iskarit

toyota

kuinka kallista noin yleisesti on iskareiden vaihdattaminen korjaamossa, kun ei olisi tuota aikaa, ja en ole itse koskaan vaihtanut...

5

730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyllynreikä

      ...ja tietysti korjaamosta, sekä uusien iskareiden hinnasta.
      Yleisimpiin japseihin ja varmaan euroihinkin. Varaosamaailman yhteydessä oleva korjaamo kertoi minulle joskus, että uudet kaasuiskarit taakse vaihdettuina, uusien suojuskumien kanssa olisi 250-300 euroa. Etuiskareiden vaihto yleensä hiukan halvempi.

      • Arska

        että etuiskarit on kalliimmat. Sitten riippuu vielä mikä jousitus, esim. McPherson on työläämpi kun joutuu kierrejouset jännittämään että saa iskarin vaihdettua.


    • vertailun vuoksi

      Jos vanhat jouset on vielä käyttökelpoiset pelkät iskarit maksaa yksityiselle 40-50e/kpl alle kymmenen vuotiaaseen pienehköön ilman statuslisiä olevaan autoon. 80-luvun laitteeseen saattaa saada iskarit 20e/kpl. Lisäksi tarvit tuoreita kiinnityspultteja ruostuneiden tilalle (hinta max. muutama euro), jousipuristimet(hinta n. 15e/2kpl) - jos iskari ja jousi samassa tolpassa. Lisäksi ainakin yksi kulma on autosta kyettävä nostamaan turvallisesti ylös ja aikaa varattava ennen lauantain saunaa ensikertalaiselle 1.5-3 tuntia. Vaihdat itse iskarit reilulla satasella ja liikkeessä 250-350e:llä. Valinta riippuu lompakon paksuudesta ja miten lauantai-illan haluat kuluttaa.

      • Anteeks joo

        Etupäästä voit joutua purkamaan tavaraa vähän enemmän kuin takapäästä, jotta iskarin alapään saa irti ja uuden tilalle. Aika arvio onkin sitten ensikertalaiselle 1.5-3h per kulma ja lisäksi tarvit raidetangonpään ulosvetäjän minkä saa motoneteista, biltemoista yms. hintaan alle 10e. Ensikertalaiselle iskarinvaihto kannattaa harjoitella ensin takapään iskareille, näin tein itse aikoinaan. Kerrostalon parkkiksella ne silloin vaihtui.


    • keio

      maksoi kaikki 4 iskaria 2 uutta suojakumia vaihtotöineen 500e ,ei merkkiliike.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2742
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      17
      2291
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1874
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1443
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe