http://tekniikanmaailma.fi/autot/kayttotestit/tm-kayttotesti-60-000-km-honda-insight-13-elegance-ivtec
Keskikulutus 5.92 l/100km. Tähän pääsee samankokoisella perinteisellä bensa-autolla. Dieselillä helposti alle.
Huh huh mitä hypetystä!
Keskikulutus 5.92 l/100km. Tähän pääsee samankokoisella perinteisellä bensa-autolla. Dieselillä helposti alle.
Huh huh mitä hypetystä!
Vastaukset 1
Vanhimmat
No tuohan sisältää todella pienen sähkömoottorin ja pienet akut. Kone ja vaihteisto ovat viritetty pieneen kulutukseen jota hieman avittaa sähkömotti.
Itselläni ollut jo jonkin aikaa. Parasta huoleton ja edullinen käyttö sekä kaikkine varusteineen mukava kaupungissa ja sen lähistöllä. Auton ostin pari vuotta vanhana hintaan 17000€ joten pääomakulut myöskin jäävät erittäin pieniksi.
Itsellä ympärivuotinen keskikulutus 5,4l/100km (ihan reippaalla ajolla). Tuohon lukemaan pääsee muillakin autoilla, mutta automaattivaihteisia tarjoaa tuossa luokassa vain wv konserni. Niissä taas hinta korkeampi (pääomakulut kasvaa) sekä kuuluisat ongelmat muutoin hyvistä TSI koneista ja DSG vaihteista. Vaihtoarvo myös erittäin heikko noissa WV konsernin tuotteissa johtuen ongelmista.
Huom. Pätkäajossa kaupunkialueella tuskin mikään polttomoottoriauto kuluttaa vähemmän kuin sähköavusteinen (kokemusta on).
Noiden hybridien "hypetys" on täysin naurettavaa. Edullisesti hankittuna erityisesti Japanissa valmistetut (lue, luotettavat) ovat yleisesti kokonaiskustannuksiltaan ihan hyvällä tasolla. Jos taas haluaa hinnalla millä tahansa mahd pienen kulutuksen niin sitten voi hankkia vaikka Teslan, eikä polttoainekulut rasita.