Seksi ilman ehkäisyä

Pikku-Aada

Olen lukenut netistä monia eri sivustoja ja mielipiteitä. Yleisin lopputulos kysymykeen on että sopii pareille, missä mies osaa ottaa peniksen ulos ennen laukeamista ja silloin ei edes kiihotustippoja tule. Onko kellään oikeaa esim lääkäriltä saatua totuutta siihen, että onko kyseessä vain se että miehen täytyy osata tunnistaa oma tulemisensa hyvissä ajoin ja osata vetää se pois? Olen lukenut paljon ja kuullut muutamalta että ovat menneet ilman ehkäisyä jopa vuosia eikä koskaan ole vahinkoa tullut..

17

8210

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+15

      Selibaatti on paras ehkäisykeino jos ei muksuja halua. Kaikissa ehkäisykeinoissa omat sivujuonteensa. Naisena olen kokeillut useita (pillerit, laastarit, hormoniton kierukka, kondomi). Tämä mainitsemasi lienee epävarmemmista epävarmoin keino. Kyse on enemmänkin biologiasta, kuin mielipiteestä. Itseltäni keskeytetty yhdyntä veisi nautinnon koko touhusta. Seksihän on hieno asia!

      Raskaaksi halutessani mittailin ovulaation ajankohtaa. Ehkä siitä oli apua, koska raskauduin ripeästi. Kääntäen tiettyinä päivinä kuussa seksiä kannattaa välttää jos ei halua raskaaksi, mutta tämän selvittely ja mittailu ei ole mitään varmaa puuhaa. Netistä löydät faktaa eri keinoista.

    • Yksinkertaisesti

      Seksi ilman ehkäisyä sopii pareille, jotka haluavat vauvan.

    • Osaava ulosvetäjä

      Kyllä on hyvä ja myös luonnollisin ehkäisykeino keskeytetty yhdyntä. Vaikka kukkahattutädit kuinka varoittelevat tietämättömyyttään, niin ne kirkkaat touhutipat EI SISÄLLÄ SIITTIÖITÄ!
      Jos mies osaa (ja malttaa) vetää ajoissa ulos niin kyllä toimii.

      Syyt miksi jotkut ovat tulleet tiineeksi keskeytettyä käytettyään ovat a. mies ei vetänyt ajoissa ulos penistään tai b. mies on saman vuorokauden aikana jo aikaisemmin lauennut, jolloin "putkiin" jäänyttä spermaa voi päästä emättimeen.

      Itse en ole koskaan vahingossa lauennut naisen sisälle, mutta kerran tein sen tahallani kun nainen käytti minua valheellisesti koston välikappaleena kun hänen miehensä oli pettänyt häntä. Ei pamahtanut paksuksi vaikka saikin lastin sisälleen.

      • KysynVaan-76

        Keskeytetty yhdyntä on erittäin huono ehkäisykeino. Ei tarvitse kuin kerran vähän epäonnistua niin raskaus on ihan mahdollinen kun mitään muuta ehkäisyä ei ole. Ja jokainen tietää että hekuman huipulla ihminen ei ole siinä kaikkein "terävimmässä" tilassa...
        Ja toinen asia on myös se, mitä ihmeen järkeä on keskeyttää yhdyntä yleensäkään. Kun kerran tekee sitä mitä eniten tahtoo niin miksi se pitää jättää kesken?


      • Vanhempi nainen

        Lisäksi oikeasti siittiöitä tarvitaan raskauden aikaansaamiseen kohtuullisen paljon. Siitäkin huolimatta, että vain yksi siittiö pääsee maaliinsa. Eli niillä on jonkinlainen joukkovoima siinä vaiheessa, kun ne tekevät työlään matkan emättimestä kohdunkaulan kanavan ja kohdun läpi munanjohtimeen. Koko ajan osa porukoista tippuu matkan varrelle. Yksinäiselle matkustajalle reitti olisi monin verroin turvattomampi. Siitäpä syystä heikolla siittiötasolla varustettu sperma ei riitä yleensä aikaansaamaan raskautta. Väittäisin, että useimmilla luomumenetelmillä raskaaksi tulleilla on vika muistissa, kun jälkeenpäin miettivät, mitä tuli tehtyä. Raskaus on saanut alkunsa jostain muusta kuin yhdestä hassusta touhutipasta. Varmoja päiviä ei ole osattu laskea oikein jne.

        Me laskettiin pientareelle nimenomaan varmojen päivien aikana ja sisään ei-hedelmällisinä päivinä. Hyvin toimii ainakin alentuneen hedelmällisyyden (vaihdevuosia lähestyvällä) naisella.


    • voi pyhä jysäys

      eihän keskeytetty yhdyntä sitä tarkoita, ettei saavuta huippua eikä mies laukea? Asian voi hoitaa loppuun käsillä tai suulla. Kyllä meillä toimii, eikä mies jää koskaan "saamatta".

      • KysynVaan-76

        "eihän keskeytetty yhdyntä sitä tarkoita, ettei saavuta huippua eikä mies laukea? "

        Ei tietenkään. Mutta se tarkoittaa etät jotain pitää lopettaa juuri kun se tuntuu parhaalta ja siirtyä tekemään jotain muuta jolla sitten vasta saavutetaan laukeaminen. Vähän kuin ravintolassa ensin eteen kannettaisiin herkkuannos mutta ennen kuin ehdit maistaa, se viedään pois ja vaihdetaan vähän ajan päästä toiseen annokseen.

        "Asian voi hoitaa loppuun käsillä tai suulla."

        Niitä voisi tehdä ihan ilmankin että ensin pitää "leikkiä" yhdyntää. Kysymys olikin että mikä oli sen koko yhdynnän tarkoitus kun se aina kuitenkin jätetään kesken?


    • Aksa

      Tätä joskus harjoittelimme ja minulla on vaikeaa vetää ulos oikella hetkellä ja saattaa karata vaikka yrittää olla valppaana. Ja ei se tietenkää tunnu samalta, kuin vapaasti jatkaa yhdyntää loppuun asti ja laueta sisään. Mieluummin käytän vaikka kondomia ja annan mennä loppuun asti.

    • Vanhemmalla toimii

      On tutkimustuloksia, että luomuehkäisy olisi yhtä luotettavaa kuin kemiallinen. Siinä on vaan se pointti, että harva käyttää mitään menetelmää täysin oikein. Kun kroppansa tuntee, niin todellisuudessa hedelmällinen aika on hyvin vähäinen, muutama päivä kuukaudessa. Ihmettelen, etteivät lestaadiolaiset hyväksy tätä. Jonkinlaista ehkäisytehoa saa myös oikein suoritetulla imetyksellä.

      Itse olin pitkään luomuehkäisyllä, mutta suhdekin oli etäsuhde, ja minulla on ikää. Eli vaikka vaihdevuodet eivät ole vielä käynnissä, niin ilmeisesti hedelmällisyyteni on jo varsin olematonta. En kauheasti suosittele nuorille naisille, koska hormonittomia ehkäisymenetelmiäkin on olemassa. Nuoret naiset ovat kuitenkin hurjan paljon hedelmällisempiä kuin vaihdevuosia lähestyvä nainen.

      • Nainnainen

        Vaikka onkin vanha lanka, niin vastaan silti. Oolen nuori nainen ja käyttänyt keskeytettyä yhdyntää hedelmällisimpinä päivinä ehkäisykeinona jo vuosia. Yhtään vahinkoa ei ole käynyt vaikka kumppaneitakin on ollut useampi.

        Pointti on se, että viikko ennen ja kolme päivää jälkeen ovulaation ei lasketa lasteja sisään. Muina aikoina on ihan sama vaikka olis litra spermaa sisällä niin ei tuu raskaaks.

        Tää vaan vaatii naiselta sen, että tunnistaa ovulaationsa ja pitää kierrostaan tarkkaa kirjaa. Avuksi löytyy älypuhelimille hyviä sovelluksia kuten PeriodTracker ja Womanlog. Niissä näkyy hedelmällisten päivien ennusteet ja kierron pituudet.
        Miehen täytyy kans osata ennakoida laukeamisensa.
        Näillä eväillä on menty pitkään oikein hyvin. Ei oo lapsia eikä kuppaa.


    • Tyhmyyttä...

      Varmoihin päiviin luottaminen on tosiaan aika riskialtista puuhaa, jos siis ihan tosissaan ei halua raskautua! Itselläni on vielä kaupan päälle epäsäännöllinen kierto (20 - 31 päivää), joten ei ole koskaan tullut kuuloonkaan kokeilla mitään noin epävarmaa! Tietty ainahan voi lähteä kokeilemaan tikulla jäätä, mutta itse en edes nauttisi koko hommasta, jos koko ajan pitäisi pelätä raskautumista tai sitä onnistuuko mies vetäytymään ennen h-hetkeä. Mutta kukin tyylillään!

    • tiina g

      Itsekin olen aina käyttänyt vain keskeytettyä yhdyntää Ikää 35 ja naimisissa 8v ja aikaisemmissakin muutamassa suhteessa keskeytetty yhdyntä. Aina toimi siis siihen saakka kun lapsen halusin ja nyt niitä kaksin kappalein. E pillereitä en uskaltaisi ikinä käyttää tai muutakaan,sillä terveyteni on ykkösasia.Ehkäisy on sitäpaitsi miehelle kuuluva asia

      • Anonyymi

        YH äitien puheita että ehkäsy on miesten asia,eipä kukaan penskoja ala maksella jos akalla ei ole mitään ehkäsyjä ja panna haluavat,rojut sisälle ja karkuun!


    • Anonyymi

      Varsinkin nuorille ihmisille keskeytetty on aivan surkea ehkäisykeino. Jos lapsia ei halua on ehkäisyä vain käyettävä, jos yhdyntää haluaa harrastaa. Varmat päivät ja keskeytetty voi olla ihan ok vaikka jollekin yli 30 v vakituiselle parille, jolle lapsi on kuitenkin tervetullut jos sellainen saapuu maailmaan. Suositteln kondomin käyttöä joka tapauksessa. Se suojaa myös sukupuolitaudeilta.

    • Anonyymi

      Sitä ei voi etukäteen tietää sisältääkö juuri sinun touhutippasi siittiöitä vai ei. Kyllä keskeytetty vähentää mahdollisuutta raskautua, mutta ei poista sitä tietenkään.

      • Anonyymi

        Nuorena voi nussia ketä vaan ilman kumejaja karkuun,kukapa sitä naapurin tyttöä alkaa sillon naimaan,kauemmaksi vaan.
        Sitte kun ikää tuli olkin vanhempia naisiakierrossaeikä ne enää tullu paksuksi,muutama mahdollisuus oli mutta onneksi ei.
        Ihan tarpeeksi on saanu pumpata mälliä rakoon että enää ei edes kiehdo.


    • Anonyymi

      Ikää reilu 30+, nykyisen kanssa reilu pari vuotta oltu ja harrastettu seksiä aina ilman ehkäisyä, enkä ole tullut raskaaksi kertaakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      57
      2543
    2. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      49
      2315
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      2302
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      72
      2223
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      51
      2072
    6. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      137
      2027
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      398
      1765
    8. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      108
      1706
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      22
      1589
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1524
    Aihe