Auton ensimmäinen vuosikerta?

Voidaanko sanoa, että uuden facelift-mallin tullessa sen ensimmäinen vuosikerta on laadullisesti huonoin? Tehdashan kykenee tekemään muutoksia sitä mukaa kun se kuulee kentältä auton mahdollisista lastentaudeista.

Pohdin tätä sitä taustaa vasten, että nyt on ostolistalla erään merkin ensimmäinen vuosikerta, mutta olen tullut hieman toisiin ajatuksiin - olisiko sittenkin fiksumpaa ostaa kyseisestä mallista sen 2-3 vuotta nuorempi versio? Tai voidaanko jopa sanoa, että viimeinen vuosikerta ENNEN uutta faceliftia on aina sen koppamallin laadullisesti paras auto?

Ajatuksia, kiitos!
1173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Facelift malli voi olla hyväkin, auton perustekniikka on jo koeteltu, faceliftissä on vaan paranneltu ajan tasalle yksityiskohtia ja korjailtu mahdollisia lastentauteja, alkuperäisen mallin suunnitteluvirheitä tms.

Sen sijaan täysin uudessa korimallissa saattaa olla lapsuksia alkupään autoissa, ainakin euromerkeissä. Japanilaismerkit ovat yleensä hyviä ensimmäisestä versiosta lähtien. Kannattaa myös katsella autonvalmistejien omistussuhteita, jotkut perinteisesti japsimerkkeinä tunnetut ovatkin euromerkkien omistamia ja laatu vajonnut sen myötä eurotasolle... omistin kerran sen merkkisen auton joka oli ajalta ennen ko. omistusjärjestelyä niin katsastusmieskin totesi melkeimpä helpottuneena että tähän ei onneksi ole vielä *piip* sotkeneet käsiään :D

Äänestä
  • Noh, paljastetaan sen verran, että tutkassani on nyt ollut Octavia 2005. Octaviaahan tehtiin ensin vuosina 1997-2004 melkein samalla versiolla. Pohdin, tuliko 2005 vielä aivan priimaa tuosta "toisen sukupolven" faceliftistä vai ovatko vasta vuoden 2007-> versiot ostamisen arvoisia.

    Äänestä

  • mitä vuotta ostaisin kirjoitti:

    Noh, paljastetaan sen verran, että tutkassani on nyt ollut Octavia 2005. Octaviaahan tehtiin ensin vuosina 1997-2004 melkein samalla versiolla. Pohdin, tuliko 2005 vielä aivan priimaa tuosta "toisen sukupolven" faceliftistä vai ovatko vasta vuoden 2007-> versiot ostamisen arvoisia.

    vuosien varrella mallista uusitaan ja korjataan tauteja pois, ei aina ja joskus muutetaan joitain juttuja ja aina asiat ei mene parempaan suuntaan. Mutta keskimääri varmaankin auto paranee vuosimallien mukaan hieman, mutta uusi malli voi olla huomattavasti parempi kuin edeltäjänsä. Mitään varmaa ja yleistä ei pysty sanomaan.

    Äänestä

  • Japanilaiset ovat luopuneet laajoista koeajoista ennen tuotantomallin valmistusta jo kymmeniä vuosia sitten, kuten kaikki muutkin. Ennen ajettiin miljoonia testikilometrejä ennen lopullista tuotantoversiota, mutta siitö on jo kymmeniä vuosia. Nyt tosin osataan jo simuloida olosuhteita hyvin ja nopeuttaa testejä, mutta kyllä se viimeinen silaus tapahtuu asiakkaan toimesta ja siksi näitä takaisinkutsuja tulee paljon ja autoja päivitetään ensimmäisissä huolloissa. Ja siksi ensimmäiset vuodet pitää käyttää merkkiliikkeen huoltoa.

    Äänestä

  • pelkkää pekulontia kirjoitti:

    vuosien varrella mallista uusitaan ja korjataan tauteja pois, ei aina ja joskus muutetaan joitain juttuja ja aina asiat ei mene parempaan suuntaan. Mutta keskimääri varmaankin auto paranee vuosimallien mukaan hieman, mutta uusi malli voi olla huomattavasti parempi kuin edeltäjänsä. Mitään varmaa ja yleistä ei pysty sanomaan.

    Onko sinulla kokemusta jostain merkistä, jossa olet siirtynyt seuraavaan facelift-malliin? Nimenomaan siihen ensimmäiseen vuosikertaan.

    Äänestä

  • koettua faktaa kirjoitti:

    Japanilaiset ovat luopuneet laajoista koeajoista ennen tuotantomallin valmistusta jo kymmeniä vuosia sitten, kuten kaikki muutkin. Ennen ajettiin miljoonia testikilometrejä ennen lopullista tuotantoversiota, mutta siitö on jo kymmeniä vuosia. Nyt tosin osataan jo simuloida olosuhteita hyvin ja nopeuttaa testejä, mutta kyllä se viimeinen silaus tapahtuu asiakkaan toimesta ja siksi näitä takaisinkutsuja tulee paljon ja autoja päivitetään ensimmäisissä huolloissa. Ja siksi ensimmäiset vuodet pitää käyttää merkkiliikkeen huoltoa.

    Miksi ihmeessä ovat luopuneet? Kustannussyistä varmaan, mutta tuleeko se tosiaan halvemmaksi jättää testaamatta ja sitten kutsua pari miljoonaa Aurista korjattavaksi jälkikäteen? Ihme paikassa säästävät.

    Äänestä

Kyllähän tuo on tuttu tarina, ja miksei pitäisi paikkaansa. Ja jos malli-ikä on 6 vuotta on jo sen varustelutasoissakin tapahtunut muutoksia. Esim. ensimmäisessä ei ole ilmastointia, viimeisessä se on vakiona.

Varmastikin osa koetellusta tekniikasta voi siirtyä vanhasta mallista uuteen. Vaikkapa Ford Sierran tullessa markkinoille kehuttiin sitä aikanaan nykyaikaiseksi. Mutta siinä oli silti Taunuksen moottori.

Jälleenmyyntiarvo lienee aikanaan asia jossa vanhan malli ostaja häviää jos päivitys on ollut huomattava.

Uuden Octavian akseliväli on pidentynyt 10 cm, eli se mitta kasvoi pikkuautoluokasta perheautoluokkaan vaikka ei auton sisätiloja tai ajoa olekaan moitittu. BMW:n 1-sarjassa (2,69 m) on vielä vähän pidempi akseliväli nyt, aiempi on samanmittainen kuin Renaultin Cliossa (2,57 m).

Äänestä
  • http://www.youtube.com/watch?v=EJ46ta2Rwnc

    Tuon englantilaisen koeajon mukaan Octavia on kyllä hyvä auto. Itsekin kiinnostuin nyt kun se on kasvanut ja keula on pikkaisen nätimpi.

    TM:n vertailussa uusi Skoda oli hiljaisin verrattavista (mukana äänettömäksi miellettävä Auris hybrid), ja sisätilojen melu on merkittävä asia jota harvemmin voi itse mitata ja vertailla sitä muihin kokoluokan autoihin. Sekään ei ole mikään kokoluokan vakio-ominaisuus vaikka helposti luulisikin että se vaatisi ns. premiummerkin jotta auto ei olisi meluisa.

    Aiemmin Renault Megane II oli luokkansa hiljaisin, mutta sen saa silti käytettynä todella halvalla. Uusi malli ei ole ihan yhtä hiljainen, se on sporttisempi ajoltaan. Siinä taas vikaherkkyyden pitäisi olla paljon parempi kuin tuon Megane II alkuvuosien mallien.

    Äänestä

  • Minua kiinnostaa etupäässä luotettavuus tärkeimpien osien osalta, kuten vaihteisto, moottori, jarrut etc.

    Nykyisen Octaviassa minua harmittaa sisämelu, vuotavat tiivisteet, ikkunat, mutta muutoin olen melko tyytyväinen. Olisi tympeää vaihtaa 8 vuotta uudempaan ja huomata, että kaiken maailman uusien härpäkkeiden ja uudistusten takia saankin tavallaan huonomman tilalle, jatkuvaa eri namiskojen laittoa.

    Tosin, ei kai sellaista varmuutta paremmasta voi saada, vaikka hankkisikin käytettynä monta vuotta uudemman auton. Vai voiko? No, jos autossa ei ole täydellistä huoltohistoriaa, menetän aina kiinnostukseni.

    Äänestä

Ajattelin että aloittaja on ostamassa uutta autoa joissa voi esiintyä takuuna korjattavia lastentauteja.
Käytettyä ostaessa auton teknisellä kunnolla on suurempi merkitys, lastentaudit lienee mahdollisista ongelmista pienimpiä.

Äänestä

2005 Octaviasta on lastentaudit edellinen omistaja jo korjauttanut (jos niitä koskaan ollutkaan)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä vuotta ostaisin kirjoitti:

Voidaanko sanoa, että uuden facelift-mallin tullessa sen ensimmäinen vuosikerta on laadullisesti huonoin? Tehdashan kykenee tekemään muutoksia sitä mukaa kun se kuulee kentältä auton mahdollisista lastentaudeista.

Pohdin tätä sitä taustaa vasten, että nyt on ostolistalla erään merkin ensimmäinen vuosikerta, mutta olen tullut hieman toisiin ajatuksiin - olisiko sittenkin fiksumpaa ostaa kyseisestä mallista sen 2-3 vuotta nuorempi versio? Tai voidaanko jopa sanoa, että viimeinen vuosikerta ENNEN uutta faceliftia on aina sen koppamallin laadullisesti paras auto?

Ajatuksia, kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu