Palestiinan yliopisto (University of Palestine) Gazassa on myöntänyt ulkoministeri Erkki Tuomiojalle (sd) kunniatohtorin arvon kansainvälisen humanitaarisen oikeuden alalta.
Ulkoministeri Tuomioja kävi Gazassa vastaanottamassa kunniatohtorin arvon.
Ja tuo Suomen ulkoministeri ? HUH::
Terroristien kätyri.
Ulkoministeri Tuomioja kävi Gazassa vastaanottamassa kunniatohtorin arvon.
Ja tuo Suomen ulkoministeri ? HUH::
Terroristien kätyri.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ja tällainen mies meillä on ulkoministerinä.. puistattavaa. Mitä kertoo Tuomiojasta se, että terroristijärjestö palkitsee hänen "rauhantyönsä"? Taisi Suomen turvaneuvostojäsenyyskin kaatua tähän mieheen. Luonnollisesti mikä tahansa muu Euroopan maa on länsimaisempi kuin Tuomiojan ulkopoliittisesti johtama Suomi.
Gaza ja humanitäärisen oikeuden ala - vitsikö?
Kenties rakettitieteen tai ruudinkeksinnän tiedekunnasta Gazalla voisi olla jotain annettavaa.
Heh, heh...
Meillä päin sanottiin ennen, että parhaiksi.
Kehäpäätelmänä voi päätellä vaikka mitä.
Kertoa ei voi, päätellä vain.
No Hamas on ainakin terroristijärjestö ainakin EUn kriteereissä
http://www.finland.org/public/default.aspx?contentid=276833&nodeid=40958&contentlan=1&culture=fi-FI
On meitä ulkoministerillä paiskattu "
Toivottavasti ei vedä terroristejä kylään, paijattavaksi.
pr Niinistö tuskin huolii heitä vierakseen.
Tuomioja antaa jonkin millin taskurahaa sitten heille.
Rakettitieteilijät antoi arvon.
Ulkoministeri Tuomioja vieraili Gazassa YK:n pakolaisjärjestö UNRWA:n isännöimänä ja keskusteli järjestön edustajien kanssa alueen tilanteesta. Vierailun aikana julkistettiin Suomen 1,5 miljoonan euron lisärahoitus UNRWA:lle.
Ulkoministeriössä paljon vielä tätä aatesuuntaa.
Vasemmistolaisia saisi jo alkaa laittaan pihalle.
Eivät edusta kansan mielipidettä.
Kiovan juntan sota- ja terroritoimien myötä Donetskin alueesta on tullut Ukrainan oma Gaza - missä on Tuomiojan myötätunto Donetskin asukkaita kohtaan, miehiä, naisia, lapsia ja vanhuksia joita uhkaa kotiensa tuhoutuminen, etninen puhdistus, jopa kansanmurha? Miksi Tuomioja on Ukrainassa tukenut samanlaista väkivaltaa, jonka hän on tuominnut Israelissa ja Palestiinassa?
Erkille ollut hyvä Neuvostoliitto aiemmin.
Nyt Venäjä paha Erkille.
USA ollut Erkille paha, nyt muuttunut suhtauminen sinne.
Israel on Erkille paha.
Hamas Erkille ihan jees !
Muistetaan kuitenkin,että Ukraina on itsenäinen valtio.
Euroopan suurin pinta-alaltaan heti Venäjän jälkeen.
Kriminniemimaa otetaan vielä takaisin mihin kuuluukin > Ukrainalle.
-kansainvälinen oikeus on sellaista...
Ukrainassa oli vain niin onneton johto. Ihan verrattavissa Suomen 3 vuoden aikaan nyt. Suomi ottanut muunmuassa nyt 3 v aikaan velkaa kohta 30 miljardia lisää.
ukrainan johto pisti valtionrahaa omille tileilleen ( siitä näyttöä).
Kuin Ay raha Suomessa, sekin sivussa kontrollista.
SDP politikot vetäneet siitäkin miljoonia, kun valtio toimii Ay-liikkeen tavoin se kuin Ukraina aiemmin., lettipän aikaan.
Pääministeri ja presidentti tappeli Ukrainaassa, kumpi saa enemmän korruptiota itselleen ja kavereilleen.
Kun katsomme Ay -liikeeseenkin meillä ei paremmin korruptio.
Summat vain pienempiä
varmaan viime käden tietoa tunnelijärjestelmästä, ovat kuulemma kaivaneet niit Israelin puolelle asti !
Rrkki oli itsekkin lapion varressa vieraillessaan alueella....???
Niimpä olikin.
Hamasin pojat jatkoi siitä sitten.
pitäisi mennä kouluun, eikä tunneleita kaivamaan !
Käyhän ne koraanikoulua, siellä opetetaan kaikenlaista...
tuntuvat ahkerilta pojilta !
Helsingin Sanomat uutisoi sunnuntaina 6.7.: ”Israel iski jälleen Gazaan” Uutisen alku kuului: ”Israelin ilmavoimat on jälleen iskenyt Gazan palestiinalaisalueelle. Armeijan mukaan iskuja tehtiin kymmeneen kohteeseen. Syyksi sanottiin Gazan kaistalta Israeliin ammutut raketit.”
HS:n, YLE:n ja MTV3:n uutisissa on kaava, jossa uutiskärkenä on Israelin ”jälleen” tekemä isku. Sitten kerrotaan iskun aiheuttamat tuhot. Lopuksi sanotaan, että syynä iskulle oli (Israelin väittämän mukaan) Hamasin ampumat raketit.
Uutiskaava on hyvin samantyyppinen kuin arabiankielisessä lehdistössä. Saudi-arabialainen A-Sharq al-Awsat raportoi 9.7. suuresta israelilaisesta hyökkäyksestä, jonka kohteena oli vuosien tauon jälkeen siviilien kodit, autot ja maanviljelysalueet. Uutisen mukaan islamistiset ryhmittyvät kostivat iskun ampumalla raketteja kohti Beershebaa ja muita israelilaisia kaupunkeja.
Arabimaiden uutisraporttien yleiskuva on hyvin samankaltainen kuin täkäläisen median näkemys.
kuolleet, iskut kohdistuvat Hamasin johtokeskuksiin, rakettitehtaisiin, tunneleihin ja osin asuntoihin, joihin tehdyistä iskuista varoitetaan etukäteen..
sähkölaitoskin, tosin virta sieltä on mennyt Hamasin tunneleihin, mutta kuitenkin..
Erkki on opiskellut rakettitieteitäkin.
kapin lailla Erkkikin laittaa sitten todistuksia tänne.
Eihän muuten Hamas tohtoriksi pääsisikään.