Gazassa kuollut jo yli tuhat palestiinalaista
http://yle.fi/uutiset/gazassa_kuollut_jo_yli_tuhat_palestiinalaista/7377845
http://yle.fi/uutiset/gazassa_kuollut_jo_yli_tuhat_palestiinalaista/7377845
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Tiesitkö tämän?
"Forbes listasi Petro Poroshenkon maailman 13. rikkaimmaksi juutalaiseksi. Hänen omaisuutensa arvioidaan olevan 1,6 miljardia dollaria. Poroshenko syntyi nimellä Walzman ja Poroshenko on hänen äitinsä nimi, joka oli myös juutalainen.
Aiemmin Poroshenko oli Meidän Ukraina -puolueen ja Victor Yushenkon tukija. Hänen omistuksiinsa kuuluu televisiokanava 5, joka on tullut tunnetuksi kiivaasta Venäjän-vastaisesta propagandastaan."
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=10756
Jos hamas ei jääräpäisesti olisi vuosikausia, yksipuolisesti ampunut raketteja israeliin.
Nyt on maksun aika.
"Israel lähti Gazasta kesällä 2005. Sinne ei jäänyt Israelin siirtokuntia eikä sotilaita. Toiveet olivat korkealla. Sopimuksia solmittiin ja rajanylityspaikkoja rakennettiin helpottamaan tuhansien kulkua Gazasta Israeliin ja takaisin.
Tästä on alle kymmenen vuotta. Todellisuus kuitenkin löi vasten kasvoja. Alle kahdessa vuodessa Hamas otti vallan Gazassa, tappoi vastustajansa, rakensi terrorihallinnon ja aloitti taas iskut kouluihin, tehtaisiin, maatiloille ja koteihin, ihmisiä vastaan, jotka yrittivät elää normaalia elämää Israelissa. ”Hälytysrutiini” kuvaa tilannetta, jossa lapset opetetaan ehtimään suojaan 15 sekunnissa. Äidit harkitsevat tarkkaan, ottavatko kaikki lapsensa yhtaikaa autokyytiin. Kyse ei ole vain rakettisateesta; pelkona on myös, että olohuoneen alle rakennetaan tunnelia, jonka kautta terroristit tunkeutuvat koteihin tai kouluihin.
12.6.2014 alkaen Hamasin rakettituli Israeliin kasvoi. Israel pidättäytyi vastatoimista ja lupasi, että hiljaisuuteen vastataan hiljaisuudella. Kansainvälinen yhteisö pysyi hiljaa, kun Hamas jatkoi 3,5 miljoonan israelilaisen terrorisoimista. Kukaan ei vaatinut Hamasia lopettamaan, kutsunut mielivaltaista tulitusta suhteettomaksi tai kiirehtinyt tulitaukoa.
Rautakupoli-järjestelmä torjui suuren määrän raketteja ja pelasti monen ihmisen hengen. Koulujen, kulttuuritalojen, yksityiskotien ja bussipysäkkien vahvistetut seinät tarjosivat lisäsuojaa siviiliväestölle.
Mikään hallitus ei voi sietää jatkuvaa rakettitulitusta siviiliväestöä vastaan. Israel päätti reagoida 7.7.....
Lue koko juttu tuolta.
http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/656370/Todellisuus loi Gazassa vasten kasvoja
Itseään voivat syyttää, ei mikään maa siedä loputtommiin tuollaista tomintaa.
Elät ihan omassa uropia-maailmassasi! :/ Hakeudu hoitoon?
Onko juutalaisjätöksille mitään ympäristöystävällistä loppusijoituspaikkaa?????
Ne on heitetty jo ulos Venäjältä ja Euroopasta, nyt tämä saasta turmelee Lähi-Itää.
Mihin Hamas on ampunut raketteja, montako Israelilaista on kuollut?
Hamas on työntänyt raketteja aasin per$ereikiin
http://www.jpost.com/Defense/Gaza-terrorist-attempt-to-attack-IDF-forces-with-explosives-laden-donkey-363439
Kuulostaa kovin epämääräiseltä tuo Hamaksen väitetyt ampumiset... ja raketteja; ilotulitusrakettejako.... kun ei kuolleista Israelilaisista ole kuulunut?
mutta Hamasin aasit on kuolleet siihen kun hamasit työntelee niiden per$ereikiin raketteja
http://www.jpost.com/Defense/Gaza-terrorist-attempt-to-attack-IDF-forces-with-explosives-laden-donkey-363439
Isralin valtio on onnistunut suojelemaan kansalaisiaan; Hamaskin on onnistunut pyrkimyksissään, yrittämällä hämäävästi saada kuolemaan pakottamiensa siviiliensä avulla säälillistä ymmärrystä asialleen
Letkunokat ovat saaneet tasan sitä mitä vuosikaudet tilanneet!!!
Tiesithän että "letkunokka" on nimen omaan termi mitä käytetään juutalaisista eli heitä kai siis tarkoitit ?
Six Jewish Companies Control 96% of the World’s Media
http://theunjustmedia.com/media/six%20jewish%20companies%20control%2096%25%20of%20the%20world%E2%80%99s%20media.htm
Seven Jewish Americans
Control Most US Media
http://blogs.timesofisrael.com/jews-do-control-the-media/
Jews DO control the media
http://blogs.timesofisrael.com/jews-do-control-the-media/
Tiestikö että Syyriassa onvat muslimit tappaneet toisiaan jo 100 000 ja miljoona on paennut Irakin kurdialueelle? MIksi YK ei tuomits etätä? Vastaus koska Israelia ei voida syyttää !
Juuri näin ovathan palet tappaneet omiaankin lapsiin kiinnitetään pommeja ja siviilejä käytetään ihmis kilpinä tätä YK ei näytä tuomitsevan eikä mitkään maatkaan.Asioista nousee älämölö vain jos Israel puolustautuu ja suojelee siviijelään.Eikö merkillistä että muutoin asioista hyssytellään eikä kukaan ja mitkään järjestöt ja maat tee mitään kun muslimit tappavat toinen toisiaan
esim.Shiat ja sunnit hyvä esimerkki
Tässä selitys koko ongelmaan:
https://www.google.fi/search?hl=fi&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1024&bih=486&q=Benjamin Netanyahu&oq=Benjamin Netanyahu&gs_l=img.12..0i19l10.4735.4735.0.6034.1.1.0.0.0.0.780.780.6-1.1.0....0...1ac..49.img..0.1.775.w33F0iwY1fQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=ir01tgmfH4ioHM:;A-DIM8YJJeApOM;http://www2.pictures.zimbio.com/gi/Benjamin Netanyahu Hillary Clinton Visits CHmo3M9QE3cl.jpg;http://www.zimbio.com/pictures/tHhSFW-BE41/Hillary Clinton Visits Israel/CHmo3M9QE3c/Benjamin Netanyahu;471;594
Niin mitä sitten?
Ei ole mitään merkitystä onko kuollut 1000 vai jotain muuta.
Palet ite kerjänneet verta nenästään. Ovat kuin pikkulapsia kitinöineen ja nyt saavat isän kädestä!!
USA myi aseita Israeliin ja on sitten ulkoministerinsä John Kerry toimesta "sovittelemassa" tilannetta.
Juutalaiset omistaa pitkälti mediajätit joten se minkälaisen kuvan saamme rajusta konfliktista on täten tod. näk. hyvin puolueellinen.
Poika! se on vasta alkua,200.000 Israelin erikoisjoukkojen sotilasta valmiinaa Tuhoamaan Hamas Terroristit Pienet ja Isot!!!
Taasko ne valmiina tuhoamaan, no onhan se jo VIIDES KERTA kun sitä yrittää nuo "Israelin super-kommadot". Tekoja kehiin iipot eikä pelkkää pullisteluja. Nyt näyttää siltä että Albaniallakin on kovempi armeija kuin Israelilla.
Israelilla näytön paikka: pystyvätkö lamauttamaan hamasin lopullisesti.
Nyt odotetaan että hommat hoidetaan niinkuin miehet!
Ja johtava läntinen sotilastiedustelu toetaa että mikäli Israel, jollain ihmeellä onnistuisi tuhoamaan Hamasin niin tilalle nousee jotain vielä pahempaa ja vaarallisempaa. Sotimalla juutalaiset voivat ainoastaan hävitä. Minäpä taidan luottaa nyt hieman enemmän DIA poma kuin palstan eksPERTTEJÄ
http://www.reuters.com/article/2014/07/27/us-mideast-gaza-usa-hamas-idUSKBN0FW01F20140727
Viides ritys kerta Israelilta ja joka kerta Hamas aiheuttaa vain suurempia ja suurempia mies tappioita. Nyt jo ennätyksellisen suuret.
Ratkaisu on helpompi kuin aavistammekaan.. arvaat varmaan..
Ihmiskunnan kehitykselle olisi hyväksi jos muslimeja ei olisi..
Muslimi on tietyllä tavalla lapsi. No lapsikin on järkevämpi(länsimainen)
Samalla tavalla muutkin uskossa olevat kristityt, juutalaiset jne. mutta olet oikeassa on niisä lapsissa hieman ikä eroja muslimit ja helluntailaiset ovat nuorimmasta päästä. Tuo hulluus katoaa vain hävittämällä KAIKKI uskonnot.
Joo nyt on varmaa israelin ympärillä olevissa muslimimaissa asuvat 200 miljoonaa turbaanipäätä löysät lahjeessa!? :D
... no et sinä ainakaan ole!? :/
Vain omalle kansalleen, pianhan ne kuoleekin sukupuuttoon jos vielä tehostavat. Israelilaisia kuollut 32 sotilasta ja 3 siviiliä, paleja ehkä 1200, vaikka liioitellulta vaikuttaa. Eipähän se mahdotonta ole kun kätkevät raketteja pakolaiskeskuksiin ja kouluihin, taitavat sitten itse räjäyttää.
"YK:n mukaan Gazassa sijaitsevasta koulusta on löytynyt jälleen rakettikätkö. Koulut ovat toimineet palestiinalaispakolaisten majoituspaikkana.
YK:n palestiinalaispakolaisjärjestön tiedottaja tuomitsee rakettien kätkemisen, siviilien vaarantamisen ja YK:n puolueettomuuden loukkaamisen. Hän ei kuitenkaan maininnut yhtään ryhmää nimeltä.
Israel on pommittanut Gaza-operaation aikana kouluja. Israel on sanonut, että pakolaisjärjestön tiloja käytetään vihamielisiin tarkoituksiin.
Viime ja toissa viikolla Gazan kouluista löytyi raketteja."
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014073018528954_ul.shtml
Ja sattuiskohan toi YKn tiedottaja olemaan joku juutalainen YK päämajassa New Yorkissa? :)
Jesaja:
37:36 Niin Herran enkeli lähti ja löi Assurin leirissä sata kahdeksankymmentä viisi tuhatta miestä, ja kun noustiin aamulla varhain, niin katso, he olivat kaikki kuolleina ruumiina.
Yes!
Israel puolustaa länsimaiden kunniaa tuolla aluella.
Näyttäkää kehari musuille kaapin paikka!
Israel ei ole länsimaa, eivät juutalaiset ole länsimaalaisia. Ovat seemiläisiä kuten arabitkin eli jos näin halutaan sanoa niin jutkut siellä tappavat toisia jutkuja.
Ja blaa blaa! :/
Mitä oon ton ajan sotahistoriaa lukenu (ja OLEN! Usko huvikses!) ni ton kokosesta armeijasta pääsee jo livohkaanki useempi 10 tuhatta ukkoa, jos ei ala toi sotiminen menemään ns. Putkeen! Ja siks toiseksee: Orjat oli rahanarvosta kamaa tohon aikaan, et ei niit vankei iha huviksee kannata tappaa! ;)
Ja varsinki ylimykset ja upseerit vasta arvokkaita olikin, niistä vast hyvät lunnaat SAIKIN! :P
Joten: ei TAKUULLA maannu "kaikki" kuolleena!
Eli: Linkitä vaan lisää tätä jumalan sanaas tänne! ;) Tästähän löytyy ihan kivasti lisää näitä virheitä kerta toisensa jälkeen! :D
Juurikin näin!
Tai ehkä ennemminkin: muslimin- ja juutalais-uskoiset arabit tappaa toisiaan?
Ei pidä sekoittaa terroristivaltio Israelia länsimaihin, joissa on sentään poliisi ja oikeuslaitos jotka hoitaa valtion sisäiset ristiriidat.
Terroristivaltio Israelissa maan armeija teurastaa lapsia, tällaista ei tapahdu Euroopassa eikä edes Amerikassa, ei KiinassA eikä Venäjällä jne jne
Loppupeleissä samojen geenien omaavia kehareita,joten mitäpä väliä mitä tuolla oikeesti tapahtuu:)) sipsit kehiin ja viihdettä kansalle:) buahahaha...
http://www.youtube.com/watch?v=7yMQI9fX3cc
Ja sama teuras jatkuu:
Tapettujen Palestiiinalaisten uhriluku jo yli 1200.
1200... ja maailma, erityisesti Israelille aseita toimittanut USA, katselee TV.stä kun viattomat lapset tapetaan.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014073018528722_ul.shtml
30 kuolee? niin kokonaismäärä nousee 1000>1200.
Ei ole mitään todisteita lähellekään tuollaisista määristä, ruumiita ei näy missään, muutama vaatenyytti aina kuvissa.
kun palestiinalaiset mutapaska-kiihkoilijat tapattavat lapsiaan innosta täristen.
Ehkäpä Trans-Jordanialaiset olisivat Jordaniassa turvassa.
"apettujen Palestiiinalaisten uhriluku jo yli 1200.
1200... ja maailma, erityisesti Israelille aseita toimittanut USA, katselee TV.stä kun viattomat lapset tapetaan."
Katsoitko Israelin suurlähettilään haastattelun tässä hiljattain? siellä mies sanoi että jos hamas ei ammu ei ammu silloin myöskään Israel..Miksi tätä suurlähettilään puhetta ei laitettaisi testiin kun sinä niin näyt puhuvan siviili uhreista niin miksi sinä ja muut ihmiset ja koko maailma ei nyt vetoa tähän lauseeseen ja ehdota hamasille että pitäkää 1 vuoden tulitauko ja tämön 1 vuoden aikana katsotaan kumpi aloittaa ensimmäisenä tulituksen hamas vai israel. siinähän se tulee sitten nähdyksi ja testatuksi että onko israel oikeasti se joka aloittaa tulitukset vaiko hamas.Mutta minä uskon henk.kohtaisesti että hamas ei suostu tähän 1 vuoden testi tuli taukoon eikä myöskään muut maat painosta tähän eikä YK miksi ei
siksi koska sitten ei ole aihetta syyttä israelia.
Joo mut entäs kukas niitä siellä sitten murhaa noita lapsia!?
Iki-ihkut konkkanokka kusipäät! :)
Alkaa tässä pikkuhiljaa toivomaan, että jumala on olemassa, niin pääsee sitten sinne helvettiin rassaamaan noittenkin lasten-murhaajien peräreikiä tulikuumalla hiilihangolla! :) ... IKUISUUDEN! *BuaHaHaaa*
Ero näyttäisi olevan siinä että Israel tappaa.
Vaikka Hamas ampuu raketteja, ei juuri viattomia ihmisiä kohti kuten Israelilaiset.
USA on varsin kaksinaamainen, myi mm. Israelille aseita.
Sitten muka "rauhanneuvotellaan" ja varmaan "puolueettomasti"
Ettei olisi vaan niin että läpeensä ylivelkaantunut USA on rikkaiden ja pääosin juutalaisten asuttaman Israelin pelkkä jojo, pelinappula!
No mutta ainahan sotia ja taisteluita joku rahoittaa kuten hamasia rahoittaa rikkaat arabi maat. sen sijaan että lopettaisivat hamasin rahoittamisen voisivat käyttää nuo varat palestiinan kansan hyväksi.Koulutukseen,lääkäreihin,ruokaan jne..
Mutta ei miksi? huoli ei ole siviileistä eikä viattomista pääasia ja tarkoitus on vain rahoittaa hamasia ja näin lietsota sotaa joka jatkuu ja jatkuu ja taas raketit lentää sinne ja tänne ja uhreja tulee väistämättä koska pommeja ja raketteja räjähtelee
Kuten huomaat suurimmalla osalla väestöstä ei varmasti ole tavallisia siviilejä vastaan mitään vaan kaikki sympatia on pale siviilien puolella se että ei kannata terroristi järjestö ja heidän sota intoiluaan viattomien henkien kustannuksella ei tarkoita sitä,että olisi mitään pahaa tavallaisia palestiinalaisia vastaan.
Palestiinalaisilla olisi kaikki varmasti paremmin jos ei hamasia olisi.
Maa voisi kasvaa jälleen lapset kouluttautua naiset ja vanhusket voida hyvin jne.
ihmiskilpien käyttö on myös hyvä muistaa joita hamas käyttää eikö tämä ole mielestäsi siviili murhaa? hamas johtaa koko touhua joten heillä on ensisijainen vastuu siviiliensä hengistä.Säälin syvästi palestiinan kansaa kun heidän henkensä ja elämänsä on terroristien käsissä :(
Eikös se Hamas ole niitten Gazalaisten ihan itse sinne vaaleissa valittu hoitamaan sen alueen hommat!?
Ehdotat sä nyt vai että Gazan kaistakeella pitäis ottaa käyttöön joku MUU valtiomuoto kuin demokratia? :)
No monet tuntuvat olevan kyllästyny jo tohon hamasin touhuun jopa ne palestiinalaiset itse.se että pelaako siellä demokratia voiko siitä olla varma hallitaanko ihmisiä pelolla vaiko ihna tahtovat hamasin pysyvän siellä.Mutta itse epäilen sitä,että viattomat lapset tahtovat olla ihmiskilpinä kuten naisetkaan ja tuollainen jos mikä niin ei kuulu demokratiaan. Ihmeellinen käsitys sulla 3Timo demokratiasta :)
Ja sulla HIEMAN erikoinen käsitys oikeutuksesta murhata viattomia siviilejä, ja VARSINKIN lapsia!
saatanan vatipää!
Tukehu omaan paskaas! VÄLITTÖMÄSTI!
Saatanan sotahullu vajakki! :/
hahahahah 3Timo hengitä kulta hieman jokos helpotti? no hyvä voimme siis jatkaa pulla poika katsos kun sinä esität että sua haittaa lasten ja siviilein tappaminen et sä mitään oikeasti huolissasi ole tai välitä kunhan puhut skeidaa minkä ennätät
ja sitäpaitti mä en kaki joten en vou tukehtua mä oon kato jotain erityistä ainoa pas.ka joka täällä tuoksuu on sun kirjotukses kun alat suoltamaan ympäri eri aloituksia sun oksennuksen ja kakan sekoitusta
Ihanan paljon taas noidenkin kuolleiden tuttavista tullut uusia vihollisia Israelille. 'Luvatun maan' johto ei ymmärrä, että tolla menolla se kasvattaa uusia terroristisukupolvia.
tai ehkä se ei halua lopettaa konflikteja. Hihhulismiuskonnoissa itseen kohdistuva vaino on eräs koossapitävä voima.
Juuri näin! :/
Siinähän murhailevat konkkanokat toisiaan!?
Kun niitä ei kukaan kuriinkaan saa, ja Suuri ja mahtava *röyh* Jenkkiläkin on kieli syvällä jutskujen perseessä!? :/
Mutta olis nyt ees EUlla jotain munaa puuttua asiaan!?
Mut PASKAT! Samallai sätkynukke-poliitikkojen porttola tääkin!
3Timo on pieni poikanen joka tuntee suuruutta kun pääse teko viisaudessaan puhumaan kakkaa josta kukaan ei piittaa yhtään mitään.Äidin marjamehu on noussut päähän no,mutta otahan timppa pullaa vielä niin se olo helpottaa
ymmärtäkää siis 3Timoa häntä ei tarvitse ottaa vakavasti.
Ja sä kuvittelet oman "vakavuutes" tällä palstalla olevan luokkaa: ... MIKÄ!? :)
Noita teidän lapsellisia, naurettavia, jankkaavia, solkenaan täyttä paskaa täynnä olevia juttuja lueskelka ei voi ihmetellä kuin et miten tollaset idiootit ei o jossain neurologisessa hoidossa tai muussa psykiatrisessa eheytyksessä, vaan saatte ohan vapaasti täällä vouhkata sairaita juttujanne suu vaahdossa!? :/
Suomen terveydenhoitoala ja sosiaalitoimi ei TODELLAKAAN toimi! :/
Eikun taas lisää kouluja löytynyt yk:n toimesta missä säilytetään raketteja loistavaa !!!!!!!!!!!!!!
Niin päästäisiin tasolle, joka on Syyrian hallituksen tappamien määrä.
Tosin Syyriassa tuo luku on jo vanhentunut, ja kovasti kiritellään kohti seuraavaa sataatuhatta.
Ja mitenkäs Syyrian sisällissota (mut sen verran nyt vielä siitä, että sä siis TUOMITSET vai sen ku Syyrian kansa yrittää sisällissodallaan saada maasta demokraattisen, vai? Suosittelen sulle et muutat mitä pikimmiten johkun diktaattori-maahan, jos oot moisten fani?! :) nyt tähän Israelin kofliktiin liittyy yhtään mitenkään!?
En minäkään puhu Kongon ongelmista, vaikka kongolaisillakin on samanlaiset afro-käkkärät kuin israelilaisilla puoli-apinoilla! :D
Ja mitenkäs Syyrian sisällissota (mut sen verran nyt vielä siitä, että sä siis TUOMITSET vai sen ku Syyrian kansa yrittää sisällissodallaan saada maasta demokraattisen, vai? Suosittelen sulle et muutat mitä pikimmiten johkun diktaattori-maahan, jos oot moisten fani?! :) nyt tähän Israelin kofliktiin liittyy yhtään mitenkään!?
En minäkään puhu Kongon ongelmista tässä yhteydessä, vaikka kongolaisillakin onkin samanlaiset afro-käkkärät kuin israelilaisilla puoli-apinoilla! :D