Olen tullut siihen tulokseen, että itse asiassa Pakistanin tyylinen jumalanpilkkalaki on oikeudenmukainen. Pakistanissa jumalanpilkasta joutuu hirteen. Nämä voi kuulostaa raa'alta, mutta todellisuudessa jumalanpilkka on niin äärimmäinen raakuus, ettei siihen syyllistyneellä ole oikeutta valittaa itseensä kohdistuvasta raakuudesta.
Oikeus elämään on toki ihmisoikeus, mutta Jumalan oikeudet menevät poikkeuksetta ihmisten oikeuksien edelle - onhan Jumala luonut ihmisen, ja tästä syystä ihmisen on oltava nöyrä.
Oikeus elämään on toki ihmisoikeus, mutta Jumalan oikeudet menevät poikkeuksetta ihmisten oikeuksien edelle - onhan Jumala luonut ihmisen, ja tästä syystä ihmisen on oltava nöyrä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Juu, ja kristityt luonneet holokaustin.
Jeesuskin pelkää Jumalaa eikä uskalla mennä pelstamaan ketään toisen uskonnon mielestä teilattavaa ressukka/pommiin ajavaa Kristittyä
Mitä? miksei Jeesus pelastaisi? Sehän riippuu vaan siitä, että uskotko Jeesuksen pelastavan sinut. Voi olla hieman vaikeaa, jos uskonto on toinen. Monille taitaa se Allah ja Muhammed olla oleellisempi, kuin Jeesus. Nooh, minä uskon aseisiin, ne antavat minulle vallan päättää kuka täällä elää. Siis antavat minulle jumalallisen vallan lähimmäisiini.
Jaa, nettipoliiisille: Te veitte jo aseenkantolupani. Vuosia sitten. Voit ihan vapaasti tarkistaa.
minun mielestäni trollit pitäisi hirttää
Suomessahan kuolemanrangaistus jumalanpilkasta poistettiin laista jo 125 vuotta sitten. Sitä ennen se oli vuosisatoja voimassa, muualla Euroopassa ainakin 1600 vuotta yhtäjaksoisesti - mistä seikasta kristityt tietysti niin mielellään visusti vaikenevat.
Kristinusko tuli tännekin jo noin 1000 vuotta sitten. Sen jälkeen kristityiltä kestikin sitten vain vaivaiset 900 vuotta keksiä, että kuolemanrangaistus jumalanpilkasta ei ehkä olekaan oikein, eikä myöskään kiduttaminen, ruoskiminen eikä rovioilla polttaminen. Miksi? Miksi se kesti tuon 900 vuotta?
Kun kerran kristinuskonhan piti tuoda se ainoa oikea absoluuttisen hyvä moraali tännekin? Missä oli se kuuluisa moraali tuon 900 vuoden ajan?
Mitä oikeuksia tarvitsee olento, jolla on kaikki mahti ja valta? Mitä oikeuksia tuollainen olento oikein vaatii, mitä sillä ei muka jo olisi? Kristinuskon Jumala on kieltämättä yksi helvetinmoinen sotku ja häpeätahra muiden yliluonnollisten olentojen rinnalla. Aarnikotkakin olisi parempi palvonnan aihe.
Tässä sitä näkee sitä kristityn lähimmäisenrakkautta.
Sarjamurhaajallakin on varmasti aina "syy".
Koskahan nuo "oikeat" kristityt alkavat toteuttaa aatoksiaan? Se on vain ajan kysymys. Päivi Räsänenhän jo tavallaan siunasi asian, sanoessaan, että jumalan laki menee Sauomen lain edelle.
Yksikin hullu saa paljon tuhoa aikaiseksi.
Heikko on sellainen jumala joka ei pilkkaamista kestä.
Kannatan, kunhan edellytyksenä on että jumala itse nostaa syytteen. Uskovat eivät saa tehdä sitä heikon, säälittävän ja olemattoman jumalansa puolesta.