Enää ei tarvitse nukkua kahdeksaa tuntia, jokainen saa tunnin lisäaikaa, eikö tämä ole todella hyvä uutinen? Elämä menee hukkaan nukkuessa!
http://www.hs.fi/terveys/Tutkijat Seitsemän tuntia sopivasti unta liian pitkät yöunet vaarallisia terveydelle/a1406000152636?ref=tf_iHSisboksi300-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage&jako=2eac69a0e8d94151a25c72f433722103
http://www.hs.fi/terveys/Tutkijat Seitsemän tuntia sopivasti unta liian pitkät yöunet vaarallisia terveydelle/a1406000152636?ref=tf_iHSisboksi300-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage&jako=2eac69a0e8d94151a25c72f433722103
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eli ei saa nukkua pidempään?!
Minä nukun noin yhdeksän tuntia. Ensin seitsemän tuntia, sitten tuhti aamupala ja pariksi tunniksi nukkumaan. Kun herää on virkeä. Onneksi on työtön, muuten ei tälläiseen ylellisyyteen olisi aikaa.
työaika pidemmäksi, eläkeikä korkeammaksi, juhlapyhät viikonloppuun,
yöunet 7 tuntiin.
Voi hyvänen aika, hahaha eihän tuollaista voi missään olla
Työaikaa voidaan pidentää tunnilla päivässä, ilman palkankorotusta, koska ihmiset voivat nousta tuntia aikaisemmin. Tämä lisäisi Suomen kilpailukykyä ja työllisyyttä.
Siinä taas jokut hörhöt tutkijat tekee omia hörhöjä päätelmiä unen pituudesta.
Jokaisella ihmisellä on erilainen unentarve.
Joku voi pärjätä alle 6 tunnin yöunilla ja jotku tarvii yli 8 tunnin yöunia.
Muutaman kerran on tullut nukuttua 7 tunnin yöunet ja voin sanoa, että olo oli väsynyt, kärtyinen, horrosmainen ja ajatus pätki koko ajan.
Yleensä nukun 8 tuntia, mutta harvemmin sitä saa 10 tuntia enempää nukkua, vaikka nukuttais.
Joskus harvoin, kun on ollu joku vatsatauti ja sen jälkeen kun on saanut nukkua oikein kunnolla lähes 12 tuntia, niinvoin sanoa, että olo on ollut todella hyvä.
Ei väsymystä ja olo sen jälkeen on ollut harvinaisen pirteä, eikä iltapäivällä ollut sellaista väsymyksen tunnetta, kuin 8 tunnin yöunilla.
Tutkijat ei ole ottaneet huomioon ilmastollisia vaikutuksia.
Kesällä, kun on valoisaa ja hellettä, niin ei pysty nukkumaan montaa tuntia.
Talvella sitävastoin, kun aamulla on pimeää myöhään, kylmää, lunta, räntää, jäätä ja vesisadetta, niin talvella väsyttää paljon enemmän.
Mielummin sitä nukkuu ja näkee kesäistä unta, kuin herää ylös pimeyteen ja joutuu sytyttämään sähkövalot, että näkis jotain ja lisäksi kirkkaat valot talvella pimeässä sytytettynä koskee silmiin, kuin porattais silmiä.
Yhdyn Partisen näkemykseen. Unen tarve (tunteja) on yksilöllinen, vaikka tähän asti on puhuttu 8-10 tunnin suosituksista, alle murrosikäisillä 10-12 tuntia.
Sydänsairaus-, diabetes- ja kuolematilastot kääntyvät laskuun, kun unen tarve vähenee. Samoin on toivoa neuroleptien pienemmästä kulutuksesta, sillä niitä on käytetty unilääkkeinä. Samalla aivojen lobotomia vähenee sen mukaan valtakunnallisesti.
Vuorokausiohjelmaan kuuluu muutakin kuin pelkkä nukkuminen, vaikka enemmistön mielestä minun kuuluisi nukkua 24/7/365 vuodessa. Todennäköisin tekijä suosituksille on ennenaikainen kuolema, kuten Amerikan lehti kirjoitti.
Tutkijat saavat työntää päänsäPERSEESEEN. Ihmisen mekanismi herättää sitten kun unta on saatu riittävästi. Jokaisen yön unentarve on täysin yksilöllinen riippuen menneen päivän tekemisistä. Sitä eivät tutkijat määrää että mikä on sopiva määrä unta.
Itse nukuin viimeyönä 7h 15 min.
Kuolenko minä piankin !!!
Eturauhasen hyvänlaatuien kasvu lyhentää monien miesten elinikää monilla vuosilla. Meidän suvun mielillä tämä yleinen vaiva.
Aikaisemmin minullekin tehtiin höyläyshoito. Sen teho on nyt heikentynyt. Lääkehoidosta huolimatta edes 3 h mittainen nukkuminen on jo harvinaista, Toisen siivun vielä goisaan ja eläkeläisenä ½-h päivätorkut.
No se riippuu ihmisestä 8 on normaalin ihmisen, toiset tarvitsevat vain kuusi tuntia, sitten on ihmisiä jotka tarvitsevat 10 tuntia, mutta hyvin harvinaisia. Yksi tunti liian vähän untaja ongelman ratkaisu kykky laskee ja muu sellainen
http://www.amazon.com/Complete-Guide-Good-Nights-Sleep-ebook/dp/B00IX9Y6BE