jeep trac-lock

Onko kellään käytännön kokemuksia tuosta Jeep Cherokeen taka-akselin trac-lock:n toiminnasta. Kuinka tiukka sen kuuluisi olla? Pitäisikö sen avulla selvitä ristiriipunnasta?
3931
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

löytyy www.off-road.com/jeep/cherokee -sitelta. Siellä on eri lukkotyyppien vertailujuttu ja track-locin asennusjuttu (technical articles - drive train)
Trac-Loc on 'limited slip' -lukko, joka vaatii toimiakseen toiseltakin pyörältä edes hieman pitoa, eli ei taida toimia, jos pyörä on kokonaan ilmassa (tai nastaton rengas vesiliukkaalla jäällä). Sen sijaan se toimii hyvin käytännön talvikeleillä ym. eikä haittaa ajoa kestopäällysteellä.

Äänestä
  • Kiitoksia vinkistä, tuolta löytyi vastaus omaan juttuuni. Pari kertaa olen testannut tilannetta, jossa pyörä on noussut lähes ilmaan. Siinä vaiheessa alkaa pyörät sutimaan tyhjää, eikä vetoa siirry toiselle puolelle riittävästi. Sen sijaan esim. pehmeässä hiekassa lukko toimii, kun molemmat pyörät ovat vain suht' tasaisesti maassa kiinni.

    Ei siis ole kuitenkaan mitään vikaa.

    Äänestä

  • jeepula kirjoitti:

    Kiitoksia vinkistä, tuolta löytyi vastaus omaan juttuuni. Pari kertaa olen testannut tilannetta, jossa pyörä on noussut lähes ilmaan. Siinä vaiheessa alkaa pyörät sutimaan tyhjää, eikä vetoa siirry toiselle puolelle riittävästi. Sen sijaan esim. pehmeässä hiekassa lukko toimii, kun molemmat pyörät ovat vain suht' tasaisesti maassa kiinni.

    Ei siis ole kuitenkaan mitään vikaa.

    Edellinen GM:n lukkoperävehje jäi pihalle parikin kertaa, kun oli vetinen jäälaikku toisen takapyörän alla, niin ettei lukko saanut tarpeeksi vastusta napatakseen kiinni.
    (No kyllähän se lähtee aikansa hinkattuaan, kun jää vähän sulaa renkaan alta).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeepula kirjoitti:

Onko kellään käytännön kokemuksia tuosta Jeep Cherokeen taka-akselin trac-lock:n toiminnasta. Kuinka tiukka sen kuuluisi olla? Pitäisikö sen avulla selvitä ristiriipunnasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu