Heinäkuu 1947

Kerettiläinen

Tämä kysymys sopii Suomi24:n "Historia"-palstalle:

Heinäkuussa 1947 Suomi joutui luovuttamaan aluettaan Venäjä/NL:lle.

Aseet eivät tällä kertaa puhuneet. Suomella ei ollut mahdollisuuksia panna vastaan.

Mitä tapahtui ?


Oikeastaan yhtä hyvin voidaan kysyä: miksi asiasta on vaiettu ? Yleensä kun toinen valtio vaatii itsenäisen valtion aluetta itselleen, asiasta nousee vähintäänkin keskustelu.

Tämä asia on kuitenkin tarkoituksellisesti painettu pimentoon. Vai mitä arvelette - miksi asiasta on edelleenkin erittäin vaikea saada tietoa ?

Kyllä - myönnän suoraan. Nostan asian esille esimerkkinä siitä, miten Venäjä/NL toimii tarkoituksellisen imperialistisesti. Haastan historiasta kiinnostuneet kommentoimaan.

Jos kukaan ei mitään löydä, kertoo sekin historiantuntemuksestamme jtkn ....

8

1370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utelias

      Mitäs alueita heinäkuussa 1947 luovutettiin?

      Pariisin rauhansopimus tehtiin helmikuussa ja laki säädettiin eduskunnassa huhtikuussa (http://www.finlex.fi/sopimukset/index.html).



      Ote Pariisin rauhansopimuksesta:
      "katsoen siihen, että Suomi, tultuaan Hitlerin Saksan liittolaiseksi ja osallistuttuaan sen rinnalla sotaan Sosialististen Neuvostotasavaltojen Liittoa, Yhdistynyttä Kuningaskuntaa ja muita Yhdistyneitä Kansakuntia vastaan, on osaltaan vastuussa tästä sodasta;

      ottaen kuitenkin huomioon, että Suomi 4 päivänä syyskuuta 1944 täysin keskeytti sotatoimet Sosialististen Neuvostotasavaltojen Liittoa vastaan, irtautui sodasta Yhdistyneitä Kansakuntia vastaan, katkaisi suhteensa Saksaan ja sen satelliitteihin ja että se, solmittuaan 19 päivänä syyskuuta 1944 aselevon Sosialististen Neuvostotasavaltojen Liiton ja Yhdistyneen Kuningaskunnan hallitusten kanssa, jotka toimivat Suomen kanssa sodassa olevien Yhdistyneiden Kansakuntien puolesta, on lojaalisti täyttänyt välirauhansopimuksen ehdot;

      ja ottaen huomioon, että Liittoutuneet ja Liittyneet Vallat sekä Suomi ovat halukkaita solmimaan keskenään rauhansopimuksen, joka oikeudenmukaisuuden periaatteiden mukaisesti ratkaisee ne kysymykset, jotka edellämainittujen tapahtumien seurauksena vielä ovat jääneet avoimiksi, ja joka muodostaa perustan ystävällisille suhteille niiden välillä tehden siten mahdolliseksi Liittoutuneille ja Liittyneille Valloille tukea Suomen anomusta päästä Yhdistyneiden Kansakuntien jäseneksi ja niinikään liittyä jokaiseen Yhdistyneiden Kansakuntien turvin solmittuun yleissopimukseen;

      ovat tämän vuoksi päättäneet julistaa sotatilan lakanneeksi ja tässä tarkoituksessa tehdä tämän rauhansopimuksen sekä ovat tämän mukaisesti nimittäneet allekirjoittaneet täysivaltaiset edustajat, jotka, esitettyään, oikeiksi ja asianmukaisiksi havaitut valtakirjansa, ovat sopineet seuraavista määräyksistä: "

    • Overtravel

      Tarkoitatko Jäniskosken aluetta, ehkä Itä-Lapissa? Käsitykseni mukaan se myytiin rahasta.

      • Utelias

        Eikös Jäniskoskestakin säädetty laki Huhtikuussa?


    • Tiedossa on...

      Jäniskosken voimalan tapaus... Neuvostoliitto keksi vielä tarvitsevansa Jäniskosken voimalan tukemaan energiantarvettaan Kuolan niemimaalla. Eli asia ratkaistiin rajansiirrolla Neuvostoliiton hyväksi. Tämä taisi olla sitten viimeinen rajansiirto maiden välillä.

    • Grustnij

      Mikähän tässä Jäniskosken myymisessä nyt lie niin merkittävää, että siitä pitää useampi avaus tehdä?

      Suomi möi Jäniskosken, josta saksalaiset olivat tuhonneet voimalan. NL halusi sinne uuden voimalan ja taisi olla IVO, joka sen rakensi (ensimmäinen ulkomailta tullut vesivoimalatilaus sille). Hyödyksihän tuo kauppa tuntui olevan Suomelle.

      Aivan samanlaista maakauppaa kuin Saimaan kanavan NL:n puoleisen osan vuokraaminen, onko se sitten suomalaista imperialismia?

    • Kerettiläinen

      Kyllä. Odotin vastauksia vuorokauden. Tietäviä löytyi.

      Kysymys todella on Paatsjoen laaksosta. Virallisesti kysymys oli kaupasta, jolla maksettiin saksalaisille määrättyjä korvauksia. Suomalaisten velkaa siis (taas ;)).

      Käsitteellä "Stalinin sormi" tarkoitetaan rajanvetotilannetta, jossa venäläinen viimekädessä huomaa, että toiselle onkin jäämässä jtkn pientä.

      Eniten tässä pikku debatissa noussee esille nimim. Grustnij´n kommentit. Hänhän on todella tarkka:

      "Mikähän tässä Jäniskosken myymisessä lie niin merkittävää että siitä pitää useampi avaus tehdä?"

      Aivan. Ei tällaista asiaa pidäkään avata.

      Ja jatkaa:

      "Aivan samanlaista maakauppaa kuin Saimaan kanavan vuokraaminen"

      Totta kai. Suomen kuuluu maksaa Venäjälle Saimaan kanavan käytöstä. Koko kanava-alue merelle asti on Venäjän oma. Venäjä maksoi kalliisti tämän vanhan venäläisen alueen vapauttamisesta viime sodassa.

      Nimim. Grustnij´ta kiinnostaa varmasti maailmanpolitiikka. Sieltä löytyy kivoja rinnastuksia.

      Voidaanhan esimerkiksi ajatella, että Panaman kuuluisi maksaa vuokraa suurvalta USA:lle. Panaman alueella kun on yksi kanava, ja USA:ssa kaunis kieli, mielenkiintoisia naisia ja muuta hienoa.

      Minun mielestäni Paatsjoen ja voimalan ottaminen on silkkaa isovenäläistä imperialismia.

      Tietysti saatan olla väärässäkin. En ehkä ymmärrä sitä, miten asioiden kuuluu olla.

      • arska

        ..heittäen ulkomuistista, ilman historiankirjoitukseen tai "googletukseen" nojaamista. Tarkoittiko termi "stalinin sormi" kuitenkin Ensoa? Sitä, että rauhanneuvottelussa suuren kartan ollessa esillä uuden rajan piirtäjä veti viivaa kunnes tuli vastaan Enson kohdan kartalla peittävä sormi joka kuului generallismukselle?


      • Kerettiläinen
        arska kirjoitti:

        ..heittäen ulkomuistista, ilman historiankirjoitukseen tai "googletukseen" nojaamista. Tarkoittiko termi "stalinin sormi" kuitenkin Ensoa? Sitä, että rauhanneuvottelussa suuren kartan ollessa esillä uuden rajan piirtäjä veti viivaa kunnes tuli vastaan Enson kohdan kartalla peittävä sormi joka kuului generallismukselle?

        Joo, useimmiten viitataan Ensoon. (Grustnij varmaankin puhuisi Svetogorskista -heh ;))
        Enso se on.

        Termiä voi toki käyttää muissakin imperialistien rajankäynneissä. Useimmiten kyseessä kyllä on sormen sijasta nyrkki.

        Ja nyrkkiä lykkää nimim. grustnij...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe