Ensimmäisiä maataistelutappioita puolin toisin

Yksi israelilainen sotilas on kaatunut ja kaksi haavoittunut.
11 palestiinalaista kuollut. Heistä suurin osa siviilejä.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • Eli ongelmana eivät tämän juutalaismiehen mukaan ole arabit, muslimit, juutalaiset, israelilaiset vaan sionismi tai sen omituiset käytännöt.

    Äänestä

Juutalaisille sotilaille tämä on erittäin vaikea tilanne, koska Hamas vangitsee siviilit koteihinsa, eikä päästä heitä suoja-alueelle, kuten Israel on kehoittanut siviilejä pakenemaan.

Sotilaat näyttävät olevan nuoria opiskelijapojan näköisiä, silmälasipäisiä hoikkia nuorukaisia ja voi vain kuvitella miltä äideistä tuntuu, kun pojat joutuvat lähtemään, eikä tiedä palaavatko koskaan.

Ristiriitaa aiheuttaa vielä se, että he joutuvat suojelemaan omia kansalaisia ja todennäköisesti saavat taas koko maailman vihat, kun tulee siviiliuhreja, joita kehoituksista huolimatta Hamas ei päästä alta pois.

Raskas tehtävä pojilla, hyvin raskas. Melkein itkettää.

Äänestä
  • Gazan siviilit ovat siirtyneet joukoittain YK:n ja Kirkon suojaleireihin.

    Toivoa vain sopii ettei Israel TAAS pommita niitäkin.

    Äänestä

  • KTS (Ei kirj.) kirjoitti:

    Gazan siviilit ovat siirtyneet joukoittain YK:n ja Kirkon suojaleireihin.

    Toivoa vain sopii ettei Israel TAAS pommita niitäkin.

    Kirjoitetaan siviili, luetaan terroristi.

    Äänestä

  • Jani. kirjoitti:

    Kirjoitetaan siviili, luetaan terroristi.

    Ai jaa?

    Tuossa alempana kylläkin puhuit ihan päinvastaista mutta kaksisuuntaista mielialahäiriötä potevaa skitsofreenikkoa on toki vaikea ymmärtää.

    Äänestä

  • KTS ()Ei kirj.) kirjoitti:

    Ai jaa?

    Tuossa alempana kylläkin puhuit ihan päinvastaista mutta kaksisuuntaista mielialahäiriötä potevaa skitsofreenikkoa on toki vaikea ymmärtää.

    Kun sinä puhut tai kirjoitat siviili se todennäköisesti on terroristi terveen mielissä.
    Taisit tuossa yhdessä ketjussa jo sanoa terroristeja toisinajettelijoiksi,lol.

    Äänestä

Eli hamas ammuskelee taas siviilien selkien takaa, on ne rohkeita sotureita;)
UI ui ui ui ne uikuttaa kun Israel antaa isän kädestä.

Äänestä
  • Loistavaa, kerralla on sipaistava kaikki kuona pois ja sitä riittääkin .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KTS (Ei kirj.) kirjoitti:

Yksi israelilainen sotilas on kaatunut ja kaksi haavoittunut.
11 palestiinalaista kuollut. Heistä suurin osa siviilejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu