Miksi vanhoja Johny Weissmuller Tarzan elokuvia ei kykyään näytetä televisiosta? Ne oli tosi hyviä ja jänniä.
Miksi Tarzan elokuvia ei näytetä?
K0rak ja Tantor
1469428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 146
Vanhimmat
Olisiko siksi, että niissä aina jossain vaiheessa pari mustaa kantajaa putosi kielekkeeltä. Lopussa alkuasukkaat usein kiduttivat valkoisia, kunnes Tarzan ne lopussa pelasti.
Se oli paras kohta filmissä.
Keittikö natiivit tutkijoita padassa näissä filmeissä
Olin jo unohtanu tuon😆😆😆😆🤣🤣🤣🤣
Hyi miten rasistista. Ei eurooppalainen mies ole mikään apinoiden kuningas!*
*) Vanha viidakon sanonta.
Tarzan on. Apinoiden kuningas.
Suomen pitäs saada Oma Tartzsan, apinoiden Herra.
Ai taas tuli rasisti kortti. Vanha 60-luvun leikkikin,kuka pelkää mustaa miestä on nykyään, kuka pelkää Tapolan makkaraa.
Lapsuuteni 70-80 luvulla. Ei ollut Rasismia silloin!
Kavereina oli kyllä romaaneja, yhellä oli ollu oikein tosi tumma isä joten oli itsekkin tumma kikkarahiuksinen.
Ketään ei haukuttu miksikään. Leikeissä oli omat sanontansa, telkkarissa ja ja lehdissa.
Kyllä urheilukisoissa oikein tummia ihmeteltiin,kun ulkomailta niitä tänne tuöi käymään.
Mutta, Rasismia ei ollut ollenkaan.
Eikä suukot, jäätelöt ,piiput tai leikit olleet mitään vihaa tai muuta lietsovia. Ne olivat yhteistä ilonpitoa kylän lasten kesken.
Rasismia hyödyntävät nykyään tahot, joilla on itsellä siitä hyötymistarkoitus.
Punikit ovat kehittäneet tämän rasismivouhotuksen ja luoneet ryökäleet maahan pelon ilmapiirin. Ei todellakaan ennen ollut rasismia.
Juuri näin.
Lapsethan voisivat saada elokuvista vinkkejä ja alkaa ulkona pihoilla leikkimään Tarzania. Parempi että istuvat kotonaan pelaamassa tietokone pelejään.
Tai aivopesussa..pojallakin voi olla pimpero!
Niin tehtiin 80 luvulla. Normaalia!
Vasemmiston aivopesua
Parempaakin olisi tarjolla
http://www.youtube.com/watch?v=j46Hh_m6e38
Aloitus on hyvä, ei niitä ole näkynyt pitkään aikaan. Vanhat Weismuller Tarzanit ovat edelleenkin laatukamaa, niitä pitäisi näyttää harva se vuosi!
Onko tämä ylen uusi provo,jotta päästisiin halvemmalla
näyttämällä pas.kaa tuutin täydeltä
Kotimaiset,ja sitten vielä tämä.
Weissmullerin Tarzan elokuvat ilmestymisjärjestyksessä:
Tarzan, viidakon valtias (1932)
Tarzan ja valkoinen nainen (1934)
Tarzanin pako (1936)
Tarzanin poika (1939)
Tarzan ja salainen aarre (1941)
Tarzan suurkaupungissa (1942)
Tarzan ja erämaan seikkailut (1943)
Tarzan ja viidakkokansa (1943)
Tarzan ja amatsoonit (1945)
Tarzan ja leopardinainen (1946)
Tarzan ja leijonanmetsästys (1947)
Tarzan ja nainen mereltä (1948)
Tuo valkoinen nainen elokuva lienee syypää boikottiin.
Upeita klassikkoja sekä elokuvana että kirjoina.
Ainakin 70-luvulla Tarzan elokuvat aktivoivat nuoret katsojat liikkumaan.Weissmuller oli muuten olympia voittaja uinnissa.
Yle kuvaa kohta musta Tarzan Tansaniassa elokuvan.
Suomessa oli aikoinaan äänestys siitä, kuka oli paras Tarzan-elokuvien apinoista. Cheetah voitti. Ruskea Barbara ei ollut vielä muuttanut Suomeen, näet.
Julistettu rasistisiksi. Ehkä sensuroimalla sitä muutamat patkät se kelpaisi Ylelle esitettäväksi.
Tarzanin kaltaisesta adonis-figuurista luulisi löytyvän homoeroottisia piirteitä.
Ja näinhän siinä käy.
Ainoa oikea Tarzan!
http://www.youtube.com/watch?v=MwHWbsvgQUE
NY Timesistä löytyi Weissmullerin muistokirjoitus vuodelta 1984. Mukava kun digitalisoivat vanhoja juttuja.
http://www.nytimes.com/learning/general/onthisday/bday/0602.html
Karzan on ihan ykkönen:
http://assets.catawiki.nl/assets/1/1/d/2/1d2001a0-8a1d-012b-1ef2-ffb9cc9b314c.jpg
Karzan edusti 70-luvun aliarvostettua italialaista roskasarjakuvan genreä. Suomeksi sitä julkaistiin usein pokkareina, joiden sivut ovat luultavasti jo irronneet, vaikka pokkarit olisi säilytetty. Tuossa olisi hyvä gradun aihe, vink vink.
Huonosti piirrettyä, mutta silti niin nautittavaa sarjakuvaa olivat ne.
Karzanin Jane ei ollut yhtä tarkka tavarastaan kuin se Tarzanin Jane oli. Karzanin Jane hässi gorillankin kanssa ja tuumasi vaan että "olen aina tykännyt karvaisista miehistä".
Kerran joku iso tyyppi, Jättipukki, kaappasi Janen mukaansa ja Karzan lähti tietysti etsimään heitä. Jossain luolassa Karzan tallasi helvetin suuren paskaläjän päälle, rupesi tonkimaan sitä ja tuumasi sitten että "tästä ne ovat menneet, vain Jättipukin paska haisee näin pahalle.
Semmoisenkin Karzanin luin joskus, jossa viidakkoon tunkeutuneita valkoisia oli sidottu kidutuspaaluun ja alkuasukasheimon päällikkö leikkasi puukolla niitten äijien kulleja poikki.
Terve, Seksihirviö. Oon nähnyt inter netissä kuvia, jossa Tarzan ja Zorro puhuvat tuhmia suomeksi. Taitavat olla feikkejä, eikö?
http://www.elitisti.net/populisti/artikkeli/2011/12/016501/kysy_seksihirviolta_osa_1.html
Niin ja eläinaktivistit suuttuu kun Tarmanki nitistää krokotiilejä.
Onkohan Isis napannut teloitus tapansa suoraan vanhoista Tarzan leffoista?
YLE suunnittelee jo uutta Tarzan sarjaa se on Musta Tarzan.
Pääosan saa Musta Barbie ja Husu on Korak sekä Natsima saa Janen roolin.
Nazima on ensin sheivattava ja jani toivolasta poika tartsanille.
Niissä voisi olla pientä vihjettä siihen mihin työhön musta mies kelpaa. Etenkin ne kohdat joissa kantaja putoaa kalliojyrkänteeltä kannattaa katsoa tarkkaan, koska se herättää pientä epäilystä. Olen aina tuuminut, etteikö vaan ollut tarkoitus häipyä kantamusten kanssa.
Ei näytetä koska apinamies Tarzan panee niitä liian halvalla ja syöttelee nälkäisille leijonille
Tarzan pelastaa aina, vaikka onkin englantilaista syntyperää oleva aatelinen lordi! Nyt olis pelastettava koko EU mamuilta.
Alkuasukkaa teloittivat porukkaa yhdessä mustavalkotarzanissa siten, että uhri kiinnitettiin köysillä kahden kaarelle jännitetyn riu'un väliin, ja kun riu'ut vapautettiin, niin ihminen repesi kahtia.
Olen hakemassa miljoona apurahaa elokuvasäätiöltä tulevaan elokuvaprojektiini,
Musta Tarzan ja Jakomäen amatsoonit
Ja valkoiset miehet tulevat sinne Korson Siwasta isot kantamukset kilisten. Ja ne kantamuksethan Janea sitten kiinnostaa. Miehille ja Tarzanille tulee sitten riitää kun eivät haluakaan yhtyä amatsooni-Janeen ja Tarzan haluaisi katsella sitä vierestä.
Monikulttuurinen Tarzan ja vokkien siiderivalaat.
,,,,,,,,Tai muun sukupuoliset!
Seksi Tarzan kuvataan Itäkeskuksessa ja Korkeasaaressa.
Se edelleen vahvistaisi sitä että valkoinen mies pärjää vaikka viidakossakin.
Tarzan on sensuroitu. Peppi Pitkätossu on sensuroitu. Pekka ja Pätkä neekereinä on sensuroitu. Suomen TV näyttää vain poliittisesti korrektia, neuvostojen hyväksymää, sosialistista viihdettä
"Pekka ja Pätkä neekereinä" on nykyiseltä nimeltään "Pekka ja Lyhytkasvuinen maahanmuuttajina".
TÄYTTÄ TOTTA 👍👍!!
Minä olen läski Tarzan!
Jep. Johanna Tukiainen on paras mahdollinen Jane.
Eikös se laulanutkin että "kanna minut metsään apinamieeeäääs"
Tosin tiedä sitten jaksaisinko kantaa.
Kreegah, targanmani, bundolo
Olisiko verorahoin pyöritettävän Ylen velvollisuus näyttää vanhat Tarzan klassikot uudelle sukupolvelle?
Hauskinta jokaisessa leffassa oli, kun musta tavaraoiden kantaja putosi kielekkeeltä rotkoon huutaen.
No Tarzan elokuvat hyvin heijastavat omaa aikakautensa rodullisia käsityksiä. Kun ne valkoiset norsunluunmetsästäjät etsivät norsujen hautausmaata (olivat kylläkin elokuvan pahiksia), niin mustilla oli vain kantajan rooli, mustat kantoivat sinne kaikki valkoisten viidakossa tarvitsemat tuiki tärkeät apuvälineet mööpeleistä flyygeliin saakka (mitä hittoa viidakossa niillä tekee?). Sitten jyrkenteeltä aina tipahti muutama musta, niin niillä mustilla ei ollut väliä, ainoastaan menetyillä kantamuksilla oli väliä (mustat siis alennettiin arvoasteikossa tavaroita alemmaksi). Sitten tietenkin nähtiin ihmissyöjä villejä, tosin oli hyviäkin mustia (jotka yleensä olivat uskollisia valkoisten vallalle) ja jotka vastustivat näitä norsunluunmetsästäjiä. Lopussa Tarzan (joka tietenkin oli syntyjään valkoihoinen brittiaatelinen), pelasti vangeiksi joutuneet hyvät mustat ja ne valkoiset norsuluunmetsästäjät saivat köniinsä.
Nykyaikaan käännettynä tämä menisi jotenkin niin, että englantilaista lordia vastaisi parikymppinen irakilainen prinssi ja tavaroiden kantajina olisivat suomalaiset varusmiehet. Pahiksia olisivat nuivat suomalaiset alkuasukkaat, joita mustaihoinen tarzan kurmoottaisi oikein kunnolla. Lopuksi suvakki-tarzan pelastaisi villasukkapinon alle hautautuneet SPR:n työntekijät. Sitten laulettaisiin yhdessä Kumbayaa ja naurettaisiin rasistisille peräkammarinpojille.
"Nykyaikaan käännettynä tämä menisi jotenkin niin, että englantilaista lordia vastaisi parikymppinen irakilainen prinssi ja tavaroiden kantajina olisivat suomalaiset varusmiehet. '
Mutta hei! Tuohan on ihan suora lainaus todellisuudesta!
Näytetäänkö niitä edes Areenassakaan. Oli ne hyviä elokuvia siihen aikaan. Televisiot oli niin harvassa, että naapurien tuvat täyttyi aina Tarzanin aikaan tupaten täyteen.
Johny Weissmullerin huuto pitäisi opettaa jo ala-asteella.
oooliooolioliooooooo...
Oli ne aika raakoja, eli k-18 leffoja. Loppukohtauksissa alkuasukkaat aina kidutti valkoisia mitä kauheimmilla tavoilla.
Jotenkin muistan että miksi ei näytetä enää televisiossa liittyy jotenkin tekijän oikeuksiin perikuntien erimielisyyksiin. Voin muistaa väärin
Selvitä tarkemmin.
Legenda:
https://www.youtube.com/watch?v=MwHWbsvgQUE
https://www.youtube.com/watch?v=CnTMHT_TzMg
juutuupissa on
Mustat kuvattiin aika osuvasti noissa leffoissa.
Minullapa on nauhoitettuna Ylen kanavilta tullut Pekka ja Pätkä neekereinä.
Se on klassikko
Olet onnekas, mistään muualta et tuota nää. Kannattaa nauhoittaa backup
Oikeastaan olisi tosi mukava jos nämä Tarzan leffat näytettäisiin taas televisiossa. Muutama päivä sitten tuli ihan kiva Tarzan animaatio telkkarista, joka katsottiin kakrujen kanssa yhdessä. Silloin itsekin mietin, että nämä lapsuudesta mieleen painuneet elokuvat olisi kiva nähdä uudelleen. Mitään hittiä niistä ei nykyisen YouTube-nuorison keskuudessa tulisi, mutta näin viisikymppisen nostalgianälkään ne sopisivat.
Mutta miksi tästäkin asiasta piti saada persujen rotuoppiagenda aikaiseksi? Itsekin muistan elokuvista jännittävät kohdat, joissa rotkoon tippuvat kantajat, juoksuhiekkaan vajoavat valkonaamat ja valkonaamojen halkirepimiset alkuasukkaiden vankina, mutta en nyt ihan ensimmäisenä olisi yhdistänyt näitä jännittäviä kohtauksia persujen rotuoppeihin.
Syrjintää se on. Haluaisi nähdä vanhoja Tarzan-filmejä, mutta kun niitä ei näytetä.
Musta viidakkoheimo kidutti valkoihoisia aina leffan lopussa. kerran laittoivat kahden taitetun puun väliin valkoihoiset kiinni nilkoista ja ranteista ja sitten katkaisivat liaanin joka piti puita taivutettuina.
Lopussa Tarzan pelasti eloonjääneet tantor norsun johdolla.
60-luvun lapset ihaili Tarzania
Tarzanit ovat hyvin rasistisia elokuvia. Ne opettavat pikkupilteille vaarallisia asenteita ja luuloja, kuten esim. että n.ekerit asuvat Afrikassa ja Tarzan on valkoihoinen mamu.
Edistyksellisessä Tarzanissa kerrottaisiin mamu Tarzanin kotoutusohjelmasta, jossa hänet opetetaan mm. syömään vastustajansa kuten esim. Keski-Afrikan keisarikunnan keisari Bogassa 1.
Maassa maan tavalla tai tule syödyksi.
Kun rotkoon putosi joku mustakantaja porukka niin kysyttiin vain, että mitä laatikossa oli? Siinä oli tyyliä.
Ei ole Tarzanin voittanutta
Mistä ihan oikeasti Weissmuller Tarzaneita voisi katsoa?
Tarzan olikin suvakki, syötti natsin leijonalle, pyh
https://www.youtube.com/watch?v=7Cwh_PBB5OU&list=PLo7WiPtXd_RfnSnrm9dKbR1H8gd4jZRuH
Tämä on mainio, Cheetah apina soittaa natseille
https://www.youtube.com/watch?v=n9ywt_vtJjw&list=PLo7WiPtXd_RfnSnrm9dKbR1H8gd4jZRuH&index=5
Kirsi Pihakin tykkäisi
Aivan loistavaa
Ei muuta kuin vaatimaan Yleä näyttämään näitä.
Jännä homma miten vielä 50 vuoden päästäkin muistaa ne sunnuntait, kun televisiosta tuli Tarzan ja erityisesti ne jyrkänteiltä tippumiset mutta eipä niitä jääty yhtään suremaan. Elokuvan jälkeen itselläkin mieli alkoi mustua koska seuraavaan Tarzaniin oli matkaa kokonainen kouluviikko.
Tietysti toinen klassikko oli Stan Laurelin ja Oliver Hardyn aito ja alkuperäinen Ohukainen ja Paksukainen.
#ThoseWereTheDays
Monet Weismullerin Tarzanit tuli katsottua 1970-luvulla elokuvateatterissa ja olivat lasten suosikkielokuvia siihen aikaan. Eivät mielestäni mitenkään erityisen raistisia ja roistothan olivat aina valkoisia.
Pohjoisamerikan Intiaanit eivät ilmeisestikään ole kovin rasismiherkkää väkeä, koska monet vanhat westernithän vasta rasistisia ovatkin stereotypioineen.
Jos tuolle linjalle lähdetään, kuten Tarzan - elokuvien suhteen on käynyt - ainakin täällä Suomessa - niin pitäisi sitten olla johdonmukainen mudenkin elokuvien suhteen.
Mielestäni vanhat elokuvat edustavat kuitenkin omaa aikaansa, eikä niitä pitäisi liikaa analysoida ja arvioida mahdollisesta rasismistakaan.
Ollaankohan täällä vähän liian herkästi reagoimassa? Mikä siinä Peppi Pitkätossussakin mukamas on rasistista?
Tulee mieleen kohu ja keskustelu Aku Ankan housuttomuudesta, jota muuten käytiin ihan vakavissaan aikoinaan.
Ja se maailman tiukin videolakikin saatiin Suomeen kun A-Studio näytti otteita "karmesta" Texasin Moottorisahamurhaaja- elokuvasta, joka oitis meni tietysti täällä Suomessa heti täyskieltoon. Sikäli erikoista tuokin, että koko elokuvassa ei muistaakseni näy vertakaan yhdessäkään kohtauksessa, tai ei ainakaan kunnolla näy ja elokuva on nykyään yleisesti klassikoksi tunnustettukin.
Ja muuten samaan aikaan kun täällä saksittiin mielivaltaisesti laatuelokuviakin, jotta ne saatiin K-16 kategoriaan, niin esimerkiksi Tanskassa ei ollut varsinaista videosensuuria.
Meillä oli taistolais-stalinismi voimissaan, kun Aku Ankan housuttomuus todettiin länsimaitten rikkaitten propakanda-lehdeksi, joka turmeli lapsia! Joissakin kirjastoissakin Aku Ankka oli kielletty lastenlehti taistolaisaikaan!
Joo, tämän mukaan ensimmäinen hyökkys housuttomuusverukkeella tapahtui jo 1970-luvun lopulla. Sitä en muista, mutta sen kohun muistan hyvin mikä oli 1990-luvun alussa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/12334254/aku-ankalla-ei-ole-housuja!!!
Kyllä varmaan aletaan piakkoin näyttämään. Olen itse ajoittain iltaisin nauttinut näistä tarzaneista. Toivoisin myös elokuvan Zulu 60-luvulta näytettävän , elokuvan oletettavasti saisi edullisesti myös köyhemmät kanavat esitettäväksi. Myös Zulua voidaan pitää kyseenalaisena elokuvana mutta on eeppisine taistelukohtauksine klassikko.
Ala-asteella laulettiin aikoinaan Zulu, Zulu ei oo pulu, vaan hän on Afrikkalainen
Näkeekö punikit jotain rasismia niissä?
Tarzan elokiuvia ei näytetä koska se kuvaa niin todenmukaisesti tummaihoisten elämää ja käyttäytymistä.
Valkoinen mies menee afrikkaan leveilemään ja näyttämään ylivertaisuuttaan.
Tarzan elokuvat olivat rasistisia, koska paha mies oli aina valkoihoinen norsunluun tai muun arvokkaan metsästäjä.
Tosielämässä on toisin
Nais-Tarzan tai sukupuoleton Tarzan ilmeisesti vain hyväksytään, sekä varmaankin homo-Tarzan sopii.
Joku pahoitti mielenstä
Olisikohan lihava eunukki-Tarzan edistyksellinen vai tuomittava?
Niissä on pygmejä, jotka valkoiset tappoi sukupuuttoon.
Jos Tarzan olis homo niin kylläpä YLE esittäis uusintoja
Tai muu sukupuolinen
ei tarzan voisi olla homo koska gorillat käyttäisivät tarzanin pakoputkea hyödykseen. toisaalta jos tarzan olisi homo niin jane olisi myös miesoletettu jolloin koko rosvojengi olisi homoja. tämä kääntäisi koko tarinan päälaelleen, jos tarzan pelastaa janen valkoisilta homoilta ja sitten vielä alkuasukkailta jotka hekin olisivat homoja.
Edgar Rice Burroughs oli visionääri aikanaan kuvatessaan kadonneita maailmoja dinosauruksineen. Elokuvissa se puoli ei kuitenkaan näkynyt, tai en ainakaan muista. Sarjakuvissan sen sijaan - etenkin 1960-luvulla ja 1970-luvulla - sekin teema oli esillä jatkuvasti. Tarzan- elokuvat ovat aikansa tuotteita, kuten westernitkin, joissa intiaanit esitetään usein sotaisina ja sivistymättöminä skalpeerajina. Pitäisikö nekin siis laittaa pannaan? Tarzanit ovat kuitenkin enemmän lastenelokuvia ja lastennäytöksissä niitä esitettiinkin sunnuntaisin ainakin vuosina 1973-1974.
Pal-Ul-Don
Valmistumisaikanaan Tarzanit eivät missään tapauksessa olleet mitään lasten elokuvia. Lapsetkin niitä kuitenkin katsoivat jo 30-luvulla ainakin Yhdysvalloissa, missä ei juuri ikärajoja ollut, tunnettu tai ei ainakaan noudatettu.
Kirjastossa olivat lasten osastolla
Onko ne Tarzan-kirjat jo poltettu? - ja filmit myös? Lapsena ainakin minä niitä kirjoja luin ja Tarzan elokuvia kävin katsomassa, en enää aikuisena kun ne tuntuivat niin lapsellisilta. Satujahan ne Tarzan kirjat olivat eivätkä likimainkaan niin julmia kuin ne klassiset sadut, joita lapsille kerrottiin. Pikku Punahilkka, Hannu ja Kerttu - siinäpä vasta karmeita tarinoita.
Se on se rassismi mikä estää kaiken normaalin toiminnan.
Ne filmit esittää lihaa syövää keskiluokkaista valkoihoista miestä.
Siksi kun on woke,
Weissmuller sai kultaa olympialaisten uinnissa, kunnonTarzan
Rakastin Weissmuller Tarzaneita
Sama täällä ❤️
Liian realistisia
Varmaan siksi, ettei kestetä, että valkoista miestä verrataan apinaan 🤔
Asiaa....
Ja paskat.
Olisi kiva jos uusissa Tarzaneissa tehtäisiin selvää seksuaalisesti vinksahtaneista
mutta jos tarzan olisikin shemale, mitä apinat siitä sanoisivat, joutuisiko tarzan kuuntelemaan apinoiden rasistisia kommentteja.
2025 uusi Tarzan
Nyt vaan etsimään rooleihin henkilöitä....
Muutama komea Mies, ja kaunus Nais Suomalainen näyttelijä sopisi kyllä pääosien näyttelijöiksi. Eikä sivuroolilaisilla niin väliä, kun ei tarvii osata repliikkejä, kun niitähän ei juurikaan ollut Tarzaneissakaan.
Tuksu voisi olla jane ja Hjallis voisi sopia Tarzanin rooliin. Sivuosiin Suomesta löytyy paljon sopivia mamuja.
Juu, ihanaa tartsanhuutoa, liaaneilla heilumista.
Miehekkyyttä, naisellisuutta. Rakkautta, jännitystä, ja apinoita🐒
Homoja ei näissä elokuvissa ollut
Oli ihan parhaita elokuvia. Kaukana nykyajan paskaleffoista. Näitä katsoin ja jännitin.
Tietääkö joku koska tulee?
Tässä yksi elokuva 1932. https://www.youtube.com/watch?v=aU41q9KtIJM
Kiitos!
koska weismuller oli apinain kuningas ja joissain kohtaa saattoi alkuasukkaalla olla pikeä naamassa. Yle voisi esittää kaikki leffat.
Tarzan elokuvat olivat aikoinaan koko perheen elokuvia, joita kaikki perheenjäsenet vauvasta vaariin innokkaasti odottivat katsottavaksi.
tulivat yleensä sunnuntaisin iltapäivästä, mahtava koko perheen hetki
Me Tarzan, you Jane
Kohtauksessa kun Jane ottaa Tarzania kaulasta kiinni liaanissa roikkumisen aikana niin Tarzanin puntista vilahtaa siitin...onko kukaan huomannut tuota?
Ehdottakaapa Maikkarille tai jollekin muulle kaupalliselle kanavalle koko alkuperäisen mustavalkoisen Tarzan-elokuvasarjan näyttämistä. Vihervassari-YLE:lle tätä on turha ehdottaa.
Varmaan tiedät vastauksen. Siinä on neljä kirjainta.
70.luvulla opiskeltiin apinain kieltä, siitä oli oikein sanakirja
Tarzan Bundolo = Tarzan tappaa
Tarmangani = valkoinen mies
Tarzanit takaisin
Uusissa Tarzaneissa alkuasukkaita olisivat vihervasemmistolaiset
Tarzan hahmon luoja oli homo.
Siksi?
Mut eiks homoilu on just in?
Ehdottomasti Tarzan klassikot varhaiskasvatukseen että lapset eivät järjestään joutuisi terapiajonoihin . Johan tuo nyt uutisissa on tänään.
Tarzaneista saa virheellisen käsityksen osaajista 😭😭😭😭
Ja niissä oli myös pygmejä, jotka tapettu sukupuuttoon.
Jenkeissä ala-asteen kouluissa on kirjastoissa kirjoja, joissa opetetaan miten "woketetaan" oikein. Järkyttyneet muksut oli kertoneet näistä vanhemmilleen ja vanhemmat aivan raivona kouluille.
Ja tosiaan Tim Walz on nuo "oppikirjat" järjestänyt, niissä kuulemma opetetaan poikia ottamaan suihin.
Nykylapset tarvitsisivat noita Tarzan elokuvia. Oppisivat historiaa ja hyviä arvoja samalla
Lopussa aina retkikunnan paha valkoinen mies syötiin joko liskon, alligaattorin tai leijonan toimesta, ellei pygmit ehtineet ensin