kyseessä olisi ollut sähköasentaja?
Sinunko mielestäsi pappi siis ansaitsi saada turpaansa?
Toistan:
Onko se jotenkin pahempi asia jos pappia pahoinpidellään kuin jos vaikka kyseessä olisi ollut sähköasentaja?
Jos kysymys oli minulle.
Ei ollut, mutta kiitos.
Ole hyvä.
Kyllä pitäisi mennä väliin, harvoin ihmiset tuntuvat puuttuvan pahoinpitelyyn. Jumalattomat tuomitaan tekojensa mukaan kadotukseen, uskovakin voi joutua kadotukseen tekemättä jättämisiensä takia.
http://www.kotimaa24.fi/nakovammainen-pappi-pahoinpideltiin-espoolaisbussissa-kukaan-ei-auttanut/
Jumala näki, mutta ei mennyt väliin.
Ihminen on Jumalan kuva.
TYHF sanoi sen lyhyesti ja ytimmekkäästi.
Sen vastuun lähimmäisyydestä on käsissämme. Sen minkä teemme, teemme hänelle. Eli luomakunnassa, kun jätämme väkivaltaan vastaamatta, pidämme väärää valtakuntaa pystyssä.
Eli Jumalan kuvina, meidän pitää sanoa EI, väkivaltaisuuksille ja sen kannattamiselle.
yksi sadasta matkustajasta on hihhuli, ilmeisesti juuri päällekäynyt
Kootee jos olisi ollut paikalla, olisi pysäyttänyt hyökkääjän.
Kootee pysäyttää myös ääriuskonnollisen vippaslössin jos käy Suomessa ryppyilemään.
Kyllä JÄMPTI on NIIN!
Ateisteja taisivat olla. Ainakin kuski ja pieksäjä.
Kyydissäolijoilt voisi kysyä asiaa kanssa.
Välinpitämättömyys syntyy siitä, etä on tarinoit joissa väliinmennyt saa väärän tuomion maallisessa oikeudessa.
Olen samaa mieltä. Hyvin suurella todennäköisyydellä kyseessä oli ateisti.
Tämä siitä syystä, että Suomessa suurin osa ihmisistä on ateisteja.
Puhuisin ennemminkin agnostikoista
Sama asia.
Jos ei usko, on ateisti. Kukaan ei TIEDÄ onko Jumala olemassa vai ei, joten sillä mittarilla kaikki ovat agnostikkoja, niin uskovat kuin ateistit.
Jotkut uskovat väittävät tietävänsä, mutta se on yhtä epärehelistä kuin väittää tietävänsä että ei ole.
"Ateisteja taisivat olla. Ainakin kuski ja pieksäjä."
Todennäköisyys että sekä pieksijä että kuski ovat ateisteja on 0,2 * 0,2 eli 0,04. Neljän prosentin todennäköisyydellä molemmat olivat ateisteja.
Luterilainen pappi korjasi omaa satoaan. Näin niitä luterilaisia kasvatetaan.
Ai nyt on Suomi taas ateistinen ja jumalaton maa.
Välillä lössin propagandassa Suomi on kristillinen ja suorastaan valittu kansa.
Päättäkää jo.
Tahtoo vaan olla niin, että väliinmenijät olisivat saaneet syytteen pahoinpitelystä. Rikollisella kun on parempi oikeusturva kuin uhrilla ja mahdollisilla uhrin auttajilla.
Suomen mätä oikeudlaitos toimii näin, valitettavasti.