JEESUKSEN VELJET

JEESUKSEN VELJET

http://goo.gl/Ss57lg





Kreikkalaisortodoksi, koptit ja katolilaiset ovat pitäneet kiinni Jeesuksen äidin ikuisesta neitsyydestä ontuvilla selityksillä. Heidän mukaansa Josef ja Maria eivät koskaan olisikaan olleet aviopari. Eikä Uusi Testamentti mainitse Jeesuksen neljän veljeä Jaakob, Joosef, Juuda ja Simon, etteivät olisi syntyneet Josefin ja Marian avioyhteydestä vaan olisivat serkkuja tai Josefin aikaisemmasta avioliitosta. Raamattu kuitenkin sanoo toisin MATT.1:24. Herättyään unesta Joosef teki, niinkuin Herran enkeli oli käskenyt hänen tehdä, ja otti vaimonsa tykönsä

25. eikä yhtynyt häneen, ennenkuin hän oli synnyttänyt pojan. Ja hän antoi hänelle nimen Jeesus. Muunlaiset tekstit ovat turhaa spekulointia, jota Raamatun teksti ei tue. Matteuksen käyttämä sana vaimo liittyy avioliittoon. Ei modernilla tavalla naisen yleinen nimitys vastakohdaksi miehelle ilman suhdetta avio-ja perhe elämään. Aika ontuva on myös väite Johanneksen Evankeliumiin, jossa Jeesus sanoo Marian Johannekselle äidiksi JOH.19:26. Kun Jeesus näki äitinsä ja sen opetuslapsen, jota hän rakasti, seisovan siinä vieressä, sanoi hän äidillensä: "Vaimo, katso, poikasi!"

27. Sitten hän sanoi opetuslapselle: "Katso, äitisi!" Ja siitä hetkestä opetuslapsi otti hänet kotiinsa. Ei poista Raamatun muita kohtia, että Jeesuksella oli veljiä. Monta syytä on miksi näin tapahtui. Voi olla, että muilla veljillä oli perhe ym. ja siksi Jeesus näin sanoi ja Johannes oli Jeesuksen rakastama Apostoli ja siksi varmasti näin tapahtui. Monta muuta kohtaa Raamatussa sotii sitä vastaan, ettei Jeesuksella olisi ollut veljiä. Ei yksi kohta voi kumota muita. MATT.12: 47 Niin joku sanoi hänelle: "Katso, sinun äitisi ja veljesi seisovat ulkona ja tahtovat sinua puhutella."
48 Mutta hän vastasi ja sanoi sille, joka sen hänelle ilmoitti: "Kuka on minun äitini, ja ketkä ovat minun veljeni?"
49 Ja hän ojensi kätensä opetuslastensa puoleen ja sanoi: "Katso, minun äitini ja veljeni!
50 Sillä jokainen, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon, on minun veljeni ja sisareni ja äitini. LUUK.2: 7 Ja hän synnytti pojan, esikoisensa, ja kapaloi hänet ja pani hänet seimeen, koska heille ei ollut sijaa majatalossa. ESIKOISENSA EI AINOKAISTAAN. MATT.13: 55 Eikö tämä ole se rakentajan poika? Eikö hänen äitinsä ole nimeltään Maria ja hänen veljensä Jaakob ja Joosef ja Simon ja Juudas? Kreikankielessä veljeä merkitsee sana adelphos ja serkkua anepsios sekä suggenes, tosin suggenes sana tarkoittaa myös sukulaista ja näissä Raamatun kohdissa on tuo adelphos eli veli. JOH.7:5. Sillä hänen veljensäkään eivät häneen uskoneet.



Myös väite, että Maria olisi puhdas ja perisynnistä vapaa ovat vailla pohjaa, että Maria olisi siinnyt ja syntynyt vailla perisyntiä. Luojan ja luodun raja säilyy Mariankin kohdalla. Samoin taivaaseen ottaminen ovat romanttisoivaa apokryfistä spekulatiota ja unennäköä. Jumala ei sellaista ole meille ilmoittanut eikä sellaista myöskään tarvitse. Perisynninalaisena Maria ei Jumalan äitinäkään voi olla Kristuksen kanssalunastaja, johon edesmennyt paavi paimensi Rooman kirkon oppikehitystä.

14

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T. Ollo

      Moneskohan kerta mahtaa olla kun sinä nimimerkki "totuusvoittaaaina" aloitat keskustelua juuri tästä aiheesta?

      Eli kuuluuko sinun totuuteesi mitään muuta kuin tämä näkemyksesi Jeesuksen veljistä?

      Kun kuvasi taitaa olla reformaattori Martti Lutherin kuva, niin voisitko edes lainata Lutheria ja/tai luterilaisia tunnustuskirjoja tästä aiheesta?

    • minäsyntinen

      Luulet siis tuntevasi kristinuskon paremmin kuin ne, joiden ansiosta Raamattu ja evankeliumi välittyivät jälkipolville?.

      Kaikki kirkkoisät pitivät Mariaa ikineitsyenä!

      Jopa Martti Luther piti Mariaa ikineitsyenä.

      Millä eväillä sinä kuvittelet tietäväsi paremmin kuin ne, jotka tunsivat pyhät kirjoitukset läpikotaisin alkuperäiskielillä ja joiden ymmärrys tuli suoraan kristinuskon alkulähteiltä?

      Häpeä!

      • tiedoksi kaikille

        ------------Olen uusi Matti Luther

        Olen uusi Matti Luther


        Minun tehtäväni on julistaa oikeaa Evankeliumia väärä oppisille
        kuten jehovan todistajille ja katolisille ja helluntalaisille ym. ja myös nyky ev.lut, kirkolle joka on poikennut oikeasta opista ja ottanut naispappeuden ja homojen siunaamisen ym.
        http://www.artonissi.fi/108416823


      • Ei pidä paikkaansa älä valehtele ei ole luterilaisilla Maria ikuinen neitsyt on vain katolisissa ja orttodoksi harhoissa


    • Arto terrorisoi.

      Tuttu terroristi
      13.7.2014 19:30
      2
      Sulje
      Tusinan eri nikeillä esittävä artolla, joka terrorisoi useita palstoja, on sekä persoonallisuus jakauma että henkinen ongelma kun vaimo lähti.
      http://ddpozwy746ijz.cloudfront.net/70/68/i92891248._szw565h2600_.jpg

      Toistaa sama kopio kuin vähän alempana.
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/12286559

      • hoitoa on kyllä saat

        Kaikesta huolimatta tässä maassa pitäisi olla hoitoa tarjolla ja toki sitä onkin saatavissa. En oikein ymmärrä, miksi tämä kyseinen moninimimerkkinen henkilö hakee terapiaa vain suomi24-keskustelussa pörräämällä?

        Ehkä hän on jonkinasteinen nykyajan uskonsa tähden houkka, mutta huomatkaa, että hänen houkkuutensa on enemmän tuolla protestanttisella puolella ja sitähän hän täälläkin käy jatkuvasti selittämässä.


      • hoitoa on kyllä saat kirjoitti:

        Kaikesta huolimatta tässä maassa pitäisi olla hoitoa tarjolla ja toki sitä onkin saatavissa. En oikein ymmärrä, miksi tämä kyseinen moninimimerkkinen henkilö hakee terapiaa vain suomi24-keskustelussa pörräämällä?

        Ehkä hän on jonkinasteinen nykyajan uskonsa tähden houkka, mutta huomatkaa, että hänen houkkuutensa on enemmän tuolla protestanttisella puolella ja sitähän hän täälläkin käy jatkuvasti selittämässä.

        Kato häirikkö on iskenyt tännekin. On kai minun salainen ihailija asialla???


      • _huutonaurua_
        totuusvoittaaaina kirjoitti:

        Kato häirikkö on iskenyt tännekin. On kai minun salainen ihailija asialla???

        autoilija7.7.2014 23:34
        Anna sille äitillesi terveisiä
        ja kiitos opista minkä opetti minua vain h.u.o.r.a pystyy siihen--------
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/12345749#comment-68728311

        siis ..
        totuusonvoittaja/totuusvoittaaaina/sanamies/artonissi/autoiija
        on yksi ja sama henkilö....

        * Me Kristityt emme herjaa* valhettelee Tottis valehurskaana


    • hoitoa tarvittis

      autoilija7.7.2014 23:34
      Anna sille äitillesi terveisiä
      ja kiitos opista minkä opetti minua vain h.u.o.r.a pystyy siihen--------
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/12345749#comment-68728311

      siis ..
      totuusonvoittaja/totuusvoittaaaina/sanamies/artonissi/autoiija
      on yksi ja sama henkilö....

      * Me Kristityt emme herjaa* valhettelee Tottis valehurskaana

      • äiti-traumoja?

        Sanamies herjaa kaikkia naisia.

        omaa äitiäänkin.
        naispresidentinkin huorittelee.

        Mariankin haluaa vetää samaan nippuun


    • icxcnika

      Sen ajan kulttuurissa veljiksi voitiin kutsua ilman että oli verisiteitä.

      Ei siinä sen kummempaa, Herramme äiti oli ja on Neitsyt.

      Sitä paitsi Joosefilla oli lapsia ennen kuin kohtasi Marian.

    • 21.7

      .

      • P. Henrik

        Kyllä oli Luther Herramme äidin ainaisen neitsyyden kannalla, ei ollut tätä dogmia kyseenalaistavaa teesiä kirkon oveen naulattujen joukossa. Mutta onko tämä nyt niin oleellista, emmehän toki Lutheria palvo. Tärkeintä, että käännymme kohti Kristusta.


    • näinsenytvaanon

      Tuohon aikaan tuossa kulttuurissa veljiksi puhuteltiin kaikkia läheisiä miespuolisia sukulaisia ja ystäviä. Kannattaa tutustua raaamatunhistoriaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      405
      8859
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      172
      3268
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1744
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      77
      1136
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1068
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1055
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      64
      1011
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      975
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      973
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      920
    Aihe