Valtion velat- maksetaanko ne?

http://jheyno.puheenvuoro.uusisuomi.fi/144348-kansantaloutta-ilman-kyyneleita-ix-pitaako-valtion-ulkomaiset-velat-maksaa

Miten velasta ”selvitään”?



Valtiolla on useita tapoja ”selvitä” tilanteesta. ”Suoraselkäisin” - eli poliittisesti ja kansantaloudellisesti typerin – on maksaa valtionvelka pois. Romania tomi näin Ceausescun aikana, ”kiristi vyötä”, maksoi velat - ja teki käytännössä konkurssin.Ceausescun hallinto kaatui.


Lopputulos oli Kreikan ja Sudanin kohdalla käytännössä sama.



Alkuperäisen kysymyksen kannalta kaikki vaihtoehdot ovat yhtä hyviä – sekä valtioiden että pankkien kannalta: Valtion ulkomaista velkaa ei kannata maksaa, eikä suurin osa lainoittajista edes odota sitä. Suomen asiantuntemattomuuteen perustuva käytäntö asiassa on johtanut parhaaseen luottoluokitukskeen ja sitä tietä siihen, että maa velkaantuu jatkuvasti lisää. Pitkällä tähtäyksellä paras luottoluokitus tekee Suomesta tärkeän maksumiehen – kun muiden velat ovat kyseessä.



Edessä on Suomen kansantalouden väistämätön kassakriisi, koska maalla ei enää ole omaa talous- eikä rahapolitiikkaa.
______________________________________________
Tämä kannattaa lukea, myös Pesonen kirjoitti että velkoja ei pidä
maksaa ainakaan ilman kansanäänestystä,
Islantihan kieltäytyi maksamasta ja niin on tehnyt moni muukin maa.
_____________________________________________________


http://ipu.fi/ex-jenkkiministeri-suomelle-miettisitte-edes-eroa-eurosta/


hes kaikki, mitä olemme tottuneet kuulemaan rahatalouden toiminnasta, on väärin, Newman väittää.

– Vapaasti kelluva valuutta poistaisi budjettivajeongelman. Jos Suomella olisi oma valuuttansa, valtio voisi tehdä heikkoina aikoina sellaista finanssipolitiikkaa, jonka se katsoisi tarpeelliseksi talouden tukemiseksi.

Newmanin mukaan valtio – jonka osa keskuspankki on – luo rahaa omassa valuutassaan yksinkertaisesti elektronisina transaktioina pankkijärjestelmässä.

– Valtiolla ei ole mitään operatiivista tarvetta verottaa tai lainata käyttääkseen rahaa. Se voi luoda rahaa niin paljon kuin se tarvitsee. Kyse on vain kirjanpidollisista merkinnöistä.

Newman myöntää, että veroilla ja velkapapereiden liikkeellelaskulla on tärkeä rooli kysynnän sääntelyssä, rahan arvon ylläpitämisessä ja rahapolitiikassa. Ne eivät kuitenkaan ”rahoita” rahapoliittisesti itsenäisen maan toimintaa operatiivisessa mielessä.
_______________________________________
Tämä menee nyt yli ymmärrykseni, mutta oma raha olisi toiveeni.
977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

On täysin järjetöntä verrata kommunistista Romaniaa ja nykyajan Suomea, kahta talouselämän ääripäätä.

Romaniassa oli vain valtion orjia ns. palkallasi et voinut ostaa muuta kuin sen verran ruokaa että pysyit hengissä ja viinaa niin paljon että et jaksa kapinoida systeemiä vastaan.

Olen käynyt useissa itä-blokin maissa vodkaturistina ja ryypännyt ja syönyt viikossa paikallisen lääkärin kahden vuoden palkan verran. Oma tilini ei sen viikon aikana laihtunut yhtään, koska lomarahat riittivät.

Noista ajoista palkkani on moninkertaistunut kuten romanialaistenkin, mutta suhteessa tuloero on vain kasvanut minun hyväkseni.

Viime kuussa suomesta tehtiin yli miljoona matkaa ulkomaille, mikä olisi kommunismin aikaan kuulostanut täysin mahdottomalta luvulta. Romaniasta ei edelleenkään juuri matkustella.

Suomen velkaantumisaste on teollisuusmaiden pienimpiä ja siitä palkintona on kolmen a:n luottoluokitus. Jos tyrimme sen niin korot nousevat ja työllistämenen vähenee kiihtyvällä tahdilla ja siitä alkaa syöksykierre. Nyt vielä liidämme matalalentoa.
Jos pystymme säilyttämään liidon kunnes vienti taas vetää, niin tuotanto ja talous elpyvät niin että voimme helposti maksaa velat ja palkkaero romanialaisiin säilyy kymmenkertaisena.

Omalla valuutalla se tapahtuisi myös hetkessä, mutta moniko suostuisi palkan ostovoiman laskemisen alle puoleen, mikä olisi varma seuraus markkaan paluusta?

Äänestä
  • Velkaa otetaan lisää lisää maksavat vanhan velan korkoja pois

    Äänestä

Työpaikkoja häviää ja siirtyy halpojen kustannusten maihin, pääomapako jatkuu ja valtio velkaantuu nopeasti. Vienti ei vedä ja halvat tuontituotteet korvaavat kotimaista tuotantoa. Suomen taloustilanne on vaikea ja pahenemassa.

Yksimielisyys näyttää vallitsevan nykyisten eduskuntapuolueiden kesken siitä, että tarvitaan rakenteellisia muutoksia. Mitä ne sitten ovat? Leikkauksia on luvassa. Eläkeikää halutaan nostaa joko heti tai seuraavien vaalien jälkeen. Opiskeluaikoja halutaan lyhentää. Muutenkin halutaan lisää työntekijöitä työmarkkinoille. Kun pula on ennen muuta työstä ja palkan maksajista, työn tekijöiden lisätarjonta tuskin puutetta korjaa.

Hintakilpailukyvyn heikkenemistä halutaan korjata palkkamaltilla. Euron kalleudesta muihin valuuttoihin nähden ei haluta puhua, koska euroon ei voida vaikuttaa ja vaihtoehto on oman rahan käyttöönotto. Ja siitä varsinkaan ei voi puhua.


Järkyttävintä Suomen taloustilanteessa on se, että vaihtoehtoisia ratkaisuja ei käsitellä julkisuudessa.

Mukisematta on hyväksytty se mielipuolinen asetelma, että valtiot anovat lainaa kansainvälisiltä sijoittajilta.

Rahan hallinnan tulee kuuluu valtiolle. Rahan ei pidä olla yksityisten pankkien luomaa velkaa vaan valtion tulee luoda itse rahansa. Pankeilta tulee poistaa oikeus velan luomiseen tyhjästä. Rahan luomista pitää valvoa ja kiertävää rahamäärää säädellä verottamalla. Valtion ei siis tule painaa rahaa loputtomiin.

Valtion luomalla rahalla voidaan maksaa kansalaiset tekemään töitä valikoiduille aloille. Näitä ovat esim. terveyden- ja vanhustenhoito, koulutus, poliisi, armeija, palokunnat, posti sekä rautatiet ja muut liikenneväylät.

Pankkeja ei tarvitse kansallistaa, mutta niiden toiminta tulee järkiperäistää. Näin valtion ei enää tarvitse pelastaa pankkeja. Suomi ei tarvitse ulkomaista velkaa, kun sillä on oma raha, keskuspankki ja päätösvalta.

Ennen pitkää on pakko palata perusasioiden ääreen. Suomi tarvitsee oman rahan, keskuspankin ja itsenäisen lainsäädännön.

http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/147710-suomi-tarvitsee-oman-rahan-keskuspankin-ja-itsenaisen-lainsaadannon

Äänestä

James Hirvisaari /m11
Olli Immonen /ps
Teuvo Hakkarainen /ps
Markus Mustajärvi /vr
Pertti Virtanen /ps
Jyrki Yrttiaho /vr
Vesa-Matti Saarakkala /ps
Jussi Halla-aho /ps
Juho Eerola /ps

Tulee olemaan mielenkiintoista nähdä, millaista keskustelua tämä lakialoite herättää. Eurokiimainen media tuskin uskaltaa siitä juurikaan uutisoida. EU:sta ja eurosta eroamisen mahdollisuudet ovat näiden eurovaalien suuria tabuja.

Kansanäänestystä tullaan vastustamaan muun muassa sillä perusteella, että johan siitä asiasta on kertaalleen äänestetty, vaikka se EU, joka meille 20 vuotta sitten luvattiin oli aivan erilainen kuin nykyinen, salaa liittovaltioksi muuttuva velkaunioni. Kansanäänestystä tullaan vastustamaan myös kaikilla muilla tavanomaisilla vastaväitteillä suoraa demokratiaa kohtaan, kuten että kansa on tyhmää eikä osaa perehtyä asioihin, kansa voisi äänestää ihan väärin, kansa ei voi tietää, haluaako olla EU:ssa vai ei, kyllä poliitikot tietävät paremmin jne.

Minun mielestäni jokaisen itseään eurokriittiseksi tai edes demokratian kannattajaksi kutsuvan kansanedustajan olisi pitänyt allekirjoittaa tuo lakialoite. Myös vakaumukselliset EU:n ja liittovaltion kannattajat olisivat voineet allekirjoittaa sen huoletta, jos uskovat, että kansan enemmistö on heidän kanssaan samaa mieltä EU:n siunauksellisuudesta.

http://jarileino2011.puheenvuoro.uusisuomi.fi/166815-kansanaanestys-suomen-eroamisesta-euroopan-unionista

Äänestä

http://jarmonevalainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/164273-kansanaanestys-suomen-euroopanunionin-jasenyydesta

änään sitten James Hirvisaari M11 teki sen minkä kuka vaan yksittäinen kansanedustaja olisi pystynyt tekemään (ilman puoluekuria) ihan koska vaan.
Hirvisaaren oli lähdettävä Perussuomalaisista ennen kuin tämä lakialoite tuli mahdolliseksi.
Kukaan muu kansanedustaja ei ole tehnyt näin paljon tämän asian eteen KOSKAAN.

Nimittäin lakialoitteen – kansanäänestysestä Suomen eroamisesta EU:sta.

Tilanne on nyt sama kuin olis saatu kansalaisaloitteella kerättyä vaadittavat 50 000 nimeä alle. Asia ei kuitenkaan maistunut Soinille, Kataiselle, Urpilaiselle, Niinistölle, Räsäselle, Haglundille, Sipilälle tai Arhinmäelle, jotka kaikki sanoituivat irti kansalaisaloitteesta. Osa (mm.Soini) sanoi suoraan että tällaista ei pidä missään nimessä järjestää eikä tällaista voi kannattaa.

Tällaisia vellihousuja meillä on eduskunnassa poulueittensa johdossa. On hyvä että joku uskaltaa kantaa todellista vastuuta asioista ja tehdä oikein tilanteessa jossa on helpompaa kulkea lampaana kohti teurastamoa kuin ajatalla omilla aivoillaan ja tehdä omat ratkaisut.

Kiitos James Hirvisaari
_____________________

Soini EU-kriitikko vastustaa kansanäänestystä????

Äänestä

Perussuomalaisilla on Eduskunnan suurimpana oppositiopuolueena mahdollisuus nostaa EU-asiat suuren salin keskusteluun välikysymyksellä ilman muiden puolueiden apua. Niin usein kuin on tarpeen.

http://timosoini.fi/
________________
Ei vain ole nostettu, kertaakaan,eurostakaan ei edes puoluekokouksessa saanut puhua.

Onko tämä näpäytys näille pojille jotka ovat mukana lakialoitteessa?

Äänestä

Soinia on varmaan raivostuttanut kun puolueen pojat uskaltavat osallistua tuohon , ilman lupaa.

Olisi kyllä hyvä jos persut tekisi EU;sta ja eurosta välikysymyksen,
sitä keskustelua haluaisin kuulla monesta lähteestä.

Taitaa vain olla turha toive, Soini suostuu kaikkeen, oma oksa on
tärkeämpi kuin kansan hyvinvointi.

Kauanko menee ennenkuin nuo edustajat vaihtavat puoluetta?

Äänestä

Eu.lta 100 miljardin tukipaketti suomeen,jolla maksetaan velat
pois,ja sen jälkeen annetaan koko summa anteeksi,kuten Kreika-
lekkin on osa annettu.

Ja ei kokkareitten tilille.

Äänestä

slanti haki Euroopan unionin jäsenyyttä heinäkuussa 2009, kun sen talous oli ajautunut suuriin vaikeuksiin.[4] Elokuussa 2013 se kuitenkin veti EU-jäsenyysneuvottelijansa pois Brysselistä.[5]

Vuoden 2012 työttömyysposentti oli noin kuusi prosenttia. Tammikuussa 2013 Islanti voitti Euroopan vapaakauppajärjestössä (EFTA) Icesavesta käydyn oikeudenkäynnin. EFTA päätti Islannin hyväksi, ettei sen yksittäisten kansalaisten tarvitse maksaa pankkiirien keinotteluista, eikä näin ollen korvata Alankomaissa ja Britanniassa syntyneitä tappioita. Vararikkoon menneen Landsbankin jäämistön uskotaan kuitenkin jopa ylittävän Britannian ja Alankomaan vaativan korvaussumman ja osa summasta onkin jo korvattu. EFTA:n päätöksestä huolimatta Islanti aikoo jatkaa lainojen takaisinmaksua konkurssipesästä.[1]

http://fi.wikipedia.org/wiki/Islanti

Näin pankit vastuuseen,omista mokistaan ne ei kuulu kansan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


omillaan oltais kirjoitti:

http://jheyno.puheenvuoro.uusisuomi.fi/144348-kansantaloutta-ilman-kyyneleita-ix-pitaako-valtion-ulkomaiset-velat-maksaa

Miten velasta ”selvitään”?



Valtiolla on useita tapoja ”selvitä” tilanteesta. ”Suoraselkäisin” - eli poliittisesti ja kansantaloudellisesti typerin – on maksaa valtionvelka pois. Romania tomi näin Ceausescun aikana, ”kiristi vyötä”, maksoi velat - ja teki käytännössä konkurssin.Ceausescun hallinto kaatui.


Lopputulos oli Kreikan ja Sudanin kohdalla käytännössä sama.



Alkuperäisen kysymyksen kannalta kaikki vaihtoehdot ovat yhtä hyviä – sekä valtioiden että pankkien kannalta: Valtion ulkomaista velkaa ei kannata maksaa, eikä suurin osa lainoittajista edes odota sitä. Suomen asiantuntemattomuuteen perustuva käytäntö asiassa on johtanut parhaaseen luottoluokitukskeen ja sitä tietä siihen, että maa velkaantuu jatkuvasti lisää. Pitkällä tähtäyksellä paras luottoluokitus tekee Suomesta tärkeän maksumiehen – kun muiden velat ovat kyseessä.



Edessä on Suomen kansantalouden väistämätön kassakriisi, koska maalla ei enää ole omaa talous- eikä rahapolitiikkaa.
______________________________________________
Tämä kannattaa lukea, myös Pesonen kirjoitti että velkoja ei pidä
maksaa ainakaan ilman kansanäänestystä,
Islantihan kieltäytyi maksamasta ja niin on tehnyt moni muukin maa.
_____________________________________________________


http://ipu.fi/ex-jenkkiministeri-suomelle-miettisitte-edes-eroa-eurosta/


hes kaikki, mitä olemme tottuneet kuulemaan rahatalouden toiminnasta, on väärin, Newman väittää.

– Vapaasti kelluva valuutta poistaisi budjettivajeongelman. Jos Suomella olisi oma valuuttansa, valtio voisi tehdä heikkoina aikoina sellaista finanssipolitiikkaa, jonka se katsoisi tarpeelliseksi talouden tukemiseksi.

Newmanin mukaan valtio – jonka osa keskuspankki on – luo rahaa omassa valuutassaan yksinkertaisesti elektronisina transaktioina pankkijärjestelmässä.

– Valtiolla ei ole mitään operatiivista tarvetta verottaa tai lainata käyttääkseen rahaa. Se voi luoda rahaa niin paljon kuin se tarvitsee. Kyse on vain kirjanpidollisista merkinnöistä.

Newman myöntää, että veroilla ja velkapapereiden liikkeellelaskulla on tärkeä rooli kysynnän sääntelyssä, rahan arvon ylläpitämisessä ja rahapolitiikassa. Ne eivät kuitenkaan ”rahoita” rahapoliittisesti itsenäisen maan toimintaa operatiivisessa mielessä.
_______________________________________
Tämä menee nyt yli ymmärrykseni, mutta oma raha olisi toiveeni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu