Osaako tiede selittää

selittämättömän?

Kun aloin juuri äsken kirjoittaa tälle epäilyttävälle palstalle, meni aurinko pilveen. En osaa tulkita tätä merkkiä, jonka Herra tällä tavalla minulle antoi. Saattaa olla, että pilveen meneminen on merkki siitä, että minun ei pitäisi saastuttaa itseäni täällä syntisten ja Herransa hyljänneiden keskellä. Toisaalta en pidä tukalasta helteestä, niin saattaa olla, että Herra näin kannustaa minua kirjoittamaan tälle palstalle ja näin noudattamaan Jeesuksen kehotusta mennä syntisten ja publikaanien (=perussuomalaiset?) keskuuteen näyttämään heille valoa ja tietä parempaan elämään.

Nyt haluaisinkin tietää, minkä selityksen materialistinen ateistitiede pystyy tälle ilmiölle antamaan? Veikkaanpa, että vastaukseksi tulee kuiva luento jostain Poisson-jakaumasta, joka kuvastaa kalalajien diversiteettiä Malawi-järvessä. Materialistille tällä on tietenkin merkitystä, kun hän suunnittelee mahdollisimman tehokkaita kalastusmenetelmiä, kun sen sijaan Jeesuksen seuraajat ymmärtävät hyvin, että Herramme halusi meidän kalastavan enemmänkin vain henkisesti, kuten minäkin juuri teen, ja konkreettisesti vain sen verran, etteivät Herran Suuren Luomistyön kättenjäljet sentään aivan sukupuuttoihin katoa. Tässäkin muuten näemme kuinka kristinusko on vaikuttanut positiivisesti asioihin. Muinaiset luolaihmiset ja muut metsästäjäsamojedit, jotka eivät olleet kuulleet pelastuksen sanomaa eivätkä osanneet peljätä ja rakastaa Kaiken Luojaa kuten jumalaapelkäävän kristityn tulee tehdä, hävittivät sukupuuttoon useita lajeja, esim mastodontit (lukuunottamatta asuntoni yläpuolella asuvaa kanta-astujaa), mammutit, sapelihammastiikerit ja samoin on toiminut myös Jumalaan uskomattomien materialistinen tiede, jonka hirveän tuhotoiminnan seurauksena maailmasta katoaa monta lajia päivässä. Onneksi kristillisyys ja sitä kautta luonnon kunnioitus on nyttemmin päässyt vaikuttamaan myös julmaan ja tunteettomaan tieteeseen niin, että luonnonsuojelun aate on alkanut itää sielläkin. Newtonille, tuolle Herraan ja hänen kättensä töiden pyhyyteen syvästi uskoneelle oikeamieliselle todelliselle tieteilijälle, olisi ollut rienaus ja kauhistus nähdä Herran Pyhää tiedettä käytettävän luomisen kättenjälkien tuhoamiseen.

Olenko oikeassa, jos oletan, että ateistinen tiede ei pysty näkemään merkitystä auringon menemisellä pilveen ja pyrkii, taas kerran, peittämään itselleen hallitsemattoman luonnon todellisen monimutkaisuuden todennäköisyyslaskennan epämääräiseksi puuroksi, joka antaa valheellisen käsityksen asioiden ymmärtämisestä ja harhaanjohdetun varmuuden niiden hallitsemisesta.

11

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ++++

      Aika hyvä trolli.

    • Kalju PItkätukka

      Meteorologia selittää kyllä pilvien muodostumisen ja liikkeet.

      Se, että pilvi sattuu auringon eteen juuri kun joku tekee jotain, ei selityksiä
      tarvinne.
      Sattuma mikä sattuma.

      Onkohan tämä aloitus trolli vai oikeastiko joku ajattelee noin?

      • Hihuista ei tiedä, naapurin mummokin joutui mielisairaalaan kun suunnitteli naapurustomme toista vanhan rouvan murhaamista, oli mukamas noita ja merkki siinä oli ikkunaladasta roikkuva lepakko viime kesänä.


    • Amen!

    • Newton oli kristinuskon näkökulmasta yhtä kristitty kuin jehovantodistajat.

      Newton kun ei uskonut kolmiyhteiseen jumalaan, vaan hän oli areiolainen.

      "Newton oli uskonnolliselta suuntaumukseltaan areiolainen, eli hän ei uskonut Jumalan kolminaisuuteen."

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton#Newtonin_luonne

    • Ompas mennyt ihmeen kriteerit alas.

      Ennen herätettiin kuolleista tai oli palavia pensaita ja vedenpaisumuksia.

      Nyt riittää jo, että aurinko menee pilveen.

      Ehkä huomisen suuri ihme on, että aurinko tulee näkyviin horisontin takaa aamulla.

      • Kasakarvoja

        Nyt riittä Tuksun hiuspehkokin todistukseksi Jeesuksesta.


    • "Olenko oikeassa"...

      Et. Auringon menemisellä pilveen ei ole merkitystä.

    • highfly

      Aloittaja pelasti päiväni, kyllä nyt naurattaa...

    • dhsdhdh

      Varmasti löytyisi parempaakin tekemistä.

    • PentinKarse

      Miten tämä selitettäisiin? Toivon matkaa USAA:n. Kuukautta myöhemmin uhlapeliyhtiö sen järjesti mutta tutun taimaalainen vaimo ei sinne päässyt.
      - Karman laki: Oli aiemmin huutanut ,ettei kiinnosta suutuspäisään perhematkat.

      Siispä Putha JuLmala antoi takaisin: ensin matkan ja sitten ESTA-lapun kautta, ettei hän päässyt.

      Ja itse pääsin varamiehenä matkaan. Tyhkne-uhkapelin Jumaja järjesti Pulla-Puthan kanssa tämän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      93
      4488
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3106
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2859
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1645
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1442
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1224
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      967
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      854
    9. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      37
      818
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      17
      812
    Aihe