Israelin kansanmurha loppuisi näin.

Eli esim. Suomessa oleva Israelin suurlähettils vangitaisiin, näin tehtäisiin myös muualla maailmassa. Tai joku ryhmittymä kidnappais maailmalla Israelin suurlähettiläitä. Ja jos Israel ei vetäydy, ne vaikka teloitettas ja ruumiit lähetetään Israelliin? Aika ronskia, mutta eikö näin voitaisi toimia?Tai vaikka joka maassa tuomittaisiin Israelin suurlähettiläät elinkautiseen valtionsa suorittaman kansanmurhan johdosta, ja olisivat myös sitten omalla tavalla syyllisiä?
7104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Taitaa viranomainen tulla kyselemään lisää ideastasi. Jos ei, niin ainakin pääsit listalle. Onnea!

Äänestä
  • Ai suomessa ei siis olekaan sanavapautta? Siis saahan sitä kirjoittaa tänne omia mieleipiteitä, se ei tarkoita, että tällaista tapahtuu silti. Sehän on sairasta , sitä mieltä itsekin olen. Mutta noila tempuilla loppuis oikeesti osa sodistakin. Mieleipidevapaus on suomen rikkaus, ja itselläni ei ole mitään ihmisten etnistä alkuperää vastaan jne. Mutta ajatuksena tollainen tuli mieleen. Jos tuosta joutuu mustalle listalle, niin ollaan sitten listalla :) Täällä on paljon muitakin ketjuja, missä on kovempaa kielenkäyttöä, mites ne? Toki nimimerkki ois voinut olla parempi :) Enemmänhän toi toinen viesti on rasistinen kuin aloitukseni ;) No ylläpito poistaa tämän ketjun, olen pyytänyt sitä, jottei Hookmanin kaltaiset pahoita mieltään. Adios

    Äänestä

  • Judge from germany kirjoitti:

    Ai suomessa ei siis olekaan sanavapautta? Siis saahan sitä kirjoittaa tänne omia mieleipiteitä, se ei tarkoita, että tällaista tapahtuu silti. Sehän on sairasta , sitä mieltä itsekin olen. Mutta noila tempuilla loppuis oikeesti osa sodistakin. Mieleipidevapaus on suomen rikkaus, ja itselläni ei ole mitään ihmisten etnistä alkuperää vastaan jne. Mutta ajatuksena tollainen tuli mieleen. Jos tuosta joutuu mustalle listalle, niin ollaan sitten listalla :) Täällä on paljon muitakin ketjuja, missä on kovempaa kielenkäyttöä, mites ne? Toki nimimerkki ois voinut olla parempi :) Enemmänhän toi toinen viesti on rasistinen kuin aloitukseni ;) No ylläpito poistaa tämän ketjun, olen pyytänyt sitä, jottei Hookmanin kaltaiset pahoita mieltään. Adios

    Viestisi ja ideasi yllyttää terrorismiin tai on jopa suunnitelma Israelilaisten diplomaattien kidnappaamiseksi ja murhaamiseksi.

    Ylläpito ehkä poistaa aloituksesi, mutta se on jo Tel Avivissa. Mieti sitä.

    Äänestä

  • Hookman kirjoitti:

    Viestisi ja ideasi yllyttää terrorismiin tai on jopa suunnitelma Israelilaisten diplomaattien kidnappaamiseksi ja murhaamiseksi.

    Ylläpito ehkä poistaa aloituksesi, mutta se on jo Tel Avivissa. Mieti sitä.

    Voi olla, ainakin kaikki suomi24-n viestit on jenkkilässä nsa-n muistissa. jOkhan nsa mies huomenna oven takana. Iso veli valvoo suomessa :) No eipäs tuo aloitus kyllä ketään yllytä, täytyy olla mielenhäiriöinen jos ton aloituksen takioa jottain tapahtuu tai joku kokee sen yllyttävänä. Isompiakin murheita mahtuu maailmaan.

    Äänestä

Hamas lopettaisi rakettitulensa tuollaisten tekojen jälkeen?

Äänestä
  • kun ovat koko sodan aloittaneetkin. Raketteja ammuttu vuosien ajan ja nyt niittävät sen satoa.

    Äänestä

Kyllä oli sairaat mielipiteet Israelin duurlähettiläällä A-studiossa maanantaina. Sanoi, että on aivan oikein kun on Israelin puolelta ammutty leikkikentille,kouluihin, ja siviilejä ammuttu. Eihän kukaan voi putää tuollaista hyväksyttävänä muutakuin sairaan mielen omaava ihminen. Kertoo , että on täysin eläimellinen tämä suurlähettiläs. Ja sitten Israelilaisia puolustellaan ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Judge from germany kirjoitti:

Eli esim. Suomessa oleva Israelin suurlähettils vangitaisiin, näin tehtäisiin myös muualla maailmassa. Tai joku ryhmittymä kidnappais maailmalla Israelin suurlähettiläitä. Ja jos Israel ei vetäydy, ne vaikka teloitettas ja ruumiit lähetetään Israelliin? Aika ronskia, mutta eikö näin voitaisi toimia?Tai vaikka joka maassa tuomittaisiin Israelin suurlähettiläät elinkautiseen valtionsa suorittaman kansanmurhan johdosta, ja olisivat myös sitten omalla tavalla syyllisiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu