Käytiin 13 000 vuotta sitten
http://yle.fi/uutiset/vanhimmat_tunnetut_sodan_uhrit_kuolivat_13000_vuotta_sitten/7357046
http://yle.fi/uutiset/vanhimmat_tunnetut_sodan_uhrit_kuolivat_13000_vuotta_sitten/7357046
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tämä ei nyt oikein mitenkään käy raamatulliseen ajanlaskuun,jossa maailma on noin 6000,korkeintaan 10000 vuotta vanha.
Nämähän ovat epäilemättä aivan ensimmäisiä ihmisiä kuitenkin,saisikohan tositiede tehtyä DNA-analyysin,jotta voisimme verrata heidän rappeutumatonta perimäänsä omaan,jo varmastikin paljon perisynnistä kärsineeseen?
Virheellisesti ajoitettu. Mitään ristiriitaa ei siten ole. :-)
Voi volla melko varma, että tuon kokoisia "sotia" oli käyty paljon aikaisemminkin. Ihminen kun on mitä on.
Ainoatakaan todistetta sen puolesta, että nämä luurangot olisivat 13,000 vuotta vanhoja, ei kuitenkaan ole.
Todisteita maapallon nuoren iän puolesta kuitenkin löytyy valtavasti.
http://www.icr.org/article/evidence-for-young-world/
Tosin jo se että Raamattu ilmoittaa maapallon iäksi 6000 vuotta jo yksinään riittää todisteeksi, koska Raamattu on historiallista ilmoitusta ja Jumalan sanaa.
Miten helkkarissa sä viitsit? Eikö tosiaan ole parempaa tekemistä?
Kumma kyllä,yksikään vakavasti otettava taho ei määrittele maan ikää tuhansilla vuosilla.
Jo pari sataa vuotta sitten ikähaarukka oli miljoonissa tai kymmenissä miljoonissa vuosissa.
Kretionistisen tieteen saavutukset loistavat edelleen poissaolollaan.
"Tosin jo se että Raamattu ilmoittaa maapallon iäksi 6000 vuotta jo yksinään riittää todisteeksi"
Mutta kun ei riitä. Moiselle väitteelle tarvitaan tieteellistä näyttöä, ei satukirjaa.
Yhdessä asiassa riittääkin:
"Tosin jo se että Raamattu ilmoittaa maapallon iäksi 6000 vuotta jo yksinään riittää todisteeksi,.."
Siis siinä, ettei Raamatun teksti ole absoluuttisen virheetöntä.
Herranen aika. Raamatussa EI missään sanota, miten vanha maapallo on. Iän määritteli piispa Ussher 1600-luvulla.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ussher_chronology
Akkanen Mette on kerrankin oikeassa.
Tosin ei piispa Usher eikä varsinkaan anteeksipyytäjätyhjäpääarkkipiispa osaa kumpikaan Raamatusta maapallon ikää määritellä.
Aatamin lapsen aivot ?
http://www.tekniikkatalous.fi/innovaatiot/8 000 vuotta vanhaa harmaata massaa maailman vanhimmat sailyneet ihmisaivot loydetty/a998495?service=mobile