Venäläisten ei kanata tehdä kauppa eu ja Usan kansa
Venälästen ei kanata
Usa1
1255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei ne varmaan kohta enää teekään. Voi tulla kylmä Euroopassa ensitalvena ja bensa maksaa paljon. Kiitos vaan Stubb lisäpakotteista.
Nato-jäsenyys maksaa vielä tuplasti sen mitä nykyiset puolustusvoimat, koita kestää, Stubbin kausi on vasta alussa.
Kiina rahastoihin Usakin on velkaa kiinalle 1000 miljardia
Eikä saa ikinä takas hah haaha Usa
Jos amerikkalaiset sijoitusrahastot möisivät kaikki kiinalaisyrirtysten osakkeet, ne romahtaisivat tavalla jota te mitättömyydet ette edes tajua...
"Alkuvuonna 2013 yhdysvaltalaisrahastot ovat sijoittaneet Eurooppaan enemmän kuin kertaakaan yli 35 vuoteen.
Amerikkalaiset sijoittajat näyttäisivät olevan vakuuttuneita Euroopan talouden kantokyvystä. Yhdysvaltalaiset ovat ostaneet eurooppalaisia osakkeita enemmän kuin kertaakaan sitten vuoden 1977, kertoo brittilehti Financial Times tänään.
Eläkerahastot ja muut suuret amerikkalaisyhtiöt ovat sijoittaneet eurooppalaisosakkeisiin yhteensä 65 miljardia dollaria eli liki 50 miljardia euroa ensimmäisellä vuosipuoliskolla 2013. Tilaston on tuottanut investointipankki Goldman Sachs Yhdysvaltain valtiovarainministeriön tiedoista.
Amerikkalaissijoittajat ovat ilmeisesti vakuuttuneet siitä, että eurotalous on toipumisen tiellä ja että eurooppalaisfirmat pystyvät tekemään tulosta vuoden toisella puoliskolla.
Goldman Sachsin varainhoidon kansainvälisen sijoitustoiminnan investointijohtaja Eddie Perkins sanoo, että yhtiö uskoo eurooppalaisosakkeiden kallistuvan, kun Euroopan talous toipuu."
Kenelle myytäisiin ja mihin hintaan? Miksi sijoitusrahastot haluaisivat romauttaa omistamiensa osakkeiden kurssin. Voitko valottaa tätä mekanismia kun Se ei oikein avaudu minulle.
samaa voi kysyä idiooteilta, jotka kuvittelevat että Kiina voi "vetää velkansa pois USAsta", mikä on tähän mennessä hölmöintä mitä netistä olen lukenut.
Tai no...hölmöimmästä päästä...
oikea ekonomi, tietäisit, että jos jotain arvosta myydään alehintaan, sille löytyy ostaja osakemarkkinoilla aina.
Miksi haluaisit myydä ale hintaan. Eikö ekonomin 1.01 ole osta halvalla myy kalliilla. Eikä osta kalliilla myy alella?
siis hypoteettinen tilanne...
Hypoteettinen tilanne on myös se, jos tädillä on munat se onkin setä.