EROAN KIRKOSTA!!

Kaikki meidän perheen jäsenet eroavat tänään kirkosta, pienimpiä lapsia myöten. Syynä arkkipiispan homopuheet ja homojen nuoleskelu. Liitymme helluntaiseurakuntaan.
34309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Pieni piikki on näkyvissä netin kautta eroavien osalta.
Erositteko kirkkoherranvirastossa?

Äänestä

Ei se kirkko niinkään merkitse, vaan oma henkilökohtainen usko.

Tuskin Jumala sitä katsoo että mihin ryhmittymään uskossa kuuluu (ev.lut, ortodoksi, katolinen...), ryhmittymiin kun väistämättä mahtuu kirjava ihmisjoukko. Tietää ymmärtää itsekin, että kirkossa aina silloin tällöin käy ateisteja jne.

Äänestä

Siellä teidän hihhulilahkossakin on homoja.

Äänestä

Olet henkisesti sairas

Äänestä
  • KATOS narsisti on täälläkin !!

    Äänestä

  • homous on oikku kirjoitti:

    KATOS narsisti on täälläkin !!

    Homofobia on siitä kamala sairaus että se ei piinaa pelkästään sinua, vaan myös ympäristö kärsii. Siksi on vastuullista hakeutua hoitoon että tulisit paremmaksi kanssaihmiseksi. Samalla itseltäsi katoaa kiristävän vanteen tunne otsalta.

    Äänestä

  • Mene hoitoon, mars! kirjoitti:

    Homofobia on siitä kamala sairaus että se ei piinaa pelkästään sinua, vaan myös ympäristö kärsii. Siksi on vastuullista hakeutua hoitoon että tulisit paremmaksi kanssaihmiseksi. Samalla itseltäsi katoaa kiristävän vanteen tunne otsalta.

    joutais jo senkin takia että levittävät sairauksia heteroihin ja ovat määräänsä nähden aika reilusti yliedustettuja pedofiileissä ja massamurhaajissa.

    Äänestä

  • Homot ne hoitoon kirjoitti:

    joutais jo senkin takia että levittävät sairauksia heteroihin ja ovat määräänsä nähden aika reilusti yliedustettuja pedofiileissä ja massamurhaajissa.

    Miten hetero voi saada jonkun sukupuolitaudin homolta?

    Olispa mielenkiintoista nähdä kun joku selittelee vaimolleen...

    Äänestä

vielä ku tappasit ittes ni hyvä tulis

Äänestä

Homot on kummallinen OIKKU , niillä pitää olla joka asiaan se homouttava tekijä muuten se on niiden mielestä HOMOVASTAISTA ja FOBIAA !! IOlisko ne hiukan NARSISTEJA ja jotenkin kumminkin TIETOISIA oman HOMOUTENSA EPÄNORMALIUDESTA ja näin ollen vaativat KOKO ajan JONKUN "todistelemaan " että Homous olisi muka normaalia josta se oikeasti TODELLA KAUKANA!!! Vai voiko joku tosissaan sanoa että olisi muka normaalia miehen yhtyä toisen miehen
PERÄ-AUKKOON ???? THYI nyt on pakko mennä YRJÖLLE ,RUPES TEKEE PAHAA KOKO AJATUS ,

Äänestä
  • Mene hoitoon nyt. Aivosolut rappeutuvat jos on tuollaisesessa mielentilassa liian pitkään ilman hoitoa. Hae apua, äläkä kärsi ja piinaa ympärilläsi oleviakin.

    Äänestä

Raamatun huorintekokieltokaan ei varmaan ole enää voimassa. Lähdenkin tästä köyrimään naapurin muijaa kun naapurin isäntä on reissussa ja oma eukko töissä.

Äänestä
  • Parempi niin, että et mene rippikouluikäisille tytöille puhumaan kosketuksen ihanuudesta, annetaan ne hommat toisille joilla on kykyä ja taipumuksia.Köyrin itsekkin eronneita muijia ,enkä ole yhtään synnin tunnossa

    Äänestä

mä olen eronnut vuosia sitten, täysin turhaa hommaa

Äänestä

Arkkipiispalta tuli erittäin inhimillinen ja kauanodotettu puhe.

Olen aina ihmetellyt miten papit ja uskovaiset voivat hyljeksiä ihmisiä ja rajata esimerkiski uupuneet pois kirkkomaalta. Kyllä, ajat muuttuvat. Sitäkin on tapahtunut. Meidän tulisi hyväksyä toisemme.

Me kaikki olemme luojan luomia ja syrjintä on ihmisen keksintö. Ne teidän ja meidän jumalat rakastavat kaikkia. K-A-I-K-K-I-A-
Tai ainakin niin täällä pohjoismaissa. En ota kantaa l-idän tapahtumiin.
Mitä luulet AP hyväksyykö jumalat täällä pohjoisessa vihan ja hyljeksinnän? Niinkö hän opettaa?

Nyt joku pillastuu, sanon uudelleen R-A-K-K-A-U-S
Kuunelkaa vaikka Tapsan biisiä vähän lisää.

AP veti tukensa koko kirkolta siksi ettei hän hyväksy toisenlaisia kansalaisia.
Se on ap sinun asiasi, toivottavasti löydät hyväksyntää itsellesi ja aatteellesi toisesta seurakunnasta. Ole kiltti, älä opeta lapsiasi syrjimään ja vihaamaan. Me katsellaan jo uutisita kuinka ihmisiä tykitetään raketein - ties mistä syystä.

Ei koko maailmaa pidä muuttaa mieleiseksi. Eikä varsinkaan tässä homoasiassa, heidän elämäntapa ei uhkaa sinua tai perhettäsi millään tavalla. He pyytävät tulla kohdelluiksi ihmisinä. Ei syrjittyinä ja poistyönnettyinä.

Äänestä

Kyllä se raja tuntuu tulevan koko ajan lähemmäksi kun eroan kirkosta. Kirkolla on miljardisijoitukset, hyysää muslimeita, papti kannattaa homoutta, naispappeja, homoliittoja ja nyt vielä pyydellään homoilta anteeksi.

Pyydelköön omasta puolestaan, ei tarvitse minun puolesta pyydellä. Mikä funktio kirkolla on jos se tekee päinvastoin kun raamatussa sanotaan?

Ajatelkaa ihmiset, ei tosiuskovan tarvitse kuulua mihinkään kirkkoon tai lahkoon. Eikö Jeesus sanonut että häntä voi seurata muutenkin. Seurakunnan ei tarvitse olla mitään paperilla olevaa tai säännöllisesti kokoustavaa, se muodostuu raamatun seuraajista. Ihan samoin homojen ei tarvitse kuulua kirkkoon, mutta he voivat samoin uskoa ja pyydelllä syntejään anteeksi kuten muutkin.

Minusta kirkko on muuttunut porttokirkoksi, esikuvansa katolisen kirkon tavoin. Mikäs muu huoran tyttärestä tulee kuin huora.

Äänestä

Ei kai tuostä kirkosta ole paljon tavikselle iloa tai suruakaan, kaivaahan ne montun kun potkasee tyhjää, hintaa sille tulee jos on maksanut papin-maksut noin

Äänestä
  • Käytännössä kirkollisverosta ei ole mitään hyötyä siunaustilaisuuden kustannuksissa. Vainaja maksoi kirkolliveroa koko ikänsä rippikoulun jälkeen, mutta seurakunta peri maksun haudankaivuusta sekä papin ja suntion työstä. Samoin muistotilaisuudesta olisi kuulunut maksaa tilavuokra.

    Erotkaa kirkosta mahdollisimman pian!
    http://www.eroakirkosta.fi

    Äänestä

  • hyödytön vero kirjoitti:

    Käytännössä kirkollisverosta ei ole mitään hyötyä siunaustilaisuuden kustannuksissa. Vainaja maksoi kirkolliveroa koko ikänsä rippikoulun jälkeen, mutta seurakunta peri maksun haudankaivuusta sekä papin ja suntion työstä. Samoin muistotilaisuudesta olisi kuulunut maksaa tilavuokra.

    Erotkaa kirkosta mahdollisimman pian!
    http://www.eroakirkosta.fi

    Jumalankieltäjäkansanedustajien syytä. Tehtailivat sellaisen lain ettei kirkko saa antaa jäsenalennusta hautauksesta.

    Äänestä

Ihmettelin, kun olin sukulaiseni hautajaisissa. Tiesin vainajan olleen jo vuosia kirkosta eronneena,mutta pappi ilmestyi sinne ja yritti kovasti manipuloida omaisia itkemään, vaikka vainaja oli elämänsä elänyt ja siis hyvin vanha.
Eikö ne katso rekisteristä kuka on kirkon jäsen vai onko eronnut

Äänestä

Saanko anteeksi Kari Mäki, sillä olen rikkonut vähän ohjeistusta ?

1. Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia.

2. Älä käytä väärin Herran, Jumalasi nimeä. Voi jumalauta ? Anteeksi

3. Pyhitä lepopäivä. Työvuorolista ei jousta ? Anteeksi

4. Kunnioita isääsi ja äitiäsi. Sosiaalitoimisto otti huostaan ? Anteeksi

5. Älä tapa.

6. Älä tee aviorikosta. Kännissä muutama kerta ? Anteeksi

7. Älä varasta. On tullut kolttosteltua ? Anteeksi

8. Älä lausu väärää todistusta lähimmäisestäsi. En tarkoituksellisesti ? Anteeksi

9. Älä tavoittele lähimmäisesi omaisuutta.

10. Älä tavoittele lähimmäisesi puolisoa, työntekijöitä, karjaa äläkä mitään, mikä hänelle kuuluu. Minua tavoiteltii ja tein himossani sen ? Anteeksi

Äänestä

kristityt erotkaa hyvät ihmiset nyt viimeistään evlut kirkosta! On olamassa paljon muitakin vaihtoehtoja, kuten Vapaakirkko ja Vineyard-srk.
Mitä tällaisella evlut kirkolla tekee, joka haluaa miellyttää kaikkia ja nuoleskelee homoja??? Ei homot Suomessa mikään sorrettu vähemmistö ole, päinvastoin pieni äänekäs vähemmistö saa käsittämättömän paljon tilaa mediassa. Eihän homofobiaa Suomessa ole, vaan ne on nostettu kaapin päälle. On suorastaan parempia ihmisiä kuin muut. Mikään muu vähemmistö ei ole saanut niin paljon huomiota, että arkkipiispakin menee kontilleen.

Äänestä

Maahnmuuttajat ovat tyytyväisiä, koska mamutus on lähes loppunut ja homot vie nyt huomion pois heistä.

Äänestä

"Antamatta meille mitään ajatuksia tulevaisuuden suunnitelmistaan - Frankfurtin koulukunta on suositellut "Hiljaisen" kulttuurivallankumouksen edistysaskeleiksi ja tavoitteiksi - muun muassa:

1. Luotu käsite: rasistiset rikokset
2. Jatkuva muutoksentila aiheuttamaan sekaannusta
3. Opetusta seksistä ja homoseksuaalisuudesta lapsille
4. Koulujen ja opettajien arvovallan heikentäminen
5. Valtava maahanmuutto tuhoamaan identiteetti
6. Ylettömän juomisen edistäminen
7. Kirkkojen tyhjentäminen
8. Epäluotettava oikeusjärjestelmä ja ennakkoluulot rikoksen uhreja kohtaan
9. Riippuvuus valtiosta tai valtion avustuksista
10. Tiedotusvälineiden ohjaus ja vaimentaminen
11. Kannustetaan perheiden hajoamista
"

kohta 7.

http://isovimma.blogspot.fi/2011/02/frankfurtin-koulukunta-salaliitto.html

Äänestä
  • Kannattaa lukea: mikä mies oli Osmo Tiililä ja miksi hän erosi kirkosta 1960-luvulla.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Osmo_Tiililä

    "Osmo Antero Tiililä (3. maaliskuuta 1904 Tampere – 16. joulukuuta 1972 Helsinki) toimi Helsingin yliopiston dogmatiikan professorina 1939–1967. Hän oli paitsi professori ja tutkija myös tuottelias kirjoittaja ja suosittu kristillinen puhuja, joka kokosi suuret kuulijajoukot. Hänen kiinnostuksensa tutkijana suuntautui erityisesti herätysliikkeisiin. Hän oli pidetty luennoitsija, mutta myös vaativa opettaja, jota pelättiin. Yleisesti häntä pidettiin aikakautensa vaikuttavimpana opettajana Helsingin yliopiston teologisessa tiedekunnassa.

    Sotien jälkeisenä aikana Tiililästä tuli kirkon konservatiivisen opposition teräväsanainen johtaja, kiistelty hahmo ja kirkon ankara arvostelija. Hän arvosteli kirkkoa hengellisen tehtävän laiminlyömisestä ja keskittymisestä yhteiskunnallisiin kysymyksiin.

    Tiililä vastusti voimakkaasti Suomen luterilaisen kirkon maallistumista ja kärjisti vastalauseensa eroamalla kirkosta syksyllä 1962. Tapaus herätti suurta huomiota julkisuudessa, sillä kirkkoon kuulumaton dogmatiikan professori ja tulevien pappien opettaja ei ollut tavallinen tapaus. "

    Äänestä

  • Tiililän tapaus kirjoitti:

    Kannattaa lukea: mikä mies oli Osmo Tiililä ja miksi hän erosi kirkosta 1960-luvulla.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Osmo_Tiililä

    "Osmo Antero Tiililä (3. maaliskuuta 1904 Tampere – 16. joulukuuta 1972 Helsinki) toimi Helsingin yliopiston dogmatiikan professorina 1939–1967. Hän oli paitsi professori ja tutkija myös tuottelias kirjoittaja ja suosittu kristillinen puhuja, joka kokosi suuret kuulijajoukot. Hänen kiinnostuksensa tutkijana suuntautui erityisesti herätysliikkeisiin. Hän oli pidetty luennoitsija, mutta myös vaativa opettaja, jota pelättiin. Yleisesti häntä pidettiin aikakautensa vaikuttavimpana opettajana Helsingin yliopiston teologisessa tiedekunnassa.

    Sotien jälkeisenä aikana Tiililästä tuli kirkon konservatiivisen opposition teräväsanainen johtaja, kiistelty hahmo ja kirkon ankara arvostelija. Hän arvosteli kirkkoa hengellisen tehtävän laiminlyömisestä ja keskittymisestä yhteiskunnallisiin kysymyksiin.

    Tiililä vastusti voimakkaasti Suomen luterilaisen kirkon maallistumista ja kärjisti vastalauseensa eroamalla kirkosta syksyllä 1962. Tapaus herätti suurta huomiota julkisuudessa, sillä kirkkoon kuulumaton dogmatiikan professori ja tulevien pappien opettaja ei ollut tavallinen tapaus. "

    Hänen ehkä kiinnostavin kirjansa julkaistiin v. 1969 keskellä silloista radikalismin aaltoa:

    "Miksi kristinuskoa ei voi, ei tarvitse eikä saa uudistaa?."

    Äänestä

Ite eroan kans heti kun kirkossa aletaan homoja vihkimään, liityn ortodoksiseen seurakuntaan.

Äänestä
  • Lestadiolainen ei vaihda ortodoksiksi, koska lestadiolaisetpitävät ortodokseja harhaoppisina. Myös helluntalaiset pitävät ortodokseja harhaoppisina johtuen siitä että ortodoksit palvovat vainajia.

    Huono provo "lestadiolaiselta".

    Äänestä

  • paljastuit kirjoitti:

    Lestadiolainen ei vaihda ortodoksiksi, koska lestadiolaisetpitävät ortodokseja harhaoppisina. Myös helluntalaiset pitävät ortodokseja harhaoppisina johtuen siitä että ortodoksit palvovat vainajia.

    Huono provo "lestadiolaiselta".

    On myös ortodokseja lestaadiolaisten joukossa.

    Katollista kirkkoa kyllä pidetään harhaoppina.

    Äänestä

  • paljastuit kirjoitti:

    Lestadiolainen ei vaihda ortodoksiksi, koska lestadiolaisetpitävät ortodokseja harhaoppisina. Myös helluntalaiset pitävät ortodokseja harhaoppisina johtuen siitä että ortodoksit palvovat vainajia.

    Huono provo "lestadiolaiselta".

    Lestadiolaisia on myös ortodokseja!

    Asiasta on tehty jopa väitöskirja https://www.jyu.fi/ajankohtaista/arkisto/2004/06/tiedote-2009-10-01-20-42-50-993934


    Lestadiolaisuuden ja ortodoksisen kirkon kohtaaminen oli yllättävän kivuton. Koska herätysliikkeessä katsottiin ortodoksisen kirkonkin edustavan kristillistä esivaltaa, ei liikkeeseen liittyneitä velvoitettu eroamaan kirkostaan. Ortodoksiseen kansankirkkoon kuuluvia liittyi lestadiolaisuuteen lähinnä Pohjois-Karjalassa, jossa osa herätysliikkeen saarnaajista oli ortodokseja. Raja-Karjalaan lestadiolaisuus levisi ortodoksien keskuuteen 1920-luvun puolivälissä.

    Äänestä

Mitä liberaalimpi kirkko sitä vähemmän sitä kunnoitetaan ja sitä todennäköisemmin sen jäsenkato vain kiihtyy. Kyse on samasta asiasta: Mäkisen kirkolla ei ole mitään arvovaltaa. Itse en edes tunnusta Mäkistä kirkon johtajaksi. Minun silmissäni hän on täysi vasemmiston pelle.

Äänestä

"Liitymme helluntaiseurakuntaan."

Oppi ei ilmeisesti ole teille kovin olennainen osa uskoa?

Äänestä
  • Jaaha, huomasin että uskontoaiheinen kirjoittelu on kielletty. Pahoitteluni.

    Äänestä

Luterilaisille, jotka haluavat erota omantunnon takia, mutta pysyä luterilaisessa tunnustuksessa, on vaihtoehto:

http://www.lhpk.fi/

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


meidän ratkaisu kirjoitti:

Kaikki meidän perheen jäsenet eroavat tänään kirkosta, pienimpiä lapsia myöten. Syynä arkkipiispan homopuheet ja homojen nuoleskelu. Liitymme helluntaiseurakuntaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu