Seitsämän tuntia unta riittää

Enää ei tarvitse nukkua kahdeksaa tuntia, jokainen saa tunnin lisäaikaa, eikö tämä ole todella hyvä uutinen? Elämä menee hukkaan nukkuessa!

http://www.hs.fi/terveys/Tutkijat Seitsemän tuntia sopivasti unta liian pitkät yöunet vaarallisia terveydelle/a1406000152636?ref=tf_iHSisboksi300-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage&jako=2eac69a0e8d94151a25c72f433722103
1055
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eli ei saa nukkua pidempään?!

Äänestä

Minä nukun noin yhdeksän tuntia. Ensin seitsemän tuntia, sitten tuhti aamupala ja pariksi tunniksi nukkumaan. Kun herää on virkeä. Onneksi on työtön, muuten ei tälläiseen ylellisyyteen olisi aikaa.

Äänestä

työaika pidemmäksi, eläkeikä korkeammaksi, juhlapyhät viikonloppuun,
yöunet 7 tuntiin.

Voi hyvänen aika, hahaha eihän tuollaista voi missään olla

Äänestä
  • Työaikaa voidaan pidentää tunnilla päivässä, ilman palkankorotusta, koska ihmiset voivat nousta tuntia aikaisemmin. Tämä lisäisi Suomen kilpailukykyä ja työllisyyttä.

    Äänestä

Siinä taas jokut hörhöt tutkijat tekee omia hörhöjä päätelmiä unen pituudesta.
Jokaisella ihmisellä on erilainen unentarve.
Joku voi pärjätä alle 6 tunnin yöunilla ja jotku tarvii yli 8 tunnin yöunia.
Muutaman kerran on tullut nukuttua 7 tunnin yöunet ja voin sanoa, että olo oli väsynyt, kärtyinen, horrosmainen ja ajatus pätki koko ajan.
Yleensä nukun 8 tuntia, mutta harvemmin sitä saa 10 tuntia enempää nukkua, vaikka nukuttais.
Joskus harvoin, kun on ollu joku vatsatauti ja sen jälkeen kun on saanut nukkua oikein kunnolla lähes 12 tuntia, niinvoin sanoa, että olo on ollut todella hyvä.
Ei väsymystä ja olo sen jälkeen on ollut harvinaisen pirteä, eikä iltapäivällä ollut sellaista väsymyksen tunnetta, kuin 8 tunnin yöunilla.

Tutkijat ei ole ottaneet huomioon ilmastollisia vaikutuksia.
Kesällä, kun on valoisaa ja hellettä, niin ei pysty nukkumaan montaa tuntia.
Talvella sitävastoin, kun aamulla on pimeää myöhään, kylmää, lunta, räntää, jäätä ja vesisadetta, niin talvella väsyttää paljon enemmän.
Mielummin sitä nukkuu ja näkee kesäistä unta, kuin herää ylös pimeyteen ja joutuu sytyttämään sähkövalot, että näkis jotain ja lisäksi kirkkaat valot talvella pimeässä sytytettynä koskee silmiin, kuin porattais silmiä.

Äänestä

Yhdyn Partisen näkemykseen. Unen tarve (tunteja) on yksilöllinen, vaikka tähän asti on puhuttu 8-10 tunnin suosituksista, alle murrosikäisillä 10-12 tuntia.
Sydänsairaus-, diabetes- ja kuolematilastot kääntyvät laskuun, kun unen tarve vähenee. Samoin on toivoa neuroleptien pienemmästä kulutuksesta, sillä niitä on käytetty unilääkkeinä. Samalla aivojen lobotomia vähenee sen mukaan valtakunnallisesti.

Vuorokausiohjelmaan kuuluu muutakin kuin pelkkä nukkuminen, vaikka enemmistön mielestä minun kuuluisi nukkua 24/7/365 vuodessa. Todennäköisin tekijä suosituksille on ennenaikainen kuolema, kuten Amerikan lehti kirjoitti.

Äänestä

Tutkijat saavat työntää päänsäPERSEESEEN. Ihmisen mekanismi herättää sitten kun unta on saatu riittävästi. Jokaisen yön unentarve on täysin yksilöllinen riippuen menneen päivän tekemisistä. Sitä eivät tutkijat määrää että mikä on sopiva määrä unta.

Äänestä

Itse nukuin viimeyönä 7h 15 min.

Kuolenko minä piankin !!!

Äänestä

Eturauhasen hyvänlaatuien kasvu lyhentää monien miesten elinikää monilla vuosilla. Meidän suvun mielillä tämä yleinen vaiva.
Aikaisemmin minullekin tehtiin höyläyshoito. Sen teho on nyt heikentynyt. Lääkehoidosta huolimatta edes 3 h mittainen nukkuminen on jo harvinaista, Toisen siivun vielä goisaan ja eläkeläisenä ½-h päivätorkut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tunti lisää kirjoitti:

Enää ei tarvitse nukkua kahdeksaa tuntia, jokainen saa tunnin lisäaikaa, eikö tämä ole todella hyvä uutinen? Elämä menee hukkaan nukkuessa!

http://www.hs.fi/terveys/Tutkijat Seitsemän tuntia sopivasti unta liian pitkät yöunet vaarallisia terveydelle/a1406000152636?ref=tf_iHSisboksi300-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage&jako=2eac69a0e8d94151a25c72f433722103

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu